Категорії
Дикорослі Лікарські рослини Природа

Бедринець ломикаменевий

Хімічний склад бедринця ломикаменевого,
Дія бедринця ломикаменевого,
Способи застосування бедринця ломикаменевого.

Бедринець ломикаменевий (Pimpinella saxifrage L.) – багаторічна пахуча трав’яниста рослина родини Apiaceae (Umbelliferae – зонтичні). Народні назви: бедринець, ломикамінь, дрібне зіллячко, козлики, зубний корінь, серцева трава, дика морква.

Трав’яниста рослина бедринець ломикаменевий з бурим кореневищем і веретеноподібним з жовтувато-бурими точками корінням.

Бедринець ломикаменевий
Бедринець ломикаменевий, склад рослини

Стебло бедринця ломикаменевого пряме, тонко-ребристе, висотою 30-80 см, вгорі гіллясте. Корінь довжиною до 20 см, товщиною до 1,5 см. Прикореневе листя велике, довгочерешкове, перисте, з округло-яйцеподібними зубчастими листочками.

Стеблові листки бедринця перистороздільні, голі або покриті коротким пушком. Квітки дрібні, білі, з 5 пелюстками, 5 тичинками і 1 маточкою, зібрані в складні багатопроменеві парасольки. Плоди – дрібні яйцеподібні двосім’янки. Цвіте бедринець ломикаменевий в липні-серпні. Поширений майже повсюдно. Зростає по чагарниках, лісах, на сухих луках, лісових галявинах, по схилах гір і ярів.

Бедринець ломикаменевий
Бедринець ломикаменевий, квітка рослини

Для лікування використовують кореневища і коріння бедринця. Заготовляють кореневища з корінням восени і навесні.

Викопані кореневища і коріння бедринця ломикаменевого очищають від землі, відрізують стебла, миють холодною водою і сушать на свіжому повітрі, в приміщеннях з хорошою вентиляцією, розклавши тонким шаром (5-7 см) на папері або тканині, періодично перемішують, в печах або сушарках при температурі 30-40 °C.

Готову сировину бедринця ломикаменевого пакують у тюки по 50 кг і зберігають у сухих добре провітрюваних приміщеннях на стелажах. Термін зберігання сировини до 3 років.

Бедринець ломикаменевий
Бедринець ломикаменевий, листя рослини

Хімічний склад бедринця ломикаменевого. Кореневище і коріння бедринця ломикаменевого містять пімпінелін, умбеліферон, сапоніни, смоли, дубильні речовини, ефірну олію, крохмаль, цукри та інші речовини.

Дія бедринця ломикаменевого. Коріння і кореневища мають відхаркувальну, протизапальну, потогінну, сечогінну, в’яжучу властивості. Настій і настоянка бедринця ломикаменевого заспокоюють сильний кашель, знижують захриплість при запаленні голосових зв’язок і верхніх дихальних шляхів, посилюють кровообіг, покращують діяльність шлунково-кишкового тракту. Застосовують препарати бедринця при сечокам’яній хворобі.

У народній медицині бедринець ломикаменевий широко використовується в багатьох країнах світу. Настій кореневищ і коренів бедринця ломикаменевого вживають всередину при простудних та інфекційних захворюваннях дихальних органів і шляхів, при бронхіальній астмі, хронічних гастритах, при різних шлунково-кишкових захворюваннях, як сечогінний засіб при сечокам’яній хворобі.

Зовнішньо настій призначають для полоскання горла при ангінах. Настоянку бедринця ломикаменевого застосовують при кашлі і хворобах дихальних органів. Свіжий сік коренів бедринця використовують у вигляді примочок для виведення пігментних плям на шкірі.

Способи застосування бедринця ломикаменевого:

– при кашлі, запаленні дихальних шляхів приймають в теплому вигляді настій бедринця ломикаменевого (1 столову ложку подрібнених кореневищ з корінням залити 1 склянкою окропу, настоювати 4-6 годин, процідити) по 1/4 склянки 4 рази на день до їжі і використовують для полоскання горла;

– при шлунково-кишкових захворюваннях, сечокам’яній хворобі приймають настій бедринця ломикаменевого (1 столову ложку подрібнених кореневищ з корінням залити 1 склянкою холодної кип’яченої води, настоювати 8 годин, процідити) по 1-2 столових ложки 3-4 рази на день;

– при кашлі, хворобах органів дихання приймати настоянку бедринця ломикаменевого (2 частини подрібнених коренів на 5 частинах спирту настоювати 8 днів, процідити) по 15-20 крапель на 1 столову ложку води 3 рази на день до їжі;

– при кашлі, захворюваннях органів дихання приймати відвар бедринця ломикаменевого (15 г кореневищ з корінням відварити в 0,5 л води, настоювати 4 години, процідити, додати 1 столову ложку меду) по 1/2 склянки 4 рази на день до їжі.

Залишити відповідь