Категорії
Психологія

Етикет вітання (правила етикету)

Сукупність людей, об’єднаних на певному щаблі історичного розвитку взаємовідносинами, утворюють суспільства. Згідно усталених правил, скорегованих часом, в суспільстві формуються манери поведінки людини. Вітання – звернення при зустрічі для вступу в контакт у вигляді слів, міміки, жестів, реверансів або поєднання тих чи інших символічних дій, визначених традиціями і правилами взаємовідносин у суспільстві. Форми вітання залежать від культури, часу і моди.

Сукупність комунікативних правил для прояву зовнішніх міжособистісних взаємовідносин під час знайомства, зустрічі представлені етикетом вітань. При дотриманні етикету вітань проявляється прихильність, повага, шанобливе ставлення. І, навпаки, відсутність з нашого боку привітальних фраз і відповідних дій може бути розцінена як образа. Під час вітання ми говоримо один одному належні слова, потискуємо руки. Супроводжуються вітання поклоном, зняттям капелюха, поцілунком руки, кивком голови, обіймами.

Привітатися з людиною – простий прояв ввічливості. Але при всій простоті взаємних вітань вони вимагають знання і виконання певних правил поведінки. У сучасному діловому етикеті в залежності від статі, віку і посади людей, що контактують, а також від того, чи знаходяться вони в групі або поодинці, існують усталені правила щодо знайомств і вітань.

Одна з умов успіху в професійній діяльності – це створення в очах потенційного партнера образу впевненої в собі людини, яка вміє поводитися в суспільстві, не викликаючи своїми вчинками здивування або зневажливої усмішки. Тому необхідно засвоїти правила поведінки, прийняті в усіх країнах. Звід цих правил передбачає кілька основних якостей етики взаємовідносин: ввічливість, природність, гідність, тактовність.

Ввічливість передбачає насамперед вітання, яке представляє собою особливу форму взаємної поваги. Первинне правило вітання полягає в тому, що в будь-якій ситуації воно повинно показувати вашу прихильність і доброзичливість. На характері привітання не повинен позначатися ваш настрій або негативне ставлення до іншої людини.

Важливим елементом ввічливості в діловому житті є представлення. За допомогою його можна встановити потрібні і корисні зв’язки. Етикет передбачає певні норми, які вказують, коли, кого і як необхідно представити і кому бути представленим.

Вітання через рукостискання прийшло до нас з глибин століть. Свого часу це була демонстрація відсутності зброї в руках. На даний момент рукостискання є досить відповідальним проявом взаємної прихильності один до одного і вимагає тактовності в поєднанні з природністю.

В процесі взаємин можуть виникати різні ситуації в специфіці вітання, рукостискання або під час представлення один одному – тобто хто володіє правом або зобов’язаний бути першим в зазначених діях. Для наочності відображення «першого кроку» деяких найбільш типових ситуацій наведені в таблиці 1.

Таблиця 1. Правила вітання в різноманітних ситуаціях

№ п/п

Ситуація або варіант зустрічі співробітників

Повинен бути першим при:

вітанні

рукостисканні

представленні

1. Чоловік + +
Жінка +
2. Старший за віком + +
Молодший за віком +
3. Старший за посадою + +
Молодший за посадою +
4. Що проходить повз групу +
Що стоїть в групі + +
5. Що входить в кімнату + +
Що знаходиться в кімнаті + +
6. Керівник делегації, що входить в кімнату +
Керівник делегації, який знаходиться в кімнаті + +
Знаком «+» позначено першого, хто діє в ситуації, що розглядається.

Крім етикету процедури знайомства та привітання, існують ще й правила вербального етикету, пов’язаного зі стилем мови, прийнятим в спілкуванні ділових людей. Існують як історично напрацьовані, так і запозичені стандартні мовні звороти, використовувані для знайомства і привітання. Так, наприклад, замість звернення за статевою ознакою або слова «товариш», все більшого поширення набуває звернення «пані», «панове», «добродії», «добродійки», які відображають ту необхідну ступінь поваги і ввічливості, яка відповідає сучасному діловому етикету.

При вітанні та прощанні, крім слів «Здрастуйте», «Добрий день» і «До побачення», бажаним є приєднання імені та по батькові співрозмовника, особливо, якщо він займає по відношенню до вас підлегле становище.

Якщо дозволяють умови і час бесіди, можливий обмін нейтральними фразами: «Як справи?» – «Дякую, нормально. Сподіваюся, що і у Вас все йде добре». – «Спасибі, так».

Вербальний етикет допускає також застосування різних психологічних прийомів, таких як, наприклад, форма напуття і коротка оцінка спілкування. Це словесні звороти типу: «Удачі Вам», «Бажаю успіху», «Приємно було зустрітися». У мовному етикеті ділових людей також велике значення мають компліменти – приємні слова, що виражають схвалення, позитивну оцінку діяльності, розуму ділового партнера. З цієї точки зору комплімент – не механізм лестощів, а необхідна частина мовного етикету, особливо якщо діловий партнер – жінка.

Привітання на перший погляд здається абсолютно формальним моментом спілкування. Непомітний кивок голови або слово «привіт», кинуте через плече в бік знайомого, навряд чи відкладеться в його пам’яті. Але ж можна вітатися з людьми так, щоб у них після зустрічі з вами піднімався настрій, а, якщо зустріч була першою, то з’являлося бажання побачитися ще раз.

Як цього досягти?

Коли ми спілкуємося з людьми, вони сприймають не тільки те, про що ми говоримо, а й загальну картину: голос, міміку, жести. Голос повинен бути приємним, погляд – в очі (в більшості випадків), обличчя відкрите, усміхнене, поза також не повинна бути закритою. Звичайно ж, ви знаєте, що таке замок – це коли людина схрещує руки, кисті або ноги, як нібито закривається від співрозмовника. Це неусвідомлений жест, який означає, що ви не довіряєте людині, або вам некомфортно з ним. Якщо ви закрилися на такі замки, то, як би дружелюбно ви не спілкувалися, співрозмовник не буде довіряти вам.

Зворотне значення мають відкриті жести. Якщо людина розводить руки і показує співрозмовникові долоні, це зазвичай означає, що з вами хочуть встановити контакт. «Подивися, я прийшов без зброї», – так, можливо, історично трактували цей жест.

Психологи також вважають, що домогтися угоди можна, коли людина ще більше відкривається – наприклад, розстібає піджак.

Є й інші жести, які нас видають. Традиційне рукостискання, наприклад, може бути різним. Якщо ви подаєте людині руку, спрямовану долонею вниз, це значить, що ви відчуваєте перевагу над людиною. Якщо навпаки, долонею догори, наче просите щось, значить, займаєте позицію «знизу». Тому краще подавати руку ребром вниз – це вітання рівних. Також занадто яскраве рукостискання видає надмірну самовпевненість або навпаки, невпевненість і слабкість людини.

Слідкуйте й за тим, як людина поводиться під час розмови: якщо доторкається до шиї, мочки вуха або носа, найвірогідніше, що бреше. Якщо людина занадто нервує, її видає зайва жестикуляція, або жести-паразити (наприклад, накручування локону на палець або смикання краю одягу).

Не так важливо, якими саме словами ви вітаєте людину (якщо ці слова, звичайно, не містять грубощів). Але і тут існує одна невелика хитрість – людині зазвичай приємно чути своє ім’я, тому краще сказати не просто «Привіт!», а й назвати ім’я співрозмовника.

Це загальні правила, але те, як краще вітати людину, також залежить від її індивідуальних особливостей. Якщо врахувати психологічні типи, то візуали в першу чергу спираються на візуальну інформацію, часто вживають слова «бачити, красиво, яскраво, барвисто»; аудіали основну інформацію отримують зі звуків, більше використовують слова «чути, тихо, голосно, мелодійно, гармонійно»; кінестетики отримують більше інформації тактильно, часто говорять «відчувати, приємно, тепло»; дігітали більше налаштовані на внутрішній діалог із собою, вони вивчають докладні інструкції і орієнтуються на логічні міркування, для них властиві слова: «розумно, логічно, раціонально».

Тобто відповідно до психологічного «одягу» людини і потрібно зустрічати її:

  • візуалам важливо, як ви виглядаєте – дивіться їм в очі, посміхайтеся, стежте за жестами, і в жодному разі не підходьте дуже близько – для візуалів важливим є відчуття особистого простору, і, коли хтось порушує його, їм стає незручно;
  • аудіали будуть вас слухати – спробуйте говорити з ними рівним голосом, можна на злегка знижених тонах – так створюється атмосфера інтимності, не треба кричати їм різке «привіт!» через всю вулицю;
  • кінестетикам намагаються при зустрічі потиснути руку, доторкнутися до плеча, обійняти або іноді і поцілувати в щоку, це залежить від того, наскільки у вас близькі відношення;
  • дігітали – це єдиний тип, яким не завжди слід дивитися в очі – якщо людина ховає погляд і вперто не дивиться на співрозмовника, наполегливий погляд в очі буде для неї викликом і неприємним випробуванням.

Відповідно до загальноприйнятих правил, першим вітається:
– чоловік з жінкою;
– молодший за віком зі старшим;
– той, хто підходить, з тим, хто стоїть;
– той, хто з’явився пізніше призначеного терміну, з тими, хто прийшов раніше;
– підлеглий з керівником;
– той, хто знаходиться на нижчому щаблі в суспільній ієрархії, з тим, хто займає вищий щабель.

Рукостискання. Рукостискання поширене в більшості англомовних країн. У стародавні часи ця дія служила сигналом миролюбності. Простягаючи руку, людина давала зрозуміти: «Я прийшов з добрими намірами, в моїй руці немає зброї». У сучасному суспільстві рукостискання не є обов’язковим ритуалом, але використовується часто, завершуючи слова вітання.

При зустрічі людей різної статі право прийняти рішення по рукостисканню належить жінці – жінка першою подає руку. Але якщо першим це зробить чоловік, його дія не стане грубим порушенням норм етикету вітання (в ряді європейських країн ініціатива з боку чоловіка цілком допустима). Етикет привітання дозволяє жінкам не знімати рукавичку ні в приміщенні (якщо вона є частиною її туалету), ні на вулиці.

Старший за віком повинен першим подати руку молодшому. У будь-якому випадку простягнута рука не повинна залишатися висіти в повітрі. Не відповідати на рукостискання рівносильно образі.

Для рукостискання подається права рука. Якщо вона зайнята, забруднена або травмована, можна виконати вітальний ритуал і лівою, але при цьому слід вибачитися.

У ситуації, коли ви підійшли до групи людей і потиснули руку кому-небудь з них, зробіть це і з іншими присутніми.

Потискуючи руку, дотримуйтесь правила «золотої середини» – не слід демонструвати богатирську силу, особливо це недоречно по відношенню до жінки. Але і занадто слабке, мляве рукостискання навряд чи можна вважати привітанням.

Слова. Слова вітання потрібно вимовляти чітко, нешвидко, але і не дуже повільно. Прийнято вітатися доброзичливим тоном: «здрастуйте» або в залежності від часу доби бажати доброго ранку, доброго дня, доброго вечора. Якщо у звичайній обстановці достатньо використовувати саме таку форму звернення, то в офіційній слід називати людину по імені та по батькові (наприклад: «Здрастуйте, Ольго Василівно», «Добрий день, Павло Петрович») або додати прізвище, звання.

Вітаючись, дивіться на співрозмовника і не блукайте поглядом по сторонах.

Привітання на ходу. Якщо ви поспішаєте, не обов’язково переривати свої справи, але не забудьте посміхнутися, коли вітаєтесь. Можна при цьому помахати рукою. Іноді ви зустрічаєтесь з людиною кілька разів на день, в цьому разі можна привітатися знову або просто посміхнутися.

Вітання на вечірці. На прийомі або вечірці буде ввічливим привітатися з багатьма людьми. Після того, як ви привітаєтесь з господарями і друзями, познайомтеся з тими, кого не знаєте. Назвіться і зав’яжіть бесіду. Згадайте, звідки ви знаєте господарів. Обговоріть щось, що має відношення до вечірки (частування, музику, оформлення).

Ділові вітання. На ділових зустрічах важливим є дотримуватися правил етикету. Посміхайтеся і не забувайте використовувати ввічливі слова, відповідні звернення до чоловіків і жінок, незалежно від сімейного стану.

Знання правил етикету вітання – це можливість триматися розкуто і впевнено в будь-якому суспільстві. Наші бездоганні манери – гарантія теплого прийому, дружелюбності і симпатій навколишніх.

Щоб правильно привітати людину, проявивши цим повагу, також потрібно знати деякі нюанси етикету вітання:

– Вітають зовсім сторонніх людей, якщо звертаються до них з проханням або питанням.

– Хорошим тоном вважається вітати всіх, з ким ви часто стикаєтеся у дворі, ліфті або кафе. Це ж правило поширюється на сусідів по будинку, листонош, продавців в магазині і т.д.

– Зазвичай першими вітаються молодші зі старшими, чоловіки з жінками, ті, що спізнилися з тими, хто очікував, ті, що обганяють, з тими, хто стоїть, ті, що входять з присутніми і т.д. Жінка першою вітається з літньою людиною.

– Існують загальноприйняті норми вітання для подружніх пар: першими при зустрічі повинні привітатися пані, потім чоловіки вітають жінок, і на закінчення чоловіки потискують один одному руки.

– Вітаючи жінку на вулиці, чоловік повинен підняти капелюх і злегка кивнути головою. Але це правило не поширюється на берети і зимові шапки.

– Глибокий уклін раніше символізував соціальний статус: чим нижчий був уклін, тим більше були відмінності в суспільному становищі. В сучасному етикеті вітання доцільним буде лише доброзичливий кивок.

– Відходить в минуле і звичай цілувати при зустрічі руку дамі, така форма вітання використовується тепер тільки в приміщенні під час урочистостей, але не на вулиці. У будь-якому випадку жінці не слід як провокувати поцілунок, так і прибирати руку при поцілунку. При цьому чоловікам ні в якому разі не можна притягувати руку жінки до себе – він повинен нахилитися для поцілунку.

– Обійми і поцілунки при зустрічі залежать від національних традицій і ступенів близькості. Хорошим тоном є прояв стриманості, не привертаючи уваги перехожих. Обійми ж, як етикетний жест вітання на людях застосовуються мало. Достатньо покласти руки на плечі один одному; чоловіки також можуть поплескати один одного по спині або плечах. Але поза ситуацію зустрічі етикет дозволяє обійми як знак співчуття і ласки, доречні між дорослим і дитиною, родичами, і близькими подругами.

– За правилами етикету, чоловік вітає стоячи, як жінок, так і інших чоловіків. Вимовляти вітальну фразу сидячи допустимо лише в тих випадках, якщо він хворий, досяг похилого віку або перебуває в службовій обстановці. Втім, якщо всі сідають за стіл або йдуть геть і не мають наміру починати бесіду, достатньо лише трохи підвестися з місця. Вітаючись з однолітком, чоловік може сідати. У разі, якщо перед ним жінка або чоловік, старший за нього за віком або положенням, то сідати слід тільки тоді, коли сядуть вони, або запитати у них дозволу. Отримавши пропозицію господині будинку сісти, сідати слід лише після неї.

– Якщо ваш супутник зустрів і привітав незнайому вам людину, хорошим тоном буде також привітатися. Входячи в приміщення, в якому багато знайомих або незнайомих вам людей, слід вітати всіх загальним «здрастуйте!» – етикет дозволяє не вітатися з кожним окремо. У разі якщо ви не впізнали або не помітили людину, то вітати її потрібно зі словами вибачення за прикру помилку.