Категорії
Психологія

Ефект Дідро

«Ефект Дідро» або чому ми хочемо речі, які нам не потрібні?

Знаменитий французький філософ Денис Дідро (Denis Diderot) майже все своє життя прожив в бідності. Поворотний момент настав в 1765 році. На той час Дідро виповнилося 52 роки і його дочка збиралася вийти заміж, але у нього не було коштів на придане. Незважаючи на відсутність багатства, ім’я Дідро вже було відомо, оскільки він був співзасновником і автором монументальної праці під назвою «Encyclopedie», однією з найбільш повних енциклопедій того часу.

Коли Катерина II, імператриця Російської імперії, дізналася про фінансові труднощі Дідро, вона запропонувала йому продати їй іменну бібліотеку за 1000 фунтів стерлінгів (на сьогодні це близько 50 000 доларів США). Незабаром Дідро придбав собі нову багряницю (урочистий верхній одяг або мантія монархів або царів пурпурного або червоного кольору). З того моменту і почалися проблеми.

Новий наряд Дідро був настільки красивий, що все інше в його одязі і оздобленні житла виглядало безглуздим і неохайним, і це гнітило Дідро. Єдиний вихід з цієї ситуації він бачив тільки в покупці нових речей. Спочатку він замінив свій старий килим новим з Дамаска, прикрасив свій будинок скульптурами і красивим кухонним столом, купив нове дзеркало і шкіряне крісло.

Зараз тягу до подібних спонтанних покупок називають ефектом Дідро. Цей ефект описує ситуацію, коли покупка будь-якої нової речі створює так звану спіраль споживання, тобто призводить до покупки інших нових речей. В результаті ми продовжуємо купувати речі, яких ми не особливо потребуємо.

Ефект Дідро
Портрет Дениса Дідро художника Луї Мішель (Louis-Michel), 1767. На картині Дідро зображений в шатах, дуже схожими на ті, чия покупка колись і спровокувала ефект Дідро

Емоції чи логіка: що ж визначає покупку? Чому ми відчуваємо тягу до речей, які нам не зовсім потрібні?

Ефект Дідро не варто недооцінювати: на жаль, ми всі схильні до скоєння необґрунтованих і необдуманих покупок. Ви можете купити новий автомобіль і на додаток до нього докупити купу різних примочок і устаткування: датчик вимірювання тиску в шинах, автомобільний зарядний пристрій для мобільного телефону, додаткову парасольку в машину, аптечку першої допомоги, складаний ножик, кишеньковий ліхтарик, рятувальні ковдри і навіть якийсь ножик для розрізання ременів безпеки тощо.

У нас завжди є безліч причин, через які ми купуємо більше речей, ніж нам потрібно. Деякі мотиви виходять з боку суспільства, соціуму, який нас оточує. Але інші причини, як виявляється, знаходяться всередині нас самих.
Найточніше цю проблему ілюструє старий анекдот:

– Рабінович, чому ви не купите собі нові калоші?

– І що? Ну, ось купив я собі нові калоші і що далі? Таки до них тепер потрібні нові черевики! До черевиків брюки, до штанів піджак. А там і пальто з капелюхом!

Купівля нової речі (калош) вилилася в необхідність подальшого придбання. Але це тільки маленький приклад. Подібну модель поведінки ви можете зустріти і в інших сферах життя:
– ви купуєте нове плаття і обов’язково докуповуєте до нього нові туфлі і сережки;
– ви купуєте абонемент в спортзал і вважаєте обов’язковим прикупити нову спортивну форму;
– ви купуєте новий диван і замислюєтеся: а може варто оновити і інші елементи свого інтер’єру?

У кожній конкретній ситуації реальність така, що ми вже маємо необхідну кількість взуття та меблів для спальні, яких нам цілком достатньо, але купуємо ще щось нове і миттєво потрапляємо всередину «спіралі споживання».

Ми не спрощуємо щось до мінімуму, а навпаки – збагачуємо, збільшуємо, розвиваємо. Споживати більше – це людська потреба, яка аж ніяк не робить нас щасливішими. Як контролювати ефект Дідро?

Ефект Дідро вчить нас концентруватися на найважливішому. Навколо нас дуже багато речей, а наші ресурси обмежені, тому корисно вміти відокремлювати головне від другорядного. Важливо розуміти, що можна в повній мірі задовольнятися мінімумом речей і бути вільним від залежності. І пам’ятайте слова самого Дідро: ««Нехай мій приклад служить вам уроком. Бідність має свої свободи; у багатства є свої перешкоди».

Денис Дідро відзначив цей феномен в нарисі під назвою «Про жаль до старого халату». У вигаданому сюжеті він отримує новий, елегантний халат від свого друга. Однак, отримавши халат, Дідро зауважує, що все інше його майно в порівнянні з обновою тепер виглядає сірим і бляклим. Він починає замінювати все, що його оточує, включаючи навіть картини на стінах. І в кінці оповідання Денис Дідро відзначає: «Я був абсолютним господарем мого старого халата, але я став рабом нового».

Таким чином, Дідро пояснює, що покупка нової речі, коли ми починаємо ототожнювати себе з нашими речами, може вплинути до ще більшого споживання. Але як тільки ми зрозуміємо, що кожна покупка тягне за собою наступну, ми зможемо розірвати ланцюг нескінченних придбань, тобто ви зможете зруйнувати свій «цикл Дідро».

Пам’ятайте про «ефект Дідро» у своєму повсякденному житті і дуже скоро, після того як ви почнете помічати його навколо себе, він буде менше впливати на вас. Непотрібні покупки перестануть спустошувати ваш гаманець, але це тільки за умови, якщо (жартую) ваш гаманець відповідає вашій сумочці.

Залишити відповідь