Категорії
Різне

Ботулотоксин в косметології – отрута чи ліки?

Мімічні м’язи – це м’язи обличчя, через скорочення яких різноманітно змінюються вирази на нашому обличчі. Мімічні м’язи одним кінцем кріпляться до кісток, а іншим до шкіри або до інших м’язів. Загалом кожен м’яз одягнений в фасцію (сполучна оболонка).

В порівнянні з іншими м’язами організму мімічні оболонки людини настільки прозорі і тонкі, що з точки зору класичної анатомії вважається, що у мімічних м’язів фасцій немає. У будь-якому випадку, поверхня кожного м’язового волокна на обличчі має більш щільну структуру, ніж її внутрішня частина. Ці сполучнотканинні оболонки вплітаються в структуру всієї фасціальної системи тіла через апоневрози.

Обличчя людини завдяки мімічним м’язам в більшій чи меншій мірі відображає її внутрішні переживання і зовнішні емоції. В результаті майже постійного емоційного функціонування на обличчі відбувається скорочення мімічних м’язів, які тягнуть за собою шкіру, що призводить до тривалого підвищення м’язового тонусу і є основною причиною формування зморшок.

Для розгладження мімічних зморшок, тобто зморшок, викликаних надмірною активністю підшкірної мускулатури, в останні роки застосовуються препарати ботулінічного токсину (головним чином, ботокс). Наприклад, в 2006 році в США було зареєстровано 11,5 мільйонів процедур ін’єкцій ботокса. Реклама стверджує, що розгладження мімічних зморшок за допомогою цієї отрути – швидка, безпечна процедура з низьким ризиком побічних ефектів. Іноді автори рекламних статей заходять так далеко, що представляють ботокс як якусь нетоксичну форму ботулінічного токсину, який не має нічого спільного зі смертельною отрутою. Але з недавнього часу почали з’являтися повідомлення про серйозні побічні ефекти і навіть летальні випадки, пов’язані із застосуванням цього препарату.

Що відомо про ботокс і чи дійсно він небезпечний? В 70-х роках минулого століття американський офтальмолог Алан Скотт став випробувати на своїх пацієнтах, що страждають блефароспазмом (мимовільне зажмурювання очей), незвичайні ліки, виготовлені на основі ботулотоксину, тобто ковбасна отрута (вперше симптоми ботулізму були описані в XIX столітті, коли отруєння найчастіше відбувалося при споживанні ковбас).

Ботулізм (від лат. botulus – ковбаса) – токсикоінфекція, викликана через вживання в їжу продуктів, інфікованих спороутворюючою паличкою Clostridium botulinum. Ботулотоксин – це продукт життєдіяльності цієї палички, вражає мотонейрони передніх рогів спинного мозку, внаслідок чого порушується іннервація м’язів і розвивається прогресуюча гостра дихальна недостатність.

Хоча ботулотоксин, безумовно, небезпечний, в ідеях Скотта не було нічого несподіваного – ще в 1950-х роках вчені встановили, що очищений і сильно розбавлений токсин можна, хоча і з великою обережністю, використовувати в медичних цілях для розслаблення спазмів м’язів. Незабаром, бачачи високий відсоток лікування, прикладом Скотта скористалися й інші лікарі, поступово розширюючи сфери застосування токсину. Зокрема, ботулотоксин стали застосовувати для лікування косоокості та геміспазм (спазму однієї половини обличчя). Вже тоді деякі лікарі, які лікували пацієнтів ботулотоксином, помітили цікавий побічний ефект. В областях ін’єкцій на обличчі відбувалося чудове зникнення зморшок, наприклад міжбрівних складок на лобі або складок в кутах рота. Пацієнт, таким чином, не тільки позбавлявся від надокучливого спазму, а й отримував моложаве і привітне обличчя. Незабаром в приймальні до лікарів-невропатологів потяглася черга із забезпечених дам у віці за 50, які заради омолодження готові були ризикувати.

Існує кілька типів ботулінічного токсину, які розрізняються за імунологічними і хімічними властивостями. Першим комерційним препаратом, що містить ботулінічний токсин, був ботокс. Виробники препарату вибрали ботулотоксин типу А (всі типи токсину позначають латинськими буквами), який довгий час залишався єдиним типом ботулотоксину, що застосовуються в медицині. Нещодавно з’явилися препарати, що містять токсин типу В. Інші типи токсину в медицині не застосовуються.

У 1989 році FDA (Американське управління з харчових продуктів і ліків) офіційно схвалило застосування ботоксу для лікування ряду захворювань, пов’язаних з мимовільним скороченням м’язів. І хоча зморшки в списку показань до застосування даного препарату ще не значилися, все більше лікарів стали застосовувати ці ліки, як кажуть в Америці, «off label», тобто не за прямим призначенням.

Лише в 2002 році FDA нарешті схвалило застосування ботоксу (Botox Cosmetic) в косметичних цілях – для усунення мімічних зморшок на лобі і навколо очей. З цього моменту почалося тріумфальне сходження ботоксу на вершину успіху. Дійшло до того, що в США ця процедура стала настільки популярною, що її пропонують мало не на кожному кроці – в косметичних салонах і навіть в спортивних клубах. У Європі поряд з ботоксом застосовують препарат диспорт (Dysport).

Чому зморшки зникають після ін’єкцій токсину ботулізму? Зморшки, які так засмучують жінок, не тільки виглядають по-різному, але мають різні причини виникнення. Вікові зморшки виникають через зміни, що відбуваються в самій шкірі – руйнування колагену і накопичення пошкоджень під впливом УФ-випромінювання та інших шкідливих чинників. Але є зморшки, що утворюються на місці звичного спазму підшкірних м’язів. При скороченні м’яз коротшає і зморщує шкіру, а при розслабленні повертається у вихідне положення і «тягне» її за собою назад. У молодих жінок шкіра еластична, вона швидко реагує на такі рухи м’язів і відновлюється, але з віком подібні вправи стають більш проблематичними.

Такі зморшки зазвичай утворюються там, де міміка найактивніша – навколо очей, на переніссі, на лобі. Тому їх називають мімічними зморшками. Якщо змусити м’яз повністю розслабитися, то зморшка як за помахом чарівної палички розгладжується. Ефект, як правило, зберігається 3-4 місяці, після чого активність м’язів відновлюється і складка повертається на колишнє місце. Тому ін’єкції ботоксу або диспорту потрібно час від часу повторювати. Іноді, з неясних поки що причин, ефект ін’єкцій триває не більше 6 тижнів.

Ботулотоксин – це білок, який здатний порушувати передачу імпульсу з нервового закінчення на м’яз, викликаючи тим самим параліч м’язів. При нормальній передачі імпульсу в області з’єднання нервового закінчення з м’язом (синапсу) відбувається вивільнення нейромедіатора ацетилхоліну, який викликає скорочення м’яза. Це досить складний процес. Спочатку бульбашки, що містять ацетилхолін, підходять до мембрани (зовнішньої оболонки) нервового закінчення. Щоб ацетилхолін вивільнився, бульбашки повинні злитися з мембраною, що неможливо без спеціального «комплексу злиття», що складається з декількох білків (SNARE-комплекс). Ботулінічний токсин проходить через мембрану нервового закінчення всередину, а потім «відрізає» від комплексу злиття певні білки. У кожного типу токсину ботулізму є своя улюблена мішень. Наприклад, ботулінічний токсин типу А, який входить до складу ботоксу, атакує білок SNAP-25. Без повноцінного SNARE бульбашки з ацетилхоліном вже не можуть злитися з мембраною і залишаються всередині нервового закінчення. У підсумку, незважаючи на те що нервове волокно продовжує посилати команди, скорочення м’язів вже не відбувається.

Дози ботулотоксину, що вводяться під час косметичних процедур, дуже малі (в кілька разів менші за ті, що застосовуються в медицині і в сотні разів менші летальної дози). Все, на що вистачає цієї кількості токсину, – розслабити м’язи поблизу місця ін’єкції. І все ж сам факт, що в шкіру вколюють смертельну отруту, не може не турбувати. А якщо токсин якимось чином пошириться далі? Чи може він викликати якісь серйозні побічні ефекти?

За даними FDA, за період з 1989 по 2003 ін’єкції ботоксу привели до смерті пацієнтів в 28 випадках. У 2008 році FDA випустило застереження, що застосування ботоксу може викликати порушення дихання та інші серйозні проблеми зі здоров’ям. Щоб трохи заспокоїти клієнтів косметичних салонів, відзначимо – в переважній більшості випадків описані побічні ефекти виникали при медичному застосуванні ботоксу, головним чином при лікуванні спастичного паралічу у дітей до 16 років. FDA відзначає, що в США застосування ботоксу проти дитячого спастичного паралічу проводиться «off label», тобто неофіційно, а отже, лікар підбирає дози на свій страх і ризик, виходячи з опублікованих даних, свого досвіду і досвіду колег. На відміну від косметичних процедур при лікуванні спастичного паралічу потрібні значні дози, так як необхідно усунути спазм в великих м’язах. Проте, через те що мова йде все-таки про смертельні випадки, FDA початок розслідування всіх препаратів ботулінічного токсину, які застосовуються в США.

І все ж таки ризик захворіти на ботулізм, а тим більше померти після косметичної ін’єкції ботоксу нікчемний, але він є і ботулотоксин дійсно може поширитися за межі ін’єкції і викликати ряд неприємностей. Токсин ботулізму не запрограмований на боротьбу зі зморшками, а просто сліпо вражає всі м’язи, до яких може «дотягнутися». Якщо отрута просочується туди, куди її не планували вводити, ефект може виявитися трагікомічним. Наприклад, після ін’єкції, зробленої в область брів, отрута може потрапити в м’язи верхньої повіки, і на найближчі 2-3 місяці око залишиться напівприкритими. Це призведе до сухості ока, сльозотечі і загального дискомфорту. Іншим ускладненням є опущення куточків губ, що приводить до ефекту «грецької трагічної маски» і слинотечі. Можливі також асиметрія обличчя через нерівномірне розслаблення м’язів на правій і лівій стороні (крива посмішка), труднощі з ковтанням і хриплість голосу (частковий параліч м’язів гортані).

Всі ці ускладнення перераховані в анотації до препарату. Зокрема, препарат рекомендують вводити поступово, невеликими дозами, спостерігаючи за реакцією. Пацієнту пояснюють, що місце ін’єкцій не можна розчісувати, щоб не розігнати токсин по навколишніх тканинах. Однак іноді виникають і несподівані побічні ефекти. Наприклад, у невеликої частини пацієнтів після ін’єкцій ботоксу виникає сильний головний біль, що нагадує мігрень. А іноді буває і навпаки – головний біль, що мучив людину роками, після таких ін’єкцій чудесним чином проходить. Одна з пацієнток (випадок описаний в медичному журналі) після процедури з ботоксом придбала стійкий металевий присмак у роті, який «радував» її рівно стільки, скільки і розгладжені зморшки. Механізм цих побічних ефектів поки що невідомий, а значить, подальші дослідження ще можуть піднести сюрпризи.

Бажання деяких людей омолодитися навіть за великі гроші привели до того, що в сучасній косметології нерідко застосовуються вельми ризиковані методи. Добре відомі процедури, як ліпосакція (хірургічне видалення зайвого жиру), феноловий пілінг і мезотерапія в дуже рідкісних випадках, але призводять до летального результату (при ліпосакції іноді виникає сильна кровотеча, фенол токсично діє на серце, а після ін’єкцій мезотерапії в одиничних випадках розвивається важко виліковна інфекція сполучної тканини).

На цьому тлі використання смертельної отрути для розгладження зморшок не виглядає чимось незвичайним. Більшість фахівців вважають, що при правильному виборі дози і методу введення препарату, а також при дотриманні пацієнтом всіх рекомендацій фахівця ризик побічних ефектів невеликий. І все ж таки, той факт, що ботулінічний токсин є отрутою, яка легко проникає в нервову тканину і вибірково вражає молекулярні структури, відповідальні за передачу нервового імпульсу, змушує ставитися до цього препарату з великою обережністю. Варто задуматися, чи розумно піддавати свої нерви (а можливо, і мозкові клітини) атаці ковбасною отрутою тільки заради того, щоб на 3-4 місяці стерти з обличчя мімічні зморшки – сліди роздумів і посмішок?

Залишити відповідь