Категорії
Різне

10 найбільш космічних знімків 2013-го

2013 рік добігає кінця, і за останні одинадцять місяців вже вдалося побачити чимало прекрасних фотознімків. Поки що, якщо ти не космонавт, у нас особисто немає ніякої можливості заглянути в безмежну далечінь і на власні очі переконатися у величі Космосу. Але є можливість помилуватися чужими знімками і повірити їм на слово.

До вашої уваги десять найбільш цікавих зображень космосу, яким приділили увагу в 2013 році.

10 найбільш космічних знімків 2013-го
Чумацький шлях, центр галактики (знімок з телескопу Hubble)

10. Центр Чумацького Шляху. Чумацький Шлях – це наша галактика, в якій, за різними оцінками, знаходиться від 100 до 150 мільярдів зірок. Однією з таких зірок є Сонце, що живить нашу Землю і незмінно встає на сході вже багато мільйонів років. Космічному телескопу «Хаббл» вдалося зробити знімок центру нашої галактики. Зображення було отримано завдяки інфрачервоному світлу, яке може проходити крізь товсті шари пилу і газу, практично не спотворюючи картинку.

За словами вчених, в центрі Чумацького Шляху все-таки залишився об’єкт, який не вдалося відобразити. Найімовірніше, причина криється в тому, що альфі Стрільця (Sagittarius A *) вдалося вислизнути від спостереження, тому що вона є надмасивною чорною дірою. А чорні діри, чим більше їх маса, тим більше викривляють світло. Фотографія Чумацького Шляху дозволяє заглянути нам в саме серце нашої галактики.

10 найбільш космічних знімків 2013-го
Поверхня Венери (знімок зі станції «Магеллан»)

9. Поверхня Венери. Довгий час поверхня Венери ховалася від допитливих поглядів земних дослідників. Неймовірно ретельно її охороняли густі хмари сірчаної кислоти з високим ступенем віддзеркалювання. Більшість зондів, які сідали на поверхню Венери, просто згорали в її вкрай недоброзичливій атмосфері. Тим небагатьом, кому все ж таки вдалося «привенеритися», злетіти вже не змогли. Через незнання того, що саме відбувається за густими хмарами Венери, NASA навіть планувало політ до «ранкової зірки».

Рельєф Венери вдалося сфотографувати завдяки радіохвилям. Міжпланетна станція NASA «Магеллан» чотири роки (1990-1994) оберталася навколо Венери, збираючи повну радіолокаційну карту планети. Зображення було змодельовано на основі даних, отриманих від «Магеллана». Знімки і попередні дані про якість поверхні Венери остаточно поклали край сподіванням освоїти планету – при таких умовах це практично неможливо. Хоча плани по терраформуванню все ж таки є.

10 найбільш космічних знімків 2013-го
Хвіст Сонячної системи (знімок: NASA IBEX)

8. Геліохвіст. Довгий час астрономи здогадувалися і підозрювали, але не знали напевно, що у Сонячної системи є хвіст. Ви повинні знати, що ми, включаючи планети, разом з Сонцем і іншими небесними тілами, рухаємося по галактиці, а вона, в свою чергу, летить у Всесвіті.

Геліохвіст утворюється при просуванні Сонячної системи крізь простір. Зафіксувати частинки, з яких складається геліохвіст, було досить складно. Для цього IBEX (Interstellar Boundary Explorer, дослідник міжзоряних кордонів) використовував камеру для реєстрації енергетично нейтральних атомів і зафіксував нейтральні частинки, що утворилися під час зіткнення атомів і частинок на кордоні геліосфери. Результат роботи ви можете із задоволенням спостерігати на знімку.

10 найбільш космічних знімків 2013-го
Титан – супутник Сатурна (знімок з «Кассіні»)

7. Моря і озера північного полюса Титана. Титан – одне з найзагадковіших тіл нашої Сонячної системи. Поверхня цього супутника Сатурна покрита метаном так само, як Земля покрита водою. Вперше космічному зонду «Кассіні», який досліджує Сатурн і його супутники, вдалося отримати настільки чіткі знімки північних озер.

«Нам пощастило, що через дев’ять років з моменту прибуття «Кассіні» в систему Сатурна на північний полюс Титана почали потрапляти сонячні промені, які раніше приховували від нас цю затемнену область», – пояснили в NASA».

Вчене співтовариство вважає, що Титан не тільки може зберігати життя в зародку, як це було колись на Землі, а й проллє світло на її зародження і розвиток в Сонячній системі.

10 найбільш космічних знімків 2013-го
Північне сяйво з космосу (знімок Майка Хопкінса з МКС)

6. Погляд з космосу на північне сяйво. Цією фотографією Майк Хопкінс, один з астронавтів МКС, поділився на своїй сторінці в Instagram. Знімок був зроблений за кілька днів до того, як агентство NASA було тимчасово закрито, а опублікований відразу після відновлення його роботи. Сонце, яке відповідальне за прояв північного сяйва, зараз, хоча це і найслабший цикл за історію дослідження космосу, знаходиться на піку свого 11-річного циклу активності. Вигляд з космосу на цей прояв магнітного поля Землі відкривається взагалі космічний.

10 найбільш космічних знімків 2013-го
MarsTransitionV (зображення Кевіна Гілла)

5. Марс в юності. Програмний інженер Кевін Гілл, який «собаку з’їв» на створенні віртуальних моделей, зобразив Марс таким, яким він міг бути в далекому минулому. Сучасні знахідки марсохода «К’юріосіті» показали, що колись на Марсі текла вода і атмосфера була щільна. На знімку немає червоної запорошеної поверхні, по якій ліниво повзає марсохід, а навпаки – океани і гори, вулкани і атмосфера – разюча подібність з нашою рідною «блакитною кулькою».

На зображенні показаний гігантський океан на одному боці планети, який вилився в долину Марінера (Valles Marineris) довжиною близько трьох кілометрів. Гілл також показав піки вулканів (Pavonis Mons, Ascreaus Mons, Arsia Mons і найбільшого в сонячній системі згаслого вулкану Olympus Mons), що пробиваються через атмосферу Марса. Всі вони знаходяться на вулканічному плато Tharsis Bulge і навіть після терраформування, напевно, залишаться єдиними коричневими і зовні сухими об’єктами Марса.

10 найбільш космічних знімків 2013-го
Мімас і Пандора на тлі кілець Сатурна (знімок з зонда «Кассіні»)

4. Мімас і Пандора на тлі кілець Сатурна. Ще одна фотографія зонда «Кассіні» потрапила в топ-10. На знімку показана Пандора – маленький супутник Сатурна, буквально витягнутий його величезним тяжінням, і Мімас, який в порівнянні з Пандорою здається велетнем. Нижню частину фотографії перетинають гігантські газово-крижані кільця Сатурна. Всього навколо планети обертається 62 природних супутника, з яких тільки 53 отримали офіційні назви.

Цікаво, чи буде у людей можливість відвідувати супутники Сатурна в якості туристичних об’єктів? Летіти, правда, довго, але це з плином часу може вирішитися.

10 найбільш космічних знімків 2013-го
Стежка К’юріосіті (знімок: NASA MRO)

3. Стежка «К’юріосіті». Майже півтора року пройшло з тих пір, як марсохід NASA з назвою «Цікавість» приземлився на марсіанську поверхню. У липні космічне агентство вирішило поділитися з громадськістю знімком, на якому показаний весь шлях марсохода. Стежку, яку проїхав «К’юріосіті», видно на знімку і без маркерів. Єдина корисна підказка – біло-синя точка в правій нижній частині фотографії – це сам «К’юріосіті».

Зображення було зроблено багатофункціональною автоматичною міжпланетною станцією Mars Reconnaissance Orbiter за допомогою камери HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment), яку використовує телескоп-рефлектор з діаметром 0,5 метра. Камера забезпечує фахівців NASA унікальними знімками Червоної планети з 2006 року.

Місце посадки марсохода «К’юріосіті» позначено двома блакитними точками і відрізняється підпалинами. Оцінити відстань на знімку дуже складно, але агентство у справах космосу запевняє, що ширина колії становить 3 метри.

10 найбільш космічних знімків 2013-го
Земля на тлі кілець Сатурна (знімок: зонд «Кассіні»)

2. Земля на тлі кілець Сатурна. Ще одна фотографія у виконанні знаменитого зонда – Земля на тлі кілець Сатурна. Варто відзначити, що це лише третій знімок в історії, на якому Земля зображена з зовнішньої частини Сонячної системи – вона являє собою маленьку блакитну точку. Перші два зображення були зроблені виведеною на орбіту Меркурія міжпланетною станцією «Мессенджер» і зондом «Вояджер-1». Паралель «маленької блакитної точки» очевидна: знімок, який надіслав «Вояджер-1» (pale blue dot) свого часу потряс земних спостерігачів.

Чим далі від Землі, тим меншою точкою представлена ​​колиска людства. З цим згодна і Лінда Спілкер, учасник проекту «Кассіні» і співробітник Лабораторії реактивного руху NASA. Вона також зазначила, що дане зображення в черговий раз нагадує людству про те, наскільки маленькою є Земля в просторах незвіданого Космосу, а також свідчить про винахідливість жителів даної крихітної планети, творців даних космічних кораблів, яким під силу здійснювати відкриття даного роду.

10 найбільш космічних знімків 2013-го
Карта ППО (знімок NASA)

1. Карта небесних загроз Землі. Космічне агентство NASA пильно спостерігає і ретельно класифікує всі потенційно небезпечні об’єкти, які можуть загрожувати, в більшій чи меншій мірі, Землі і існуванню людства. В даний час в каталозі ППО вже 1397 об’єктів, і він постійно оновлюється і поповнюється (хоча і не так швидко, як раніше).

У серпні NASA склало карту траєкторії руху всіх потенційно небезпечних для Землі тіл, за якими ведеться спостереження. Тепер ми не загубимо той самий епічний момент, але скільки від цього буде радості – складно сказати. Якщо відстань одного з таких об’єктів до нашої Землі становить менше 7,4 мільйона кілометрів і при цьому його розмір у поперечнику становить більше 100 метрів – будьте впевнені, що NASA за ним постійно стежить.

Залишити відповідь