Категорії
Природа Різне

Двійник Землі зацікавив астрономів

Вчені знайшли нову планету, дуже схожу на Землю, і на ній може існувати життя. У лютому 2019-го камери космічного телескопа NASA TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), спостерігаючи за зіркою GJ 357, виявили нову екзопланету GJ 357b, яка частково, коли рухається своєю орбітою, затіняє зірку, чим послаблює її світло.

Навесні минулого року аерокосмічне агентство NASA за допомогою ракети компанії SpaceX запустило новий космічний телескоп TESS. Завдання апарату полягає в пошуку потенційно придатних планет за межами Сонячної системи (такі планети називають екзопланетами), схожих за своїми характеристиками на нашу Землю і розташованих недалеко від нас, звичайно ж, за космічними мірками. Міжнародна команда астрономів, що працює з цим апаратом, повідомила про відкриття новим телескопом першої подібної до Землі планети, яка відповідає цим вимогам.

Виявлена ​​екзопланета GJ 357d розташована в системі зірки GJ 357 з сузір’я Гідри, це приблизно 31 світловий рік від Землі.

Нагадаємо, що світловим роком в астрономії прийнято називати відстань, яку проходить світловий промінь за один земний рік – це близько 10 трильйонів кілометрів (9 460 800 000 000 км).

Планету було виявлено ​​так званим транзитним методом пошуку – вчені спостерігали за зміною рівня світності зірки, який і розповів дослідникам про наявність планети.

Астрономи віднесли нововиявлену екзопланету до так званого класу суперземель. Це планети, які своїм розміром і масою перевищують нашу Землю, але при цьому значно поступаються за цими параметрами газовим гігантам.

За даними вчених маса суперземлі приблизно в шість разів більша за земну. Однак дослідники кажуть, що поки не встановили її точні розміри і склад. Якщо вона виявиться кам’янистою, тобто, такою ж як наша Земля, то її розмір повинен бути приблизно в два рази більше земного.

Навколо своєї зірки планета робить один повний оберт за 56 земних днів.

Чи можливе існування життя на інших планетах? За даними дослідників, виявлена ​​планета обертається навколо зірки класу червоних карликів. Ці зірки набагато менші за розмірами і масою, ніж наше Сонце, і набагато тьмяніше нашого світила. Але саме біля таких зірок, вважають вчені, слід шукати життя в інших системах.

Клас зірки – не єдиний фактор, що підвищує шанси на можливість існування життя у виявленому світі. Екзопланета GJ 357d ще й розташована в так званій зоні життя своєї зірки – регіоні космосу, де не занадто спекотно і водночас не дуже холодно, тобто в умовах, при яких вода на поверхні планети може залишатися в рідкій формі. Вчені поки що не знають остаточно, чи є на виявленій планеті вода, але в найближчому майбутньому, коли запустять в космос більш потужні телескопи, планують більш конкретно відповісти на це питання.

На думку науковців, середня температура на планеті GJ 357d може становити близько -50 градусів Цельсія (умови, майже як на Марсі). Як же там може існувати життя? Але як показують результати недавніх досліджень, навіть на таких холодних планетах можуть бути відповідні місця, придатні для виживання живих організмів.

Астрономи також повідомляють, що GJ 357d – не єдина планета в своїй системі. Телескоп TESS виявив ще дві екзопланети:

– GJ 357b – космічний об’єкт приблизно на 22 відсотки більше за нашу Землю і знаходиться в 11 разів ближче до своєї зірки, ніж планета Меркурій до Сонця, через що температура на поверхні цієї планети, за оцінками вчених, становить 254 градуси за Цельсієм;

– планета GJ 357c розташована приблизно в 2 рази далі від своєї зірки GJ 357b, за оцінками вчених, температура її поверхні – 127 градусів. Такі умови на цих двох планетах, звичайно ж, відкидають на них можливість існування подібного до земного життя.

Залишити відповідь