5 вантажівок і автобусів сучасності

5 вантажівок і автобусів сучасності
Вантажівка на біометані Iveco Z Truck

В останнє десятиліття можна чітко простежити тенденцію стрімкого розвитку технологій у всіх сферах людської діяльності. Не є винятком вантажний і пасажирський транспорт. Ось якими повинні бути вантажівки і автобуси на наших дорогах.

1) IVECO Z TRUCK на 66-й міжнародній виставці комерційного транспорту IAA в Ганновері (Hannover) компанія Iveco показала концепт магістрального тягача майбутнього IVECO Z TRUCK. Автомобіль привертає увагу сміливими обрисами кузова. Ще більші емоції дарує футуристичний інтер’єр з багатофункціональним кермом у формі штурвала, інтерактивним дисплеєм замість звичної приладової панелі, відсутністю будь-яких кнопок і панорамним «дзеркалом» заднього виду, функцію якого взяв на себе цифровий екран.

Концепт рясніє передовими технологіями, 29 з яких вже захищені патентами. За задумом інженерів, Z Truck повинен працювати виключно на біометані, хоча для його заправки підійде і звичайний скраплений газ. Розрахунковий запас ходу вражає – майже 2 200 км. Двигун, який видає 400 к.с. і 2 000 Нм крутного моменту, функціонує в парі з 16-ступінчастою роботизованою коробкою передач Powershift.

Додаткову економію забезпечують масло Petronas Urania з наднизькою в’язкістю і інноваційні шини Michelin X Line Energy, що дозволяє заощадити до одного літра палива на 100 км завдяки зниженому опору кочення. Застосування знайшов і термодинамічний цикл Ренкіна, в результаті якого вихлопні гази перетворюються в корисну теплову енергію. Завершують високотехнологічний образ тягача паливні баки від SAG із застосуванням багатошарової теплоізоляції. Саме вони наділяють тягач рекордною дальністю ходу, яка, до слова, на 60% вище, ніж у серійного газового флагмана Stralis NP.

За поведінкою автомобіля на дорозі постійно стежить автоматика. Тим самим Iveco натякає на те, що в майбутньому звичні для нас далекобійники перекваліфіковуються в «бортових» логістичних операторів і зможуть сконцентруватися на плануванні маршруту, передавши водійські повноваження розумній електроніці.

5 вантажівок і автобусів сучасності
Mercedes Future Bus – самокерований ефективний міський автобус

2. Mercedes-Benz Future Bus – автобус побудовано на основі платформи моделі Citaro, але відрізняється від неї разюче. Зовнішньо концептуальний автобуса абсолютно індивідуальний – салон зовсім не схожий на стандартний салон нехай і європейського виробництва. Звичайно ж, пасажиромісткістю Mercedes-Benz Future Bus через малу кількість сидінь похвалитися не може, зате він дійсно комфортний, легкий, світлий і повітряний, з двома 43-хдюймовими інформаційними моніторами і безпровідними зарядними пристроями для мобільних пристроїв і зручним входом через широченний вхід по середині.

Головним же технологічним нововведенням є система напівавтопілота – City Pilot. Дорожню обстановку ця система відстежує за допомогою безлічі камер і радарів, а також заглядає в шпаргалку GPS, бачить перешкоди і пішоходів і зупиняється перед ними, а також на зупиночних пунктах, де машина сама відкриє двері. Максимальна швидкість при активації City Pilot не повинна перевищувати 70 км за годину, але для сучасного міста цього більше ніж достатньо, в тому числі для швидкісних маршрутів. Саме для останніх, що позначаються абревіатурою BRT (Bus rapid transit), на думку мерседесівців, система City Pilot до Mercedes-Benz Future Bus підходить найкраще, що спробували довести під час недавньої живої прем’єри концептів Future Bus в Амстердамі.

Між столицею Нідерландів, аеропортом «Схіпгол» і містечком Харлем прокладено найдовший в Європі швидкісний BRT-маршрут. Його 19-кілометровий відрізок з 11 зупинками тепер долає Mercedes-Benz Future Bus.

5 вантажівок і автобусів сучасності
Далекобійний Freightliner Inspiration Truck

3. Freightliner Inspiration Truck. Даний концепт створено на базі однієї неймовірно популярної серійної моделі FREIGHTLINER Cascadia. Зберігаючи майже всю технічну начинку, Inspiration Truck отримав більш ефектний і неймовірно стильний дизайн, і, найголовніше, систему автономного водіння – автопілот, що включає передній радар, стереокамери, адаптивний круїз-контроль і активну гальмівну систему. Highway pilote не замінює водія вантажівки, але істотно полегшує йому життя. Коли INSPIRATION TRUCK покидає жваві міські вулиці, водій може задіяти Highway pilote. Орієнтуючись на радари і стерео-камери, які фіксують поведінку інших автомобілів, дорожні знаки та лінії розмітки, система автоматично підтримує швидкість потоку. При необхідності може прискорювати і сповільнювати вантажівку, підрулювати на вигинах шосе або діяти в режимі старт-стоп в пробці. Електронна система не запрограмована здійснювати обгони або міняти рядність, тому абсолютного релаксу у далекобійника не буде, проте розвантажує водія в найбільш монотонних режимах їзди. Власники транспортних компаній позитивно оцінять можливість заощадити до 5% палива, завдяки спеціальним алгоритмам роботи Highway pilote. На сьогодні Freightliner Inspiration Truck вже працює на дорогах штату Невада. Для того щоб отримати таку ліцензію вантажівку піддали серії тестів, що включають і заїзд на 16 000 км по треку в німецькому Папенбурзі.

5 вантажівок і автобусів сучасності
Запропонований концепт нового автобуса Transit Elevated Bus має альтернативні назви: трансзональний автобус , транскордонний автобус, наземний аеробус, тунельний автобус

4. TRANSIT ELEVATED BUS (TEB) в Китаї пройшли випробування портального (надземного) автобуса TEB-1, конструкція якого дозволяє проїжджати під цим автобусом іншому автотранспорту.

Випробування нового міського транспортного засобу, який вже отримав назву транспорт майбутнього, пройшли в місті Циньхуандао (провінція Хебей).

Довжина автобуса TEB-1 становить 22 метри, ширина – 7,8 м, висота – 4,8 м. Конструкція автобуса дозволяє йому рухатися на двох опорах, для яких на дорозі по краях прокладені спеціальні рейки. Ширина автобуса дозволяє іншим транспортним засобам проїжджати під ним по двох смугах. Тому автобус TEB-1 не створює заторів на міських вулицях.

Повідомляється, що автобус TEB-1 може вмістити до трьохсот пасажирів. За задумом розробників подібна модель дозволить знизити транспортне навантаження на дорозі, не зменшуючи пасажиропотік. Раніше деякі експерти висловлювали припущення, що подібні конструкції пасажирського транспорту можуть бути небезпечними для пасажирів, ставили під сумнів безпеку автобуса у випадки великої автомобільної аварії безпосередньо під ним або під час зіткнення машини з однією із його опор. До того ж небезпеку можуть представляти і вантажні машини з високими причепами.

5 вантажівок і автобусів сучасності
Mercedes-Benz Future Truck 2025 – перша у світі вантажівка з автономним керуванням.

5. Mercedes-Benz Future Truck 2025. Вантажний підрозділ концерну Daimler представив концептуальну вантажівку під назвою Future Truck 2025. Новинка отримала безліч просунутих електронних систем, найбільш вражаючою з яких можна назвати систему автономного управління.

У Mercedes відзначили, що дизайн прототипу дає уявлення про зовнішність майбутніх вантажівок марки. До того ж однією з особливостей концепту стало оформлення передньої частини кабіни: безліч світлодіодних ліхтарів, що змінюють колір в залежності від режиму роботи автомобіля – блакитне підсвічування включається в момент, коли машина управляється електронікою, а біла позначає, що вантажівку веде водій.

До складу системи автопілота входять спеціальні радари, які сканують простір перед автомобілем: один з радарів має кут огляду 18 градусів і бачить на відстань 250 метрів, інший – 120 градусів і 70 метрів відповідно. Система Highway Pilot може позбавити водія від необхідності ретельно контролювати поведінку вантажівки на швидкостях до 85 кілометрів за годину. Її творці стверджують, що автопілот вантажівки вже пройшов випробування на дорогах. Камера здатна розпізнавати одно- і двосмугові дороги, стаціонарні і рухомі об’єкти, пішоходів, а також зчитувати інформацію з дорожніх покажчиків. Електроніка розпізнає об’єкти в мертвій зоні на всій протяжності фури, а також попереджає водія про можливість зіткнення з об’єктами при маневруванні на невеликих швидкостях, наприклад, зі стовпчиками на парковці або дорожніми знаками.

Замість дзеркал заднього виду встановлені камери, які виводять зображення на вертикальні екрани. До того ж електроніка може спілкуватися з іншими машинами на дорозі і об’єктами інфраструктури. Це дозволяє водієві заздалегідь дізнатися про проблеми на маршруті.

Predictive Powertrain Control – інтелектуальна система управління трансмісією Mercedes-Benz Future Truck 2025 забезпечує оптимальні прискорення і гальмування, вибираючи передачу на підставі отриманих від навігаційної системи відомостях про даній ділянці траси – зокрема, про його рельєфі. Головний результат роботи цієї системи – скорочення витрати палива. У майбутньому, за запевненнями Mercedes-Benz, такі вантажівки зможуть обмінюватися інформацією між собою, підвищуючи тим самим рівень безпеки руху. До того ж здатність до комунікації дозволить вантажівкам триматися на дорозі максимально близько один до одного, займаючи на шосе менше місця.

В Mercedes-Benz запевняють, що до 2025 року обсяги вантажних автоперевезень на території ЄС виростуть мінімум на 20%. Тому виробник вже зараз замислюється про створення більш безпечних і економічних транспортних засобів.