Категорії
Природа Рослини

15 рідкісних рослин

На нашій планеті існує величезна кількість всіляких рослин, властивості яких в області пристосування і виживання дійсно вражають. У цьому рейтингу рідкісних рослин лиш маленька частинка тих якостей, якими нагородила і цим самим захистила від знищення матінка-природа деяких представників рослинного світу.

1. Романеско (лат. Brassica oleracea) – це один з культурних сортів капусти, що відноситься до тієї сортової групи, що і кольорова капуста. За деякими відомостями, романеско є гібридом кольорової капусти та броколі. Цей вид капусти давно вирощують на околицях Риму, в Італії згадується в історичних документах шістнадцятого столітті. На міжнародних ринках овоч з’явився в 90-х роках XX століття. У порівнянні з кольоровою капустою і капустою броколі романеско за текстурою більш ніжніша і має м’який вершково-горіховий смак без гіркої нотки.

15 рідкісних рослин
Молочай огрядний (Euphorbia odesa)

2. Молочай огрядний (Euphorbia odesa) – це багаторічна сукулентна рослина сімейства молочайні. Видом нагадує камінь або зелено-коричневий футбольний м’яч, без колючок і листя, іноді утворює «гілки» або присоски у вигляді дивних наборів сфер. Може рости до 20-30 см заввишки і до 9-10 см в діаметрі. Молочай огрядний – двостатева рослина, для зав’язування плодів необхідне перехресне запилення, яке зазвичай виконується комахами.

Плід — тригорішок до 7 мм в діаметрі, в кожному гнізді міститься по одному насінню, при дозріванні вибухає. Насіння дрібне, кругле (2-міліметрове в діаметрі), крапчасто-сіре. Квітконіжки після розкидання насіння відпадають. Молочай огрядний росте на кам’янистій і горбистій місцевості, на яскравому сонці або при частковому затіненні, на висоті 300-900 метрів над рівнем моря в невеликій області Кендреу (Південна Африка). Рослина дуже добре маскується серед каменів – забарвлення зливається з навколишнім середовищем і вона майже непомітна.

15 рідкісних рослин
Такка (Tacca)

3. Такка – рослина з родини Таккові. Вони селяться на відкритих і сильно затінених місцях, в саванах, в заростях чагарників і дощових лісах. Молоді частини рослин зазвичай бувають опушені дрібними волосками, які в міру дорослішання зникають. Розміри рослин від 40 до 100 сантиметрів, але деякі види іноді досягають в висоту 3 метрів. Такка поширена як кімнатна рослина, але дуже вибаглива до умов утримання. Сімейство таккові представлено одним родом Такка, що налічує близько 10 видів рослин.

– Такка перистонадрізана – рослина тропічної Азії, Австралії, тропіків Африки. Листя шириною до 40-60 см, довжиною від 70 см і до 3 метрів. Квітка з двома великими покривалами, що досягають 20 см ширини, колір покривал світлозелений.

– Такка Шантрьє – вічнозелена трав’яниста рослина тропічних лісів Південно-Східної Азії, досягає 90-120 см у висоту. Квіти обрамлені темно-бордовими, майже чорними приквітниками, схожими на розмах крил кажана або метелика з довгими, ниткоподібними вусиками.

– Такка цільнолиста – рослина Індії. Листя широкі, глянсові, шириною до 35 см, довжиною до 70 см. Квітка з двома великими покривалами, що досягають 20 см ширини, колір покривал білий з пурпурними штрихами. Квітки чорні, пурпурові або темно-фіолетові, розташовані під покривалами.

15 рідкісних рослин
Венерина мухоловка

4. Венерина мухоловка – трав’яниста рослина-хижак з монотипного роду Діонея родини росянкові. Розетка мухоловки (4-7 листків) росте з короткого підземного стебла. Листя розміром від 3 до 7 сантиметрів, в залежності від пори року. Довге листя-пастка формується одразу після цвітіння. Живиться комахами і павуками. Росте на Атлантичному узбережжі США у вологому помірному кліматі, культивується в декоративному садівництві і як кімнатна рослина. Полюбляє ґрунти з нестачею азоту, такі як болота. Нестачу азоту, необхідного для синтезу білків, поповнює комахами. Венерину мухоловку відносять до нечисленної групи рослин, здатних до швидких рухів. Коли здобич потрапляє в пастку, краї листя мухоловки змикаються, формуючи «шлунок», в якому під дією ферментів, що виділяються з залоз в лопатях, відбувається процес перетравлення. Перетравлювання триває до 10 днів, після чого від здобичі залишається лише порожня хітинова оболонка, пастка відкривається і рослина знову готова до прийому їжі. В середньому за час життя пастки венериної мухоловки в неї потрапляє біля трьох комах.

15 рідкісних рослин
Драконове дерево

5. Драконове дерево – рослина роду Драцена, росте в тропіках і субтропіках Африки, на островах Південно-Східної Азії. Вирощується як декоративна і як кімнатна рослина. Стара індійська легенда розповідає, що колись дуже давно на Сокотрі (архіпелаг з чотирьох островів і двох скель в Індійському океані біля узбережжя Сомалі) жив кровожерливий дракон, який нападав на слонів і випивав їхню кров. Але одного разу один старий і дуже сильний слон впав на дракона і розчавив його. Кров їхня змішалася і змочила землю навколо. На цьому місці виросли дерева, які назвали драценами, що в перекладі означає «самиця дракона». Корінне населення Канарських островів вважає дерево священним, а його смолу використовують в лікувальних цілях. Смолу драцени було виявлено ​​в доісторичних похоронних печерах, в той час її застосовували для бальзамування.

На товстих гілках драцени ростуть пучки дуже гострого листя. Товстий гіллястий стовбур висотою до 20 метрів, діаметр в основі до 4 м, має вторинне розростання в товщину. Кожна гілка розгалуження завершується щільним пучком густо розташованого сірувато-зеленого, шкірястого, лінійно-мечоподібного з виділеними жилками листя завдовжки 45-60 сантиметрів і 2-4 см завширшки в середині пластинки, до основи листя трохи звужується, на верхівці загострене. Квітки великі, двостатеві, з вінчиковидною роздільнолистою оцвітиною, в пучках по 4-8 штук. Деякі драцени живуть до 7-9 тисяч років.

15 рідкісних рослин
Гіднора африканська

6. Гіднора африканська – рослина тропічної Африки, Мадагаскара та Аравії. Рід гіднора включає 5 видів. Поки незвична квітка не розкриється, рослина більше схожа на гриб, тому й названа на честь гіднор, що в перекладі з грецької означає гриб. Квітки гіднорових досить великі, поодинокі, майже сидячі, двостатеві, без пелюстків. А те, що ми зазвичай бачимо на поверхні ґрунту і називають квіткою гіднорою африканською.

Ці особливості забарвлення і будови, як і гнильний запах квітки, служать для залучення жуків, які харчуються падаллю. Жуки, забираючись в квітку, повзають в ній, особливо в її нижній частині, де розташовані репродуктивні органи, сприяючи їх запиленню. Нерідко самиці жуків не тільки знаходять в квітках їжу, але і відкладають там яйця.

На Мадагаскарі квітки і коріння гіднори місцеві жителі використовують для лікування серцевих хвороб. Плоди вживають в їжу. Таким чином, розносниками насіння гіднори є людина і найрізноманітніші тварини.

В основному гіднора веде підземний спосіб життя, її коріння, частина яких – підземні стебла, йдуть глибоко в землю, утворюють мережу навколо іншої рослини і присмоктуються до чужих коренів. Рослини роду гіднора паразитують на коренях самих різних рослин, в якості рослин-господарів різні види молочаїв. Сама рослина досягає розмірів 10-15 см.

15 рідкісних рослин
Баобаб

7. Баобаб – вид дерев з роду Адансон родини Мальвові, характерний для сухих саван тропічної Африки. У стовбура баобаба немає річних кілець, за якими можна достовірно обчислити вік, тому тривалість життя баобабів викликає спори. Проведені методом радіовуглецевого аналізу підрахунки показали, що рослина може жити більше 5500 років, діаметр дерева при цьому розростається до 4,5 метрів, хоча по більш обережними оцінками баобаби живуть близько 1000 років.

Взимку і в посушливий період дерево починає витрачати запаси вологи і зменшується в об’ємі, скидає листя. З жовтня по грудень баобаб зацвітає. Квітки у баобаба великі, до 20 см в діаметрі, білі з п’ятьма пелюстками і пурпуровими тичинками, на висячих квітконіжках. Розкриваються вони ближче до вечора і живуть всього одну ніч, залучаючи ароматом кажанів до запилення. Вранці квітки в’януть, набуваючи неприємного гнильного запаху. Слідом розвиваються довгасті їстівні плоди, які нагадують огірки або дині, покриті товстою волохатою шкіркою. Усередині плоди заповнені кислуватою борошнистою м’якоттю з чорним насінням. Відмирає баобаб своєрідно: він немов розсипається і поступово осідає, залишаючи після себе лише купу волокна. Проте, баобаби вкрай живучі, швидко відновлюють зідрану кору, цвітуть і плодоносять. Зрубане або повалене дерево здатне пускати нове коріння.

15 рідкісних рослин
Вікторія амазонська

8. Вікторія амазонська – це велика трав’яниста тропічна рослина родини Лататтєві. Це найбільше латаття в світі і одна з найпопулярніших оранжерейних рослин. Вікторія амазонська була названа на честь англійської королеви Вікторії. Вікторія амазонська поширена в басейні річки Амазонки в Бразилії і Болівії, зустрічається також в річках Гайани, що впадають в Карибське море.

Величезне листя латаття розміром до 2,5 метрів може витримати вагу до 50 кілограмів. Бульбоподібне кореневище зазвичай втоплене глибоко в мулисте дно. Верхня поверхня рослини зелена, вкрита захисним восковим шаром, також є маленькі дірочки для видалення зайвої вологи. Нижня частина пурпурно-червоного кольору з сіткою ребер, засіяних шипами для захисту від травоїдних риб. Між ребрами скупчуються бульбашки повітря, які допомагають листям латаття плавати. Протягом одного сезону з кожної бульби може вирости кілька десятків листя (іноді до 50 штук), які розростаючись, закривають більшу поверхню водойми, закриваючи сонячне світло і обмежуючи тим самим зростання іншим рослинам.

Квітка Вікторії амазонської знаходиться під водою і квітне тільки один раз на рік протягом 2-3 днів. Розпускаються квіти тільки вночі, а з настанням світанку спускаються під воду. Під час цвітіння розміщені над водою квітки в розкритому стані мають діаметр 20-30 сантиметрів. У перший день колір пелюсток білий, на другий день рожевий, на третій вони стають фіолетовими або темно-малиновими. В умовах дикої природи Вікторія амазонська живе до 5 років.

15 рідкісних рослин
Каліфорнійська секвойя

9. Каліфорнійська секвоя, відома як «червоне дерево», є єдиним живим видом деревних рослин роду Секвоя родини Кипарисові. Росте секвоя каліфорнійська на Тихоокеанському узбережжі Північної Америки. Це найвищі дерева на Землі – окремі екземпляри досягають висоти понад 110 метрів. Максимальний вік – більше трьох з половиною тисяч років. Cеквоядендрон (Sequoiadendron) – споріднений вид секвої каліфорнійської, відомий як «гігантська секвоя», «велінгтонія» або «мамонтове дерево». Діаметр секвої гігантської на рівні людських грудей становить близько 10 метрів. Найбільше в світі дерево це «Генерал Шерман»: йому 2300-2700 років, висота – 83,8 м на 2002 рік, це майже 1487 м3 деревини. Найвище в світі дерево – «Гіперіон», його висота – 115 метрів.

15 рідкісних рослин
Непентес

10. Непентес – єдиний рід рослин монотипної родини Непентові, включає близько 120 видів, більшість з яких росте в тропічній Азії, особливо на острові Калімантан. Непентес названий на честь непенфа (трава забуття в давньогрецькій міфології). Види роду здебільшого чагарникові або напівчагарникові ліани, які ростуть у вологих місцях проживання. Їх довгі тонкі трав’янисті або злегка здерев’янілі стебла підіймаються по стовбурах і великих гілках сусідніх дерев на десятки метрів у висоту, виносячи свої вузьке кінцеве гроноподібне або волотисте суцвіття до сонячного світла.

У різних видів непентеса глечики розрізняються за розміром, формою і забарвленням, найчастіше вони яскраво-червоні, матово-білі з плямистим малюнком або світло-зелені з цятками. Їх довжина варіює від 2,5 до 30 сантиметрів, а у деяких видів може досягати 50 см. Квітки непоказні, актиноморфні і безпелюсткові, з чотирма черепицеподібними чашолистками. Плід у вигляді шкірястою коробочки, розділеної внутрішніми перегородками на окремі камери, в кожній з яких насіння прикріплене до колонки м’ясистим ендоспермом і прямим циліндричним дрібним зародком.

15 рідкісних рослин
Непентес і Тупая звичайна

Цікаво, що крупний непентес крім поїдання комах також підживлюється в якості добрива послідом тупаї звичайної (ссавець, схожий на білку). Тупая забирається нагору, щоб поласувати солодким нектаром, і в рослину як в унітаз потрапляє послід. Таким чином утворюється симбіотичний зв’язок між рослиною і твариною.

15 рідкісних рослин
Кривавий зуб

11. Кривавий зуб відносять до агарикальних грибів, зовні схожий на жовану жувальну гумку, з якої сочиться кров і пахне полуницею. Це один з найбільш отруйних грибів на землі, і навіть якщо його просто лизнути можна серйозно отруїтися. Гриб здобув популярність в 1812 році, тоді-то і був визнаний неїстівним. Поверхня плодових тіл біла, оксамитова, з невеликими поглибленнями, з віком стає бежевою або коричневою. На поверхню молодих представників цього виду через пори виступають краплі отруйної червоної рідини. Кривавим зубом назвали не просто так – гриб має гострі утворення по краях, що з’являються з віком.

Крім своїх зовнішніх якостей, цей гриб має непогані антибактеріальні властивості і містить хімічні речовини, які розріджують кров. Головна особливість цього гриба в тому, що він може підживлюватися ґрунтовими соками і комахами, яких приманює його червона рідина. Діаметр капелюшка кривавого зуба дорівнює 5-10 см, довжина ніжки – 2-3 см. Кривавий зуб росте в хвойних лісах Австралії, Європи та Північної Америки.

15 рідкісних рослин
Аморфофалюс титанічний

12. Аморфофалюс титанічний – велика тропічна рослина роду аморфофалюс сімейства ароїдні, відкрита в 1878 році на Суматрі. Один з найвідоміших видів цього роду має одне з найбільших суцвіть у світі. Надземна частина рослини – це коротке і товсте стебло, в основі якого розташований одиночний великий лист, вище – дрібніші. Лист рослини матово-зелений, з білими поперечними смугами, довжиною до 3 метрів і до 1 метра в діаметрі в найширшій частині. Довжина черешка 2-5 метрів, товщина 10 см. Підземна частина рослини – гігантська бульба масою до 50 кілограмів.

Аромат квітки нагадує суміш запахів тухлих яєць і тухлої риби, а за зовнішнім виглядом квітка схожа на шматок гнилого м’яса. Саме цей запах і привертає в дикій природі до рослини комах-запилювачів. Цвітіння триває протягом двох тижнів. Цікаво, що початок при цьому нагрівається до 40 ° C. Бульба за цей час сильно виснажується через перевитрати поживних речовин. Тому аморфофалюсу необхідний черговий період спокою до 4 тижнів, щоб накопичити сили для розвитку листа. Якщо поживних речовин мало, то бульба після цвітіння «спить» до наступної весни. Тривалість життя цієї рослини складає до 40 років, однак цвіте вона за цей час всього лише три або чотири рази.

15 рідкісних рослин
Вельвічія

13. Вельвічія дивовижна – реліктове дерево – єдиний вид одного роду однієї родини Вельвічієві. Вчений світ дізнався про вельвічію в 19 столітті. Росте вельвічія на півдні Анголи і в Намібії. Рослина в ста кілометрах від берега майже не зустрічається, це приблизно відповідає тій межі, до якої досягають тумани, які є для вельвічії основним джерелом вологи. Її зовнішній вигляд ніяк не назвеш травою, кущем або деревом.

Здалеку здається, що у Вельвічії багато довгого листя, але насправді його всього два, і ростуть вони протягом всього її рослинного життя, додаючи по 8-15 сантиметрів за рік. У наукових працях був описаний гігант вельвічії з довжиною листя більше 6 метрів і шириною близько 2. А тривалість її життя настільки велика, що і повірити важко. Хоча рослину вельвічію вважають деревом, але річних кілець, як на стовбурах дерев, у неї немає. Вчені визначили вік найбільших представників цього виду радіовуглецевим методом – виявилося, що деяким екземплярам близько 2000 років.

Вельвічія воліє до самотнього існування. Квітки її схожі на маленькі шишки, причому в кожній жіночій шишці тільки одне насіння, і кожне насіння забезпечено широкими крильцями. Що стосується запилення, то думки ботаніків тут розходяться. Одні вважають, що запилення здійснюють комахи, інші ж більше схиляються до дії вітру. Вельвічія знаходиться під охороною Намібійського закону про охорону природи. Збір її насіння заборонений без спеціального дозволу. Всю територію, де росте вельвічія, перетворили в Національний парк.

15 рідкісних рослин
Стронгілодон крупнокитицевий

14. Стронгілодон крупнокитицевий (Strongylodon macrobotrys) – тропічна ліана родини Fabaceae (бобові), знаменита своїми фантастично блакитно-зеленими гірляндами квітів. Квіти зібрані в китиці до 1,5 м довжиною. В англомовних країнах стронгілодон називають нефритовою ліаною. Ліану стронгілодону крупнокитицевого у природі можна зустріти у вологих тропічних лісах на островах архіпелагу Філіппін. Рослина тягнеться ближче до яскравого сонця і підіймається на верхні яруси крон сусідніх дерев на висоту до 20 і вище метрів.

На Гаваях цю ліану спеціально вирощують заради квітів, які використовуються для виготовлення квіткових вінків. Китиця стронгілодону крупнокитицевого складається з безлічі великих квітів розміром 7-12 см, кількість яких може сягати сотень. Квіти, завдяки своєму люмінесцентному забарвленню, добре помітні в сутінках і запилюються кажанами. Велика кількість нектару, що міститься в кожній квітці, привертає увагу цих ласунів.

15 рідкісних рослин
Рафлезія Арнольді

15. Рафлезія Арнольді – рослина-паразит з роду Рафлезія родини рафлезієві. Зустрічається на островах Суматра і Калімантан. Рафлезія Арнольді цвіте найбільшими на планеті одиночними квітками. Їх діаметр від 60 до 100 сантиметрів, вага – до 8 кілограмів. Квітка рафлезії барвиста, складається з п’яти м’ясистих пелюсток отруйно-червоного кольору з білими наростами-бородавками. Квітне всього 3-4 дні. Зовнішній вигляд і запах гниючого м’яса допомагають залучати запилювачів – гнойових мух.

У цієї рослини немає своїх коренів і зеленого листя, де б відбувався фотосинтез. Рафлезія Арнольді не здатна самостійно синтезувати необхідні органічні речовини, тому потрібні речовини для свого розвитку вона отримує, паразитуючи на коренях і стеблах ліан цисус. Рафлезія Арнольді випускає нитки, схожі на грибницю, які проникають в тканини рослини-господаря. Насіння рафлезії не більше макового зернятка. Зростає рафлезія повільно: кора ліани, під якою розвивається насіння цієї квітки-паразита, набухає лише через півтора року, утворюючи своєрідну бруньку, яка визріває в бутоні протягом 9 місяців.

Залишити відповідь