5-ALA в лікуванні пухлин мозку

5-ALA в лікуванні пухлин мозку

Технологіям з розробки нових видів лікування від будь-якого захворювання перш ніж вони стануть доступними фахівцям медичних центрів потрібно пройти масу етапів. Особливо складно розробляти засоби по лікуванню онкозахворювань, а при пухлинах головного мозку процес дослідження ускладнюються ще й тим, що не всі ліки здатні подолати природний гематоенцефалічний бар’єр. Тому фахівці в своїх дослідах або можуть довго розробляти нові методи, або поліпшити старі. Саме це і зробили фахівці з Великобританії, випробувавши особливу хімічну речовину, що світиться.

Як передає BBC, за розробку відповідають дослідники з Брістольського Університету. В основу речовини лягла 5-амінолевуленова кислота (5-ALA), яку легко можна вживати у вигляді розчину. За рахунок особливої структури і внаслідок ряду хімічних реакцій, 5-ALA наділена досить унікальними властивостями. По-перше, вона накопичується в ракових клітинах, а по-друге, здатна до люмінесценції в ультрафіолетовому світловому спектрі. Само по собі таке підсвічування значно допомагає хірургам при операціях виліковувати від онкології.

5-ALA в лікуванні пухлин мозку

Світіння пухлини під ультрафіолетом

Основним завданням для хірурга при онкологічній патології є повне видалення злоякісної пухлини через оперативне втручання. Навіть невеликий упущений з поля зору «шматочок» пухлини може викликати рецидив захворювання. У своєму дослідженні британські вчені перед операцією 99 пацієнтам з гліомою (досить агресивна форма раку) дали напій, що містить 5-ALA. В результаті у 85 пацієнтів пухлина випускала світіння під час операції, що значно полегшило роботу бригаді хірургів. Більш того, під час операції були знайдені ще деякі частини пухлини під мікроскопом також завдяки ефекту світіння. Як заявила автор дослідження, доцент Брістольського Університету Катріна Курьян: «Операції на головному мозку вимагають не тільки високої точності, але і швидкості. Принадність 5-ALA в тому, що лікарі під час операції можуть бачити, де знаходиться гліома, що дозволяє їм працювати швидше і ефективніше».

Зараз вчені хочуть випробувати 5-ALA на інших видах раку, а також на його рецидивуючих формах. Крім того, амінолевуленова кислота вже отримала схвалення для застосування в такого роду дослідженнях, а значить чекати впровадження її в широку практику при успішному закінченні випробувань не так довго.