Чоловіча маніпуляція: ознаки і методи протистояння

Чоловіча маніпуляція: ознаки і методи протистояння
Ляльковод

Маніпулювання – емоційно-психологічний вплив на інших людей, іноді скритий, спрямований на задоволення своїх бажань і потреб. Тобто особи, які намагаються маніпулювати, намагаються контролювати і використовувати інших.

Інструменти маніпулювання досить часто застосовуються в сучасному світі. Цією практикою не нехтують торговці, політики, банкіри, циганки, рідні, друзі, діти, а також і ми самі іноді для якихось своїх цілей. Тому найпопулярніші методи сучасних маніпуляцій повинен знати кожен.

В стосунках чоловіка з жінкою маніпуляція може набувати небезпечних проявів. Такі чоловіки-маніпулятори ставлять за мету контролювати думки, дії, бажання партнерші. Все подається під соусом, нібито жертва сама цього хотіла.

Як зрозуміти, що вами вже маніпулюють? Чоловіча маніпуляція легко розпізнається, але через закоханість більшість воліє не помічати цього. Усвідомлення приходить пізніше. Щоб не допустити розвитку токсичних відносин, рекомендуємо ознайомитися з явними сигналами, методами і прикладами чоловічої маніпуляції.

Звабник. На початковому етапі знайомства чоловік-звабник спробує справити на вас найкраще враження, буде лестити, застосує всі прийоми пікапа і змусить відчути вас найкрасивішою і найдивовижнішою жінкою на землі, щоб потім використовувати у своїх власних цілях.

Душа компанії. Остерігайтеся хлопців, які максимально намагаються зробити інших людей щасливими. Його друзі і знайомі просто в захваті від нього, вважаючи його містером-чарівність. Насправді за маскою чемності ховається черствий маніпулятор.

Почуття обов’язку, страх і вина. За словами психотерапевта Шарі Стайнс, маніпулятивна поведінка включає в себе три фактори: страх, почуття провини і почуття обов’язку. Коли вами маніпулюють, вас змушують робити те, чого ви не хочете робити. В іншому випадку у вас з’являється страх і необґрунтоване почуття провини.

Ви загубили себе. Терміном «газлайтинг» називають форму психологічного насилля и соціального паразитизму, головною метою якого булер (тиран) змушує жертву сумніватися в своїй адекватності. Психологічні маніпуляції, покликані виставити індивіда дефективним, ненормальним. У жертви з’являється нав’язливе відчуття провини за те, чого вона не зробила. В таких ситуаціях втрачається віра в себе і жертва часто ображається, не розуміє в чому її провина. Насправді, це працює маніпуляція партнера-булера, який для посилення психологічного контролю вже використовує агресію, погрози, залякування, змушує відчувати страх.

Тотальний контроль. На першому етапі романтичних відносин абсолютно нормальним є хотіти знати все про об’єкт своєї уваги. Однак з маніпуляторами це відбувається трохи по-іншому. За словами психолога Лізи Аронсон Фонтес, якщо хлопець занадто нав’язливо хоче дізнатися про кожен ваш крок, це вже можна розцінювати як форму переслідування. Ігнорування його сильно чіпляє маніпулятора. Знайте, що кожна людина заслуговує на повагу до себе і на свій особистий простір. І ваш знайомий повинен розуміти це.

Приниження. Навколишні можуть задаватися питанням: «Як така красива і розумна жінка звернула на нього увагу?» Наодинці з вами він намагається зламати вашу особистість, принижуючи і доводячи свою перевагу, впливає на ваші емоції і почуття. Причина невпевненості – результат маніпуляції приниженням.

Переговори. Маніпулятори не люблять програвати. Якщо ж ви першою вирішите припинити відносини, він буде благати дати йому що один шанс. Маніпулятор зробить все, щоб повернути вас: буде обіцяти, що зміниться. Не вірте жодному слову.

Місця для зустрічей. Чоловіча маніпуляція визначається й локацією ваших побачень. Ви зустрічаєтеся тільки у нього вдома, в машині, офісі або в закладах, де він відчуває себе головним? Вітаємо, ви зустрічаєтеся з маніпулятором. Місця побачень обрані невипадково, людина просто хоче бути власником ситуації, а це простіше зробити на своїй території.

Образи і шпильки. Нерідко чоловіки-маніпулятори роблять критичні зауваження на адресу жертви і саркастичні коментарі. Якщо ви починаєте ображатися, він може аргументувати образу проявом любові. Психологічні шпильки можуть стосуватися всього: починаючи від зовнішнього вигляду і закінчуючи особистими якостями. При цьому маніпулятор не буде пропонувати рішення проблеми, залишивши вас з негативним осадом.

Без права вибору. Це поширена тактика в сфері продажів і переговорів – змусити прийняти рішення якомога швидше. Такий метод часто застосовується у відносинах. Агресор буде тиснути на вас, навіть якщо ви не готові, не даючи часу на роздуми. В кінцевому рахунку жертва часто погоджується з маніпулятором.

Відкрита агресія. Маніпулятор висміює, ображає і навмисно створює враження, що з вами постійно щось не так і ніколи вам не бути гарною.

Ігнорування. Популярна тактика серед маніпуляторів – без всяких причин не відповідає на ваші дзвінки, повідомлення і сам не виходить на зв’язок. Він може сам неочікуваною з’явитися через кілька днів, тижнів або місяців, пославшись на зайнятість або проблеми. Таким чином він домагається вашого підпорядкування і вселяє в вас невпевненість.

Включає дурня. Кожного разу коли ви хочете відверто поговорити, партнер-маніпулятор включає дурня. Маніпулятор вдає, що не розуміє в чому справа і перекладає відповідальність на вас. Чоловіки-маніпулятори застосовують дану тактику, щоб приховати свої таємниці або уникнути зобов’язань.

Є два рішення проблеми – його і неправильне. Кожен раз, коли ви не задовольняєте його очікувань, маніпулятор починає злитися і натискати на емоційні кнопки. Наприклад, бойфренд-маніпулятор запросив вас на побачення, на яке ви не можете піти. Замість розуміння і поваги до вас, ви відчуєте тиск.

Перекладання проблем. Партнер погано відгукується про колишню (наприклад, вона його зрадила) і звинувачує її в своїй жахливій поведінці. Маніпулятор заставляє відчути провину і використає ваші емоції проти вас, а наступного разу і зовсім заборонить спілкуватися з іншими хлопцями.

Він заперечує свої слова. Маніпулятори часто вдають, що не пам’ятають своїх обіцянок або сказаних раніше слів. Спотворює ваші слова, щоб виставити вас божевільною, тим самим підтримує психологічну напругу.

Байдужість. У вас був поганий день і все, що вам потрібно, поділитися емоціями з коханою людиною. Але маніпулятор швидко перемкне всю увагу на себе, переконуючи вас, що його справи куди важливіше за ваші. Насправді, йому плювати на ваші проблеми і почуття.

Грає на почуттях. Ви зустрічаєтеся, потім він різко зникає і ви пропадаєте у відповідь. Маніпулятор заново завоює вашу увагу і зробить вигляд, що зацікавлений в вас, навіть може запитати, куди це ви зникли. Він перетворюється на ідеального хлопця щоразу, коли ви вирішуєте піти. Насправді ви потрібні йому тільки тоді, коли зручно йому. І коли ви заспокоїтеся, гра знову почнеться. Маніпулятор вивчатиме ваші сильні і слабкі сторони. Він може раптово скасувати ваші плани і звинуватити в цьому вас, переконуючи, що ви не даєте йому достатньо свободи. Таким чином маніпулятори самостверджуються і відчувають себе переможцями.

Прояви садизму. Отримує задоволення від ваших сліз, бачачи як ви страждаєте. У відповідь отримаєте байдужість або жорстокість.

Не всі види маніпуляції мають злий умисел, іноді це відбувається на підсвідомому рівні. Ознайомтеся з причинами маніпуляцій:
– погані комунікативні навички – деякі люди не вміють відкрито розмовляти, можливо, в дитинстві маніпулятивне спілкування з боку батьків було для них нормою;

– уникнення емоційного зв’язку – хлопці-маніпулятори відносяться до протилежної статі як до об’єкта досягнення мети і використовують методи маніпуляції для контролю. Це також говорить про розлад особистості і нарцисизм;

– страх – іноді чоловіча маніпуляція використовується під час кризи у відносинах, маніпулятивні методи йдуть в хід через егоїзм і страх бути самотнім.

Як захистити себе від чоловічої маніпуляції? Якщо ви зіткнулися з чоловічою маніпуляцією, не турбуйтеся. Рано чи пізно в меншому або більшому ступені всі проходять через це. Але в майбутньому тепер у вас вже є шанс мінімізувати вплив маніпуляцій на себе і одразу розставити чіткі особисті кордони.

Чотири способи, що захистять вас від чоловічої маніпуляції:
– відверта і щира розмова – не бійтеся бути прямою і відкрито сказати про свої почуття;

– встановлення чітких меж – коли відчуєте спроби маніпулювання, відразу розкажіть, яким ви бачите ставлення до себе, а потім дотримуйтесь власних правил;

– кінець роману і звернення до психотерапевта – якщо ви стали жертвою систематичних маніпуляцій і пережили емоційне насильство, зверніться за допомогою до фахівців, під час терапії ви зможете звільнитися від токсичних відносин і захистите свої кордони;

– навчіться розпізнавати агресивне маніпулювання – біжіть від людини, якщо вас ображають, принижують і намагаються завдати шкоди. В кінцевому рахунку, для маніпулятора все є грою. Єдиний спосіб вийти з його гри – розірвати з ним відносини і залишити. Зрозумійте, це не любов!

Джерело