Категорії
Білоруська кухня Кухня країн світу

Білоруська кухня від бабусі (передмова)

Білорусь — держава в Східній Європі без виходу до моря, межує з Україною, Литвою, Польщею, Латвією, РФ, до 1991 року – у складі СРСР. Відмінною особливістю білоруської кухні є широке поширення блюд з картоплі, використання різноманітних ковбас, круп, грибів і свинини.

Зрозуміло, що державна незалежність і поява перших предків на території нинішньої Білорусі – поняття абсолютно несумісні, але дослідники і вчені стверджують, що неандертальці на території сучасної Білорусі з’явилися не менш ніж 35 тисяч років тому, а може і раніше.

Починаючи з X століття збереглася й інформація про нерозривне перепідпорядкування слов’янських племен, що жили колись на території нинішньої Білорусі, чужинцям: так з XI століття Білорусь є частиною Давньоруської держави, в XIII столітті підпорядкована Великому князівству Литовському, з 1569 року входить до складу Речі Посполитої (в цей час в білоруській кухні утворилася кухня знаті і гостей – шляхетська і корчмарева), з кінця XVIII століття – у складі Російської імперії. В часи Другої світової війни Білорусь була окупована військами Третього Рейху. Тобто за весь час свого становлення білоруська національна кухня увібрала в себе щедре різноманіття кухонь.

Селянська і міщанська білоруська кухня, найвірогідніше, не зазнала змін і дійшла до наших днів у своїй первозданності.

Можна також припустити і зворотне: деякі страви білоруської містечкової і сільської кухонь, що запозичені сусідніми народами і нині включені до їхніх національних кухонь (наприклад, білоруські картопляні галки і литовські цепеліни) схожі не тільки інгредієнтами, а й технологією приготування, або густі німецькі супи айнтопф і білоруська полівка – страва, яку готують в дні жнив – всі продукти складають в один горщик і ставлять в піч до пізнього обіду або вечері, а самі йдуть в поле. За однаковою технологією з сусідніми народами білоруси готують сир, домашні сири, м’ясні напівфабрикати, засолюють сало, квасять капусту та ін.

Предки білорусів страви з м’яса їли рідко, тільки на свята або в дні особливих і знаменних подій. Тому при забої худоби робили заготівки. Так створювалися технології соління, в’ялення і копчення м’яса, приготування ковбас, вантробок (ліверні ковбаси, сальтисони), фаршированих шлунків (юци), пячисто (запечені в печі шматки м’яса). Але й до сьогоднішнього дня білоруси дотримуються давньої традиції: молодняк худоби (віком до 6-8 тижнів від народження) не їдять.

Неодмінна схожість білоруської кухні з кухнями сусідніх слов’янських народів спостерігається в головному в способі приготування їжі в печі. Звичайно ж, за довгі роки рецепти зазнали змін і в технологіях приготування їжі, і в складі інгредієнтів і прянощів. Але основні традиції харчування предків збережені білорусами, і до теперішнього часу користуються популярністю. Правда, навіть селянська кухня в східній і західній Білорусі має деякі відмінності не тільки в технологіях приготування страв, але навіть в назвах. Наприклад, тушкована суміш квашеної і свіжої капусти в західній Білорусі – це біґус, а в східній – біґос. В одній частині Білорусі блюда з картоплі називають: пизи, цибріки, ками, бабка, а в іншій – ці ж страви вже галки, клецки, камавіки, драчена.

Білоруська кухня від бабусі (передмова)
Картопляні білоруські страви

В окремих районах Білорусі печуть оладки з картоплі без додавання борошна і яєць. Називають їх драниками. Оладки з борошном і яйцем та ще й зі сметаною в інших регіонах республіки називають ладками і млинцями.

У західній Білорусі господині готують сир з цільного кислого молока, а в східній – ці ж продукти попередньо гріють в печі, і тільки потім відціджують сироватку і пресують. В результаті отримують білоруський сир різної консистенції: сир господинь західних регіонів – ніжна паста, у східній частині Білорусі – зернений і шаруватий.

Картопля полюбилась і зайняла гідне місце в харчуванні білорусів. Тут вона особлива – крохмалиста, розсипчаста, духмяна. На сьогодні за офіційною статистикою Білорусь знаходиться в числі першої десятки світових лідерів не тільки по вирощуванню, а й по споживанню картоплі. З картоплею пов’язана головна традиція в харчуванні білоруса – на столі вона завжди тільки свіжоприготована, не розігріта – в розігрітих стравах картопля стає жорсткою і втрачає свій оригінальний смак. Ця особливість картоплі стала основою здорового харчування білорусів. Прянощі, приправи і вітамінна зелень в стравах білоруської кухні, звичайно ж, присутні, але в помірній кількості.

Білоруська кухня від бабусі (передмова)
Гриби в білоруських стравах

Приправляють страви тим, що вирощують у власному городі або збирають в полі: черемшиною, кмином, коріандром, гірчицею, кропом, петрушкою, селерою, листям і коренем хрону, листям вишні і дуба, цибулею, часником та ін. Мелене насіння льону в дні посту додають в круп’яні котлети, оладки, млинці замість яєць. Зернами льону посипають перед випічкою хліб і булки. Хліб в білоруській кухні теж особливий – житній, щільний, з помітною кислинкою, приготований на спеціально вирощеній заквасці, посипаний насінням тмину, коріандру, льону, гарбуза або соняшника.

Залишити відповідь