Категорії
Різне

Деякі факти про Антарктиду

Континент Антарктида розташований навколо географічного Південного полюса на самому півдні Землі. Антарктиду омивають води Індійського, Атлантичного і Тихого океанів, які іноді неофіційно виділяють в окремий Південний океан. Площа Антарктиди охоплює приблизно 10% суходолу Землі, де знаходиться майже 90% світових запасів криги.

Деякі факти про Антарктиду
Гірський масив Антарктиди

При цьому середня висота поверхні Антарктиди найвища з усіх континентів. Крім полюса холоду в Антарктиді є точки найнижчої відносної вологості повітря, самого сильного і тривалого вітру і самої інтенсивної сонячної радіації. Декілька по-справжньому цікавих фактів про вкриту льодом Антарктиду.

Деякі факти про Антарктиду
Гори Гамбурцева

В Антарктиді є гірський масив, який за розмірами можна порівняти з Альпами. Це Гори Гамбурцева. Гори названі на честь радянського геофізика і академіка Георгія Гамбурцева, під керівництвом якого експедиція в 1958 році знайшла ці гори в Антарктиді. Довжина гірського масиву становить 1300 км, ширина – від 200 до 500 км. Найвища точка – 3390 м. Найцікавіше, що вся ця громадина покоїться під величезною товщею льоду. В середньому товщина льодового покриву над горами становить 600 метрів, але трапляються ділянки, де товща льоду більше 4 км.

Деякі факти про Антарктиду
У підлідних озерах Антарктиди існує абсолютно унікальне життя

У підлідних озерах Антарктиди напевно існує життя, яке мільйони років тому еволюціонувало зовсім окремо від всієї Землі. Всього в Антарктиді виявлено понад 140 підльодовикових озер, найвідомішим з яких є озеро Схід, розташоване поблизу радянської, а потім російської антарктичної станції «Схід», яка і дала озеру свою назву. Над озером знаходиться 4-км товща льоду, саме завдяки якій розташовані під нею підземні геотермальні джерела не замерзають. Температура води на глибині озера Схід знаходиться на рівні 10 ° C. Саме ця товща льоду за припущеннями вчених могла послужити природним ізолятором, що зберіг унікальні живі організми, які всі ці мільйони років розвивалися і еволюціонували абсолютно відокремлено.

Деякі факти про Антарктиду
Антарктида. Часові зони.

В Антарктиді відсутні часові зони. Антарктида є єдиним континентом на планеті, який не розділений на часові пояси і часові зони. Якогось певного власного часу в Антарктиді теж немає. Вчені і члени експедицій орієнтуються або на час своєї рідної країни, або на час співробітників, які доставляють їм припаси.

Деякі факти про Антарктиду
В Антарктиді знаходиться море з найчистішою в світі водою

В Антарктиді знаходиться море з найчистішою на світі водою. Це море Уедделла. Вода моря Уедделла настільки чиста, що в ній можна розгледіти об’єкти, що знаходяться на глибині до 79 метрів, що майже відповідає прозорості дистильованої води.

Деякі факти про Антарктиду
Антарктичні айсберги розміром з ціле місто

Айсберги Антарктиди бувають площею з ціле місто. Найбільший айсберг, що відколовся тут і який вдалося зареєструвати, був завширшки 37 км і мав в довжину 295 кілометрів.

Деякі факти про Антарктиду
Антарктида є самим сухим місцем на Землі

Антарктида містить 70% від запасів прісної води Землі. При цьому Антарктида є одним із сухих місць на планеті. Запаси прісної води в Антарктиді – це лід, а з опадами тут дійсно кепсько: всього 18 міліметрів за рік, в порівнянні з пустелею Сахара, де за рік випадає біля 76 мм опадів.

Деякі факти про Антарктиду
В Антарктиді є кілька діючих вулканів

Взагалі Антарктида з точки зору сейсмічної активності дуже спокійний континент, але і тут є кілька своїх вулканів і не тільки сплячих, але і цілком активних, два з яких вивергалися протягом останніх 200 років. Найвідоміший і найактивніший вулкан Антарктиди носить назву Еребус, його іноді називають «вулканом, який охороняє шлях до Південного полюсу».

Деякі факти про Антарктиду
Не вся територія Антарктиди покрита льодом

Для багатьох Антарктида представляється безмежної крижаною пустелею, де немає нічого крім снігу і льоду. Але далеко не вся територія Антарктиди вкрита льодом. Є в Антарктиді досить великі з піщаними дюнами долини Мак-Мердо. У цих сухих долинах Мак-Мердо дмуть катабатічеські вітри, швидкість яких іноді дорівнює 320 км / год. Саме вони сприяють випаровуванню вологи. Природні умови тут настільки наближені до марсіанських, що НАСА в долинах Мак-Мердо випробувало спускання космічного апарату «Вікінг».

Деякі факти про Антарктиду
В Антарктиді знаходиться найбільший з відомих астероїдних кратерів

В Антарктиді є найбільший з відомих астероїдних кратерів, діаметр воронки якого близько 482 кілометрів, і знаходиться він в районі Землі Улкіса. Вчені вважають, що він утворився в результаті падіння на Землю астероїда діаметром не менше 48 км в пермсько-тріасовий період (приблизно 250 млн років тому). Пил, який підняв при падінні і вибуху астероїд, привів до багатовікового похолодання і, за однією з гіпотез, до загибелі більшої частини флори і фауни тієї епохи.

Деякі факти про Антарктиду
Антарктида. Тріщина 40 км

Тріщина довжиною 40 км в Антарктиді. На сайті BBC News було оприлюднене відео, на якому показана гігантська тріщина в Антарктиді, протяжність якої становить близько 40 кілометрів. Ролик тривалістю майже три хвилини був знятий за допомогою безпілотника. Повідомляється, що глибина тріщини складає кілька футів. У деяких місцях тріщина розділяється на дві, залишаючи посередині крижані острівці. Видання зазначає, що тріщина стала причиною тимчасового закриття станції Halley VI. Як заявляють експерти, причиною появи тріщини стало глобальне потепління.

Деякі факти про Антарктиду
Антарктичний долар

У Антарктиди є своє доменне ім’я і свій телефонний код. Незважаючи на те, що в Антарктиді немає постійного населення, цей континент має своє власне доменне ім’я .aq і свій телефонний код 672. А ще у Антарктиди є своя, хоч і неофіційна, валюта – антарктичний долар.

Залишити відповідь