Категорії
Різне

Десять випадкових винаходів

Навряд чи знайдеться людина, яка з дитинства не чула різного роду прислів’я і приказки про необхідність працювати в поті чола, щоб отримати необхідний результат. Наприклад, такі фрази, як «під лежачий камінь вода не тече» і «без праці не витягнеш і рибку зі ставка» відомі більшості людей. Навіть славнозвісний винахідник Томас Едісон говорив, що «Все приходить до того, хто працює і вміє чекати», але найчастіше геніальні ідеї чомусь приходять в голову абсолютно випадково.

Зрозуміло, для того, щоб винайти щось справді велике, людині необхідні не тільки знання, старання і працьовитість, а й банальна удача. Ось 10 винаходів, які увійшли в побут практично кожної людини, проте були створені з волі випадку.

Десять випадкових винаходів
Відкриття динаміту

1. Динаміт

Динаміт був відкритий Альфредом Нобелем. Починаючи з 1859 року, Нобель, його батько і молодший брат ставили експерименти над вибуховим рідким нітрогліцерином, намагаючись зробити його більш стабільним від випадкових вибухів. Одного разу колба з речовиною впала на підлогу, де було багато деревної тирси. Тирса пом’якшила падіння і колба не вибухнула. Нобель поліпшив формулу, додавши кремнезем в нітрогліцерин. Таким чином і з’явився динаміт.

Десять випадкових винаходів
Відкриття вазеліну

2. Вазелін

У 1859 році англійський хімік Роберт Чезбро зауважив, що працівники нафтопромисловості часто скаржаться на воскову речовину (парафін), що накопичувалася в трубах нафтових насосів. Чезбро вирішив взяти пробу парафіну для проведення ряду експериментів, в ході яких з’ясувалося, що отримане з парафіну «нафтове желе» володіє відмінним ранозагоювальним ефектом. Чезбро назвав це желе вазеліном (від нім. Wasser – вода і грец. Elaion- масло). Застосовувати вазелін почали практично повсюдно – від чищення килима до чищення носа. Хімік настільки був упевнений в чудотворній силі вазеліну, що все своє життя вживав його в їжу по ложці в день. До речі, помер він у віці 96 років.

Десять випадкових винаходів
Лікарський засіб Віагра

3. Віагра

Спочатку призначення віагри передбачалося в якості засобу для лікування стенокардії. Однак, коли фармацевтична компанія-розробник Pfizer вивчила побічні ефекти, був встановлений факт, що високий кров’яний тиск у випробовуваних не падає, зате спостерігається відмінна ерекція. В результаті компанія змінила мету випробувань і почала досліджувати еректильну дисфункцію і вплив на неї цього препарату. І вже в 1998 році управління з контролю якості схвалив віагру. З того часу у багатьох чоловіків почалося нове активне життя.

Десять випадкових винаходів
Напівсинтетична психоактивна речовина з сімейства лізергамідів або ЛСД

4. ЛСД

Діетиламід d-лізергінової кислоти був відкритий швейцарським ученим Альбертом Хофман також випадковим чином. Він намагався створити препарат, який би міг полегшити больові відчуття породілль. Отримана в лабораторії речовина здалася хіміку нічим не примітним і він відклав її розробку в довгий ящик. Але в 1943 році, під час роботи з речовиною (без рукавичок) і отримавши випадково занадто велику дозу речовини, Хофман зрозумів справжні властивості отриманого з’єднання. Як говорив сам учений, він відчув «безперервний потік фантастичних картин, незвичайних форм з інтенсивною калейдоскопічною грою кольору».

Десять випадкових винаходів
Нержавіюча сталь

5. Нержавіюча сталь

На початку XX століття англійський металург Гаррі Бреарлі, що експериментував з різними видами і властивостями сплавів, намагався створити сплав сталі для виробництва зброї. У 1913 році він виявив здатність сталі з високим вмістом хрому (12,8%) і вуглецем чинити опір кислотам (оцту і лимонного соку). Пізніше винахідник зрозумів, що отриманий сплав відмінно може бути застосовний для столових приладів, які виготовлялися зі срібла і вуглецевої сталі і поступово приходили в непридатність через корозію.

Десять випадкових винаходів
Струменевий принтер фірми Canon

6. Струменевий принтер

Одного разу під час роботи один з інженерів компанії Canon випадково поклав розпечений паяльник на кулькову ручку. Від нагрівання чорнила потекли. Так, по суті, і виникла ідея для створення струменевого принтера.

Десять випадкових винаходів
Суперклей

7. Суперклей

З 1942 року американський фізик доктор Гаррі Кувер, який працював в компанії Eastman Kodak, намагався відокремити прозорий пластик для оптичних прицілів портативної зброї. В ході експерименту він працював з ціанокрилатом, який міцно склеював тестові матеріали. Але речовину через зайву клейкість було забраковано. У 1951 році американські дослідники під час пошуків термостійкого покриття для кабін винищувачів випадково виявили властивість ціаноакрилата міцно склеювати різні поверхні. На цей раз Кувер оцінив можливості речовини, і в 1958 році суперклей вперше надійшов у продаж.

До речі, під час В’єтнамської війни суперклей використовували для стримування кровотечі у відкритих ранах. Таким чином винахід для удосконалення зброї, врятував чимало життів.

Десять випадкових винаходів
Стікери

8. Стікери

Клей був винайдений Американським фізиком Спенсером Сильвером. Однак самоклеючі листи для нотаток були створені Артуром Фраєм. У 1968 році Сільвер намагався розробити клей для ідеальної роботи з папером, який би дозволяв утримувати папір на поверхні, але не сильно, а так, щоб можна було зняти папір, не порвавши його при цьому. Більш того, цей клей повинен був залишатися липким для багаторазового використання. У компанії, де працював Сільвер, ця ідея нікого не зацікавила доти, поки Артур Фрай не почав використовувати клей для приклеювання закладок в псалтирі. Тоді-то він і запропонував використовувати речовину для створення липких багаторазових закладок. Ідея була схвалена і придбала широку популярність в світі. Стікери пригодяться в будь-якій ситуації.

Десять випадкових винаходів
Мікрохвильова піч

9. Мікрохвильова піч

Американський інженер Персі Спенсер з компанії Raytheon, що займається виготовленням обладнання для радарів, в 1946 році проводив експерименти з черговим магнетроном. Спенсер помітив, що шматок шоколаду в його кишені розплавився. Винахідник припустив, що це сталося через магнетрон і помістив поруч з приладом зерна для попкорна. Отримавши попкорн, Спенсер вирішив приготувати яйце, але воно вибухнуло. За іншою версією, він зауважив, що нагрівся бутерброд, покладений на включений магнетрон. Можливо, причиною винаходу був опік, але з комерційних міркувань імідж приладу псувати було недоцільно. Все це привело його до думки, що низькочастотна енергія допомагає швидко готувати їжу, і через рік з’явилася і була запатентована перша мікрохвильова піч. Мікрохвильова піч незамінна вже понад півстоліття.

Десять випадкових винаходів
Чайні пакетики

10. Чайний пакетик

В одному з магазинів Нью-Йорка продавець Томас Салліван вирішив, що продавати чай в шовкових мішечках було б набагато зручніше. Така ідея припала до смаку покупцям і продажі чаю злетіли. Опитавши покупців, Салліван з’ясував, що ті помилково опускали повні мішечки з чаєм в окріп, і в результаті напій їм дуже сподобався. Пакетики чаю бувають оригінальними і навіть дизайнерськими.

Залишити відповідь