Категорії
Міста, країни, люди

10 наукових версій про те, як виглядали древні єгиптяни

У 2014 році британський кінорежисер і продюсер Рідлі Скотт зібрав свій біблійний епос «Вихід: царі та боги» (екранізація біблійного сюжету про Мойсея) чим випадково розв’язав досить несподіваний конфлікт – в фільмі давньоєгипетських персонажів грають білі артисти, а це дратує тих, хто вірить, що єгиптяни були темношкірими. Але якими насправді були древні єгиптяни?

Більшість єгиптологів вважають, що немає підстав вважати, що для єгиптян можна застосовувати сучасну концепцію раси. Проте, є деякі історичні «підказки» щодо того, як могли виглядати єгиптяни, хоча відразу обмовимося, що це лише припущення.

10 наукових версій про те, як виглядали древні єгиптяни
Геродот Галікарнаський – давньогрецький історик, за крилатим висловом Цицерона «батько історії» – автор першого що зберігся значного трактату «Історія», в якому описує греко-перські війни і звичаї багатьох сучасних йому народів

1. Батько історії Геродот. Грецький історик Геродот, який багато писав про Єгипет приблизно в 450 роках до н.е., був одним з перших, хто опосередковано пролив світло на виникнення древніх єгиптян. Більше ніж за 100 років до того, як Олександр Македонський підкорив Єгипет, Геродот стверджував, що жителі Колхиди (старогрецька назва Західної Грузії) мали єгипетське походження, тому що, як і у єгиптян, у них була темна шкіра і густе кучеряве волосся, і вони теж практикували обрізання.

Коротке описання Геродота було предметом нескінчених дебатів. Якщо бути точним, то історик використовував слова melanchroes (мають темну або чорну шкіру) і oulotriches (кучеряве або в’юнке волосся). Деякі вчені вважають, що слово melanchroes може означати просто людей, у яких була більш темна або туманна шкіра, ніж у самого Геродота. Геродот також відзначає, що фізичне обличчя колхидян «нічого не доводить, тому що інші народи теж мають ці риси», а це може означати, що колхидяни не сильно відрізнялися від інших. Єдине, що зрозуміло з записів Геродота, – єгиптяни, швидше за все, не були занадто світлошкірими.

10 наукових версій про те, як виглядали древні єгиптяни
Рамсе́с II Великий – син Сеті I і цариці Туйї, один з найвидатніших фараонів Стародавнього Єгипту, йому переважно надавався почесний титул А-Нахта, тобто «Переможець»

2. Рамсес II. На початку XIX століття прихильники рабства та інші расисти стверджували, що давній тому Єгипет міг бути настільки просунутий, бо в ньому була європеоїдна цивілізація. Вони також припускали, що єгипетський правлячий клас був білим, а їх раби були темношкірими. Афроцентричні історики, з іншого боку, підкреслюють субсахарські джерела єгипетської цивілізації, стверджуючи, що древні єгиптяни були темношкірими. Можливо, що істина знаходиться десь посередині.

В 1881 році було виявлено ​​мумію Рамсеса II (єгипетського фараона, що правив приблизно в 1279-1213 роках до н.е.). Майже через століття після цього, в 1974 році, археологи в Парижі провели судмедекспертизу цієї мумії. Аналіз показав, що у фараона було руде волосся, що не зустрічається у народностей Африки на півдні від Сахари. Рамсесу II було близько дев’яносто років, коли він помер, його сиве волосся було пофарбовано хною в рудий колір, але мікроскопічний аналіз підтвердив, що від народження він був рудим. Оскільки Рамсес, як відомо, був лівійського походження, історики припустили, що цей фараон, ймовірно, мав відносно світлу шкіру, тим більше, що правителю Єгипту не потрібно було часто з’являтися на сонці.

10 наукових версій про те, як виглядали древні єгиптяни
Маска Тутанхамона. Тутанхамон – фараон Стародавнього Єгипту з XVIII династії Нового царства, правив приблизно в 1332-1323 роках до н. е, його гробниця KV62 була виявлена Говардом Картером в 1922 році в Долині Царів

3. Тутанхамон. Джерелом суперечок є сучасні зображення фараона Тутанхамона, який розпочав своє правління у віці дев’яти років у 1330-х роках до нашої ери. Деякі афроцентричні вчені стверджують, що популярні зображення білолицього фараона є расистськими і неточними.

Суперечка спалахнула знову, коли єгипетські вчені секвенували ДНК Тутанхамона. Хоча дослідники не опублікували жодної інформації про расу фараона, різні неонацистські організації посилаються на розмитий скріншот з документального фільму Discovery Channel, який, як вони вважають, «доводить», що Тутанхамон був білим або навіть скандинавом, оскільки у нього імовірно була група крові, поширена на півночі Європи.

Владу Єгипту через нинішню напружену ситуацію на Близькому Сході навіть звинувачували в спробі приховати можливі єврейські корені Тутанхамона. Але більшість генетичних експертів визнає, що стародавню ДНК можна легко сплутати (в одному відомому випадку, ідентифіковане як ДНК динозавра, виявилося геномом сучасної людини). А це робить будь-яке дослідження ДНК Тутанхамона дуже суперечливим.

10 наукових версій про те, як виглядали древні єгиптяни
Води Нілу. Ніл – друга за довжиною річка світу, 6 853 км довжиною, загальна площа – 3 400 000 км²

4. Кемет. Подібно до того, як німці називають свою країну Дойчланд, а не Німеччиною, стародавні єгиптяни називали свій Єгипет Кеметом, що означає «чорний». Через що знову виникає два питання, чи використовували єгиптяни слово «Кемет» для позначення своєї країни як «землі чорношкірих», чи просто називали Єгипет «чорною землею».

Більшість сучасних лінгвістів схиляються до другого варіанту. Вони стверджують, що щорічні повені річки Ніл приносили родючі чорні ґрунти, які забезпечували сільськогосподарське процвітання країни. В результаті єгиптяни назвали свою землю Кеметом. Чорний ґрунт контрастно виділявся на фоні піщаних пустель навколо Нілу, які стародавні єгиптяни називали «дешрет» або «червона земля». Цей чорний ґрунт був тільки в частині Єгипту, найбільш близької до Нілу, а не було у єгиптян також ніякого слова для позначення раси, тому, можливо, жоден аргумент не є повністю правильним.

10 наукових версій про те, як виглядали древні єгиптяни
Тайна народження Клеопатри. Тайна народження Клеопатри. Клеопатра VII Філопатор – остання цариця елліністичного Єгипту з македонської династії Птолемеїв

5. Таємниця походження Клеопатри. Ким була мати Клеопатри? Звичайно ж, знаменита Клеопатра була не зовсім єгиптянкою, а походила від одного з діадохів-полководців Олександра Македонського, Птолемея. Але яка була її етнічна приналежність? Більшість єгиптологів вважають, що вона була сумішшю македонських греків і персів, але точно не знають, ким була її мати.

З політичних причин Клеопатра наказала вбити свою сестру Арсіною IV (у них був один батько, але, можливо, різні матері). Деякі вчені стверджували, що Арсіноя IV була чорношкірою, а це означає, що мати Клеопатри (і сама Клеопатра) могли бути африканками. У 1990-х роках один археолог стверджував, що ідентифікував могилу Арсіної і знайшов її скелет. Однак результати тестування ДНК кісток були непереконливими, і вчені не впевнені, що це її кістки. Швидше за все, у Клеопатри була суміш крові ряду середземноморських народів, греків і різних інших національностей.

10 наукових версій про те, як виглядали древні єгиптяни
Мистецтво Стародавнього Єгипту – живопис, скульптура, архітектура і інші види мистецтв, які зародилися в долині Нілу близько 5000 років до нашої ери і проіснували до 300 року нашої ери

6. Єгипетське мистецтво. А тепер про те, як древні єгиптяни зображували себе. У єгипетських храмах є статуї, настінні розписи та ілюстровані папіруси, які дають певне уявлення про те, як їх творці бачили себе. Єгиптяни зображували себе з різним кольором шкіри: від світло-коричневого, червоного і жовтого до чорного.

Чоловіки часто були більш темношкірі, ніж жінки. Це, ймовірно, вказує на те, що чоловіки займалися ручною працею на відкритому повітрі, але варто пам’ятати, що давньоєгипетські твори мистецтва були реалістичними, і більшість відтінків шкіри скоріше є символічними, ніж реалістичними. Наприклад, єгиптяни, зображені з червоними обличчями або волоссям, могли означати, що вони знаходяться під заклинанням Сета, злого божества пустелі.

Деякі вчені стверджують, що єгиптяни використовували кольори в своїх картинах, щоб відрізнити себе від нубійців (людей, які жили на території сучасного Судану), тому вони і малювали себе з червоною або мідної шкірою, а нубійців – з чорної.

10 наукових версій про те, як виглядали древні єгиптяни
Великий Сфінкс – найдавніша в світі збережена монументальна скульптура, знаходиться на західному березі Нілу в Гізі, висота – 20 м, розміри в метрах – 20x19x73

7. Великий Сфінкс. З головою людини і тілом лева Великий Сфінкс Гізи – величезна і неймовірно древня скульптура (ймовірно, вона була побудована близько 2500 році до н.е.). Ніхто точно не знає, чиє обличчя у сфінкса, але більшість єгиптологів вважають, що це фараон Хафра. Коли в 1780-х роках французький історик граф Костянтин де Вольней відвідав Сфінкса, він заявив, що у скульптури негроїдні риси обличчя.

Іншими словами, стародавні єгиптяни були подібними з іншими корінними африканцями. Сучасні вчені вважають майже неможливим судити про етнічну приналежність Сфінкса, оскільки тисячоліття дощів, вітрів і спеки стерли обличчя статуї. Однак на початку 1990-х років Френк Домінго, судмедексперт з Нью-Йорку, спробував спроектувати обличчя Сфінкса.

Змодельована ним особа була не схожа на інші статуї Хафри, що вказує на те, що особу Сфінкса було зроблено за подобою когось іншого. Замість цього, вийшла модель, що містила відмінні африканські риси, які, як правило, були відсутні в інших зображеннях Хафри.

10 наукових версій про те, як виглядали древні єгиптяни
На розкопках в Єгипті. Єгипет – країна в північно-східній частині Африки, історії якої понад п’ять тисяч років, про що нагадують археологічні пам’ятники в родючій долині Нілу, серед них піраміди в Гізі, Великий Сфінкс, Карнакський храм, поцяткований ієрогліфами, і Долина царів з гробницями фараонів в Луксорі

8. Нова раса. У 1880-х роках історик і археолог сер Вільям Меттью Фліндерс Пітрі був одним з провідних дослідників єгипетських артефактів. Пітрі вніс величезний внесок в єгиптологію – серед іншого він першим визначив доісторичну культуру, яка передувала давньому Єгипту, яким його знають сьогодні. Але деякі з ідей Пітрі залишаються спірними. Наприклад, він наполягав на тому, що цивілізація раннього династичного Єгипту не є спадкоємцем місцевих доісторичних народів, а по суті була «Новою расою», що вторглася і завоювала «декадентську цивілізацію доісторичного періоду».

Пітрі стверджував, що між єгипетськими артефактами доісторичних і династичних періодів не спостерігається ніякої наступності, а це означає, що нова раса повинна була «знищити або вигнати все єгипетське населення». Він вважав, що ця нова раса могла бути з Лівії або Персії. Сучасні історики припустили, що теорії Пітрі швидше ґрунтувалися на європейських колоніальних ідеях XIX століття, а династична раса, яку він ідентифікував, була насправді місцевими єгиптянами. Цікаво, що сам Пітрі врешті-решт визнав, що він помилявся.

10 наукових версій про те, як виглядали древні єгиптяни
Верблюди Єгипту – маса дорослої тварини – 500-800 кг, висота в холці – до 210 см. У одногорбого верблюда забарвлення червонувато-сіре, у двогорбого – темно-буре, хутро кучеряве

9. Де ваші коріння, Східна пустеля. На початку 2000-х років єгиптолог Тобі Уілкінсон опублікував результати дослідження наскальних малюнків, знайдених в стародавній Східній пустелі, в районі Сахари між Червоним морем і Нілом. Ці наскальні малюнки датуються початком четвертого тисячоліття до нашої ери, зображують типові знімки долини Нілу, крокодилів, гіпопотамів, а також образи людей, які носять головні убори і озброєні булавами. Ці зображення мають значні паралелі з більш пізніми творами династичних єгиптян, тому Уілкінсон зробив висновок, що коріння єгиптян походить зі Східної пустелі.

Відповідно до припущень Уілкінсона, предки династичних єгипетських народів були напівкочовими скотарями, які переміщувалися між берегами річок і сухими районами Східної пустелі. Ця пустеля, про яку йде мова, охоплює частини сучасного Єгипту, Судану і Ефіопії. Однак теорія Уїлкінсона не була остаточно доведена, і він сам визнає, що важко точно ідентифікувати наскальне мистецтво.

10 наукових версій про те, як виглядали древні єгиптяни
Боги Єгипту – надприродні істоти пантеону древніх єгиптян

10. Все змінюється, навіть зуби. Можливо вивчення зубів стародавніх єгиптян пролило б світло на їх походження і на кого вони були схожі. У 2006 році дослідження останків щелеп майже 1000 єгипетських скелетів показало, що зуби єгиптян протягом всієї стародавньої історії були схожими – іншими словами, давньоєгипетське населення, ймовірно, протягом тисячоліть між доісторичним періодом і ранньою Римською імперією залишалося майже однорідним.

В основному зуби давніх єгиптян з плином цього часу просто злегка зменшувалися за розміром і вельми нагадували зуби сучасних популяцій всієї Північної Африки (на зуби людей з Європи і Західної Азії вони були схожі менше). Цікаво, що Джоел Д. Ірланд, американський біолог, упевнений, що під час стоматологічних досліджень виявилися «суміші багатьох біологічно різних народів, включаючи групи з Сахари, нілотів і Леванту». Однак він стверджує, що ця «суміш» відбулася в переддинастійний період, до настання золотого століття Стародавнього Єгипту.

Коли єгипетська цивілізація процвітала, населення, завдяки великим торговельним зв’язкам, які існували по всій країні, що в значній мірі переважало будь-який зовнішній вплив, залишалося генетично не зміненим. Однак варто зазначити, що стоматологічні вимірювання можуть широко варіюватися навіть серед близькоспоріднених популяцій.

Отже ми розглянули 10 наукових версій про те, як виглядали давні єгиптяни, але… за однією з древніх легенд Єгипет створили дев’ять білих богів. В одному місці єгипетської Книги мертвих очі бога Гора описуються, як «сяючі» або «блискучі», а в іншому Гор «блакитноокий». Також амулет «Око Гора» завжди виготовляли з лазуриту, синього напівдорогоцінного каменю. Грек Плутарх в 22 розділі своєї книги «Про Ісіду і Осіріса» стверджував, що єгиптяни вважали, що бог Гор був світлошкірим, а Сет – рожевощоким і рудоволосим.

Інші джерела стверджують, що всі рудоволосі люди стародавнього Єгипту ревно його шанували. Тексти на стінах древніх пірамід свідчать, що боги мали сині або зелені очі, а Діодор Сицилійський стверджував, що єгипетська богиня полювання і війни Нейт була блакитноокою. Греко-єгипетський священик, який жив в 3 столітті до н.е. у своїй історії Єгипту писав, що останньою правителькою 6-ї династії була цариця Нітокріс, рожевощока блондинка. За свідченням греко-римських авторів Плінія Старшого, Страбона і Діодора Сицилійського, третя піраміда була побудована царицею Родопіс, чиє ім’я на давньогрецькому означає «рожевощока». 20-й псалом з 141 глави єгипетської Книги Мертвих присвячений «коханій Богині з рудим волоссям», а в усипальниці фараона Меренптаха (19 династія, 1213-1204 р. до н.е.) зображені рудоволосі богині. Ученим також добре відомо, що найвідоміший фараон Рамзес II (1292-1225 до н.е.) був рудоволосим.

Залишити відповідь