Категорії
Різне

Доступні факти про коронавірус

COVID-19 – це інфекційне захворювання, викликане коронавірусом, який раніше у людей не виявлявся. Вплив даного коронавірусу призводить до розвитку грипоподібних симптомів (нежить, кашель, лихоманка і т.п.), іноді пневмонії, в більш важких випадках нова коронавірусна пневмонія симптомами нагадує легеневу чуму – температура до 38-41 градусів,відчуття стиснення в грудях, утрудненість дихання, неспокій, прискорений і часто аритмічний пульс, задишка, виражена адинамія, слабкий кашель, мокрота з прожилками крові або мокрота відсутня зовсім. Здебільшого новий коронавірус передається контактно-побутовим або повітряно-крапельним шляхом. Тому до вашої уваги 80 відомих фактів про нову хворобу. Можливо ця добірка буде вам корисною і допоможе розібратися у деяких питаннях під час пандемії.

1. Covid-19 і SARS-CoV-2 – не одне й те саме. Covid-19 – це захворювання (D – скорочення від disease – хвороба), викликане новим коронавірусом. SARS-CoV-2 – назва вірусу.

Advertisements

2. CoV – скорочення від CoronaVirus – це родина вірусів (загалом їх близько 40), які зовні відростками у вигляді шипів нагадують сонячну корону.

3. Коронавірус – паразит, шипи корони якого імітують частину корисної білкової молекули, тому рецептори клітини самі затягують його у себе, після чого за шипом до клітини потрапляє і весь вірус. Так відбувається зараження.

4. Novel або nCoV – термін «новий коронавірус» означає, що раніше його не досліджували не лише вчені, але і наші клітини.

5. Біоінформатики виявили ділянки білків нового коронавірусу, подібні з ділянками білків вірусу імунодефіциту людини. Природне походження цих ділянок, вважають вчені, важко уявити.

Доступні факти про коронавірус
Вчені виявили 4 вставки в білку глікопротеїну коронавірусу, які є унікальними для 2019 nCoV і відсутні у інших коронавірусів. Більш того, амінокислотні залишки в усіх 4 вставках мають ідентичність або схожість із залишками в білках gp120 ВІЛ-1 або Gag ВІЛ-1 – ключових структурних білках вірусу імунодефіциту людини. Цікаво, що, незважаючи на те, що вставки є переривчастими по первинній амінокислотній послідовності, 3D-моделювання коронавірусу передбачає, що вони сходяться, утворюючи сайт зв’язування рецептора. Тобто вони найімовірніше знаходяться саме в тому місці, яким коронавірус атакує клітини організму.

6. Індійські дослідники порівняли методами біоінформатики білки різних вірусів і з’ясували, що найбільшу схожість 2019 nCoV має з вірусом атипової пневмонії (SARS).

7. Потрапивши до клітини, вірус починає контролювати роботу клітини і змушує її невпинно виробляти власні копії. Починається ланцюгова реакція. Зрештою клітина гине, а носій інфекції стає заразним.

8. На початковому етапі зараження новий коронавірус активно розмножується в верхніх дихальних шляхах. Потім інфекція опускається нижче і може дістатись легенів, викликавши запалення.

9. У 30% пацієнтів в місті Ухань (Китай) температура на момент прибуття до лікарні була нормальною.

10. Майже у кожного п’ятого інфікованого (18%) відсутній кашель і хвороба взагалі перебігає без симптомів – людина може навіть не підозрювати, що вже є хворою.

11. Безсимптомний хворий може бути активним носієм інфекції.

12. Симптоми легкої форми Covid-19 нагадують звичайний сезонний грип: сухий кашель, температура, загальна слабкість, головний біль і біль у м’язах.

Доступні факти про коронавірус
Симптоми коронавірусу

13. Лікування легкої форми Covid-19 є симптоматичним.

14. Одним з симптомів, характерних для коронавірусної атаки, є втрата смаку і нюху. Це не 100-відсотковий показних інфікування, але вартий насторожити.

15. Носій нового коронавірусу стає небезпечним для оточення одразу після зараження – тобто задовго до того, як у нього з’являться або не з’являться перші симптоми.

16. Термін в 14 днів можна вважати достатнім для моніторингу та відстеження попередніх контактів в разі виявлення хворого.

17. Більш смертоносний вірус гірше поширюється – вбивши свого господаря, вірус вже не може інфікувати інших, тому вірус рідко мутує у смертоносну форму.

18. Вірус SARS-CoV-2 робить свого господаря розносником зарази, але проявляється не одразу або не виявляється взагалі.

19. У середньому до виявлення кожен носій нового коронавірусу встигає заразити від 2 до 4 здорових людей, що є вищим, ніж у сезонного грипу (1 – 3 інфікованих) і нижчим, ніж у кору (до 12 і більше).

20. У нового коронавірусу SARS-CoV-2 вже є суперпоширювачі-носії, які заражають незрівнянно велику кількість людей: сотні, а то й тисячі.

21. Розповсюдження інфекції в Південній Кореї вдавалося стримувати, поки кількість хворих не сягнула 30 – жінка, яка отримала кодову назву Пацієнт-31, заразила близько 1200 людей – попри заборону вона продовжувала ходити до церкви, ігноруючи розпорядження влади. Через 10 днів кількість інфікованих у Південній Кореї зросла до 5000.

22. Рівень смертності від Covid-19 поки що складно точно визначити, але більшість досліджень оцінюють його на рівні 1-3%, що приблизно у 20 разів вище, ніж від сезонного грипу, але навіть близько не дотягує до попередників коронавірусу – SARS (10%) і MERS (25%).

23. Смертність від Covid-19 залежить від загального навантаження на систему охорони здоров’я і швидкості надання допомоги: у Німеччині це лише 0,3%, в Італії – майже 9%.

24. В віковій групі 70+ показник смертності перевищує 5%, після 80 років від вірусу помирає майже кожен десятий.

25. Завдання для влади по всьому світу – не дати великій кількості людей захворіти одночасно на Covid-19.

26. Пандемія розповсюджується з прискоренням: від 1-го діагнозу до 100 тисячі хворих минуло 67 днів, через 11 днів вже захворіли другі 100 тисяч, ще через 4 дні інфікованими були треті 100 тисяч людей.

27. Кількість інфікованих щодоби збільшується приблизно на третину.

28. Пандемія вже дісталася острова Пасхи, де 24 березня офіційно підтвердили 1-ий випадок коронавірусу – захворів 42-річний чоловік.

29. Експерти попереджають: необхідно заздалегідь психологічно підготуватися, що кількість інфікованих може досягти десятків мільйонів.

30. SARS-CoV-1 є попередником SARS-CoV-2.

31. Під час вірусної атаки SARS-CoV-1 в 2002-2003 роках пандемія не відбулася – спалахи оперативно ліквідували інтенсивним відстеженням контактів хворих і ізоляцією.

32. З 2004 року випадків інфікування SARS-CoV-1 не спостерігалося.

33. Як саме виник SARS-CoV-2, достеменно невідомо, але схожі на нього віруси переносять кажани і панголіни.

34. Припускають, що вірус мутував і перейшов на іншу тварину, а вже від нього передався людині.

35. Чи був вірус вже небезпечним для людини, коли ним інфікувався перший хворий? Чи його вірулентність збільшилася в результаті мутацій, коли він тільки навчився проникати в клітину людини? Відповідей на ці запитання вчені поки що не знайшли.

36. Ще й досі десь у тваринному світі може гуляти первинна форма цього вірусу.

37. Вірус небезпечний під час першого контакту з людиною, але є підтверджені випадки повторного інфікування.

38. Через спалах інфекційного захворювання в Ухані (Китай) насамперед закрили ринки, де продавали несанкціоновану дичину, і запровадили карантин. Зазвичай це допомагає, але не цього разу.

39. Можливість передачі коронавірусу від матері дитині в момент виношування вченими досі не доведена – тільки одне немовля (3,6% з усіх новонароджених) захворіло гострим респіраторним синдромом, і у нього підтвердилися проби на коронавірус.

40. Чи є новий вірус штучним, не доведено.

41. Версію про штучне походження коронавірусу ретельно перевірили відразу кілька команд науковців з різних країн і відкинули як неспроможну.

42. «Аналіз вочевидь показує, що SARS-CoV-2 не було розроблено в лабораторії і він не є вірусом, з яким виконували якісь цілеспрямовані маніпуляції», – цитата дослідників з журнал Nature. Так це чи ні – час покаже.

43. Ще один коронавірусний міф: хірургічні маски не захищають від вірусу, його часточки настільки малі, що легко проходять крізь пори.

44. Щоб уявити розміри вірусу: на вістрі голки можна легко розмістити майже 100 млн його копій.

45. Від інфікованого, який кашляє, розлітаються дрібні краплини слини, в кожній з яких може бути мільярди вірусних часток.

46. Маску має сенс носити, але вона тільки знижує ризик інфікування і не надає 100% захисту.

47. Домашні тварини не поширюють коронавірус – не зареєстровано жодного випадку зараження людини від кішки або собаки.

48. Натомість інфікуватися можна в абсолютно порожньому приміщенні, де до того перебував інфікований.

49. У повітрі коронавірус зберігає свою життєздатність протягом до 3-х годин.

50. На пластикових і сталевих поверхнях SARS-CoV-2 залишається небезпечним до 3-х днів, на картоні або папері – до доби, на мідній поверхні – до 4-х годин.

51. Найнадійніший засіб профілактики – найчастіше і ретельно мити руки після контакту з будь-якими поверхнями.

52. Технологію правильного миття рук можна побачити на цьому відео:

53. Якщо поблизу немає умивальника, можна скористатись гелем-антисептиком для рук. Але краще все-таки руки мити.

54. Антисептик в домашніх умовах можна зробити з використанням будь-якого питного або технічного спирту.

55. Для дезінфекції можна використати мірамістин або хлоргексидин – засоби, які вдало знищують не лише бактерії, але й віруси.

56. Антибіотики не діють проти коронавірусу.

57. Карантинні та інші обмежувальні заходи можуть тривати з невеликими перервами, доки не буде знайдено вакцину або ефективне лікування від Covid-19.

58. За прогнозами дієва вакцина від коронавірусу з’явиться в середині-кінці 2021 року. До цього моменту більшість, кому загрожує інфікування, найімовірніше вже перехворіють.

59. Але можливо, вакцина не з’явиться взагалі. Вакцину від ВІЛ намагаються розробити вже 35 років і поки що безрезультатно, хоча є вже пігулки для ефективної профілактики.

60. Спеціалізованої терапії від SARS-CoV-2 немає, застосовують симптоматичне лікування.

61. Понад 100 000 людей, у яких діагностували Covid-19, одужали.

62. Більшості хворим (понад 80%), які лікувалися вдома засобами від звичайного грипу і одужали десь через тиждень, допомога була не потрібна.

63. Госпіталізували приблизно кожного п’ятого-шостого хворого – здебільшого це люди похилого віку або ті, що страждають від хронічних захворювань.

64. У важких випадках (біля 4%) застосовують апарат штучної вентиляції легенів. Сьогодні деякі автомобільні компанії перейшли на виробництво апаратів ШВЛ.

65. Нестача апаратів штучної вентиляції легенів під час пікового навантаження на лікарні – одна з перших причин високої смертності в Італії.

66. На 10 300 італійців, що одужали від Covid-19, припадає понад 8 000 загиблих від вірусу. Досі ще хворіють 62 тисячі людей (дані на 27 березня).

67. Паралельно тривають пошуки ліків у боротьбі з SARS-CoV-2.

68. У лютому китайські лікарі почали застосовувати хлорохин – антималярійний препарат. Відтоді його ефективність в боротьбі з Covid-19 підтвердили ще кілька досліджень.

69. Лопінавір – препарат, яким лікують хворих на ВІЛ, і ремдесивір (від лихоманки Ебола та вірусу Марбурга) успішно проходять тестування.

70. Популярний в Японії антивірусний препарат авіган (фавіпіравір) – засіб від грипу, спеціально розроблений для боротьби з РНК-вірусами.

71. Заражені коронавірусом пацієнти в Ухані, які отримували авіган, видужували в середньому за чотири дні.

72. Також інфікованим пацієнтам у Китаї разом зі звичними ліками призначали препарати традиційної китайської медицини.

73. Формулу лікування з застосуванням рецептів традиційної китайської медицини розробили у Восьмій народній лікарні у Гуанчжоу.

74. За даними агентства Сіньхуа, разом з основною терапією спостерігаються позитивні результати у лікуванні хворих на Covid-19 мікстурою Цінфей пайду (Qingfei Paidu).

75. Мікстуру Цінфей пайду готують на основі лікарських рослин, серед яких – ефедра китайська та корінь солодки.

76. Важкохворим на Covid-19 переливають плазму крові від людей, які одужали – з антитілами проти вірусу. Ця практика зарекомендувала себе під час спалахів SARS, MERS та вірусу Ебола і була офіційно рекомендована ВООЗ.

77. Чхання не є симптомом коронавірусу.

78. SARS-CoV-2 продовжує мутувати – з грудня по березень геном змінився вже 14 разів.

79. Загалом генетичних модифікацій вірусу вже налічується понад 1200.

80. Вірус, вивчений науковцями Петербурзького інституту грипу, генетично виявився найближчим до європейських видів.

Advertisements