Боби

Боби

Хімічний склад бобів,
Дія бобів,
Способи застосування бобів.

Боби (Faba bona Medik. (Vicia faba L.)) – однорічна трав’яниста рослина родини Fabaceae (Leguminosae) – бобові.

Боби

Біб садовий, склад рослини

Стебло рослини прямостояче, чотиригранне, висотою 20-140 см. Корінь стрижневий, розгалужений, проникає в землю на глибину 80-150 см. Листя бобів складне, парнопірчасте, на верхівці з ниткоподібним вістрям. Бобові листочки складного листя в числі 2-4 пар овально-довгасті. Прилистки великі, яйцеподібно-трикутні.

Бобові квітки двостатеві, білі, метеликові, з фіолетовими смужками. Плоди (боби) циліндричні, шкірясті, роздуті. Насіння овальне, різного забарвлення. Цвіте рослина в травні – липні, боби дозрівають в серпні – вересні.

Боби

Бобові стручки

Боби

Боби, зерна рослини

Культивується як харчова і кормова рослина на полях. Поширені кінські боби в середній і південній смузі європейської частини материка, в Середній Азії.

Для лікування використовують квіти і насіння бобів. Заготовляють квітки в період цвітіння, сушать і зберігають звичайним способом. Насіння бобів збирають в період дозрівання.

Боби

Боби кінські, квітка рослини

Хімічний склад бобів. Насіння бобів містить до 35% різних білків, жири, до 55% вуглеводів, крохмаль, до 6% клітковини, ферменти, амінокислоти (аргінін, гістидин, лізин, метіонін та ін.), мінеральні речовини, особливо багато калію і фосфору. В недозрілому насінні  багато каротину, вітаміни групи В, С, PP, різні ферменти.

Боби

Бульби на коренях бобів з мікроорганізмами-азотфіксаторами. Ці бульбочкові бактерії бобів беруть участь в процесі відновлення молекули азоту і включення її до складу своєї біомаси – найважливіше джерело азоту в біологічному кругообігу. В наземних екосистемах бульбочкові бактерії-азотфіксатори локалізуються в основному в ґрунті.

Дія бобів. Насіння бобів мають в’язку, сечогінну, протизапальну властивості.

В народній медицині варене протерте насіння кінських бобів і відвар з них вживають в теплому вигляді при кашлі, проносах, захворюваннях сечового міхура, а також прикладають до наривів, абсцесу, фурункулів, запалених місць. Відваром або настоєм бобових квіток умивають або протирають шкіру обличчя для зняття роздратування або свербіння.

Способи застосування бобів. Нагріте борошно з насіння бобів прикладають до запалених ділянок шкіри і фурункулів як протизапальний засіб.

Бобове насіння широко використовують для приготування супів, пюре, гарнірів для м’ясних страв.

Боби не слід вживати в їжу при шлунково-кишкових захворюваннях, що супроводжуються метеоризмом і запорами, а також людям, що страждають на подагру і гепатит.