Категорії
Овочеві і зернові Природа

Гарбуз звичайний

Хімічний склад гарбуза звичайного,
Дія гарбуза звичайного,
Способи застосування гарбуза звичайного.

Гарбуз звичайний (Cucurbita pepo L.) – однорічна трав’яниста рослина родини Cucurbitaceae (гарбузові).

Гарбуз звичайний
Гарбуз звичайний, склад рослини

Корінь у гарбуза звичайного стрижневий з розгалуженнями. Стебла слабкі, стеляться, шорсткі, борознисті, у вузлах слабо вкорінюються, довжиною 3-6 метрів, з вусиками, які чіпляються за інші рослини або предмети.

Гарбузове листя велике, ниркоподібне, п’ятилопатеве, довгочерешкове. Квітки великі, жовті, поодинокі, на одній рослині одностатеві. Тичинкові квітки з циліндричними квітконіжками, маточкові – з булавовидними.

Плід – багатонасінний ягодоподібний гарбуз різних форм, розмірів і забарвлення шкірки. Гарбузове насіння велике, плоске.

Цвіте рослина з червня до осені, плоди дозрівають в серпні – жовтні.

Гарбуз звичайний
Гарбуз звичайний, листя рослини

Культивується гарбуз звичайний на плантаціях і в городах як харчова рослина. Поширений майже повсюдно. Батьківщина гарбуза – Америка.

Для лікування використовують м’якоть і насіння плодів гарбуза. Заготовляють гарбуз по мірі дозрівання з серпня по листопад і зберігають в прохолодних добре провітрюваних приміщеннях протягом 10 місяців. Гарбузове насіння заготовляють тільки зріле, вибираючи руками з достиглих плодів, і сушать його під навісами з хорошою вентиляцією або на горищах під залізним дахом, розклавши тонким шаром (1-2 см) на папері або тканині, періодично перемішують. Сухе гарбузове насіння пакують у мішки по 30-40 кг і зберігають у сухих добре провітрюваних приміщеннях на стелажах. Термін зберігання до 2 років.

Гарбуз звичайний
Гарбуз звичайний, квітка рослини

Хімічний склад гарбуза звичайного. Гарбузове насіння містить до 50% жирних олій, кілька видів рослинних білків, високий вміст незамінних амінокислот (аргінін, триптофан, лейцин, тирозин), цукри, вітаміни групи В, аскорбінову кислоту, фітостерини, фітин, лецитин, саліцилову кислоту, смоли з оксицеротиновою кислотою. У м’якоті плодів гарбуза містяться органічні кислоти, солі фосфорної та кремнієвої кислот, барвник, каротин, фолієва, пантотенова і нікотинова кислоти, вітамін C, калій, кальцій, магній, фосфор, залізо, цукри (глюкоза, фруктоза, сахароза). В 50 г гарбузового насіння – денна норма марганцю. Вміст фосфору, цинку, заліза, магнію, калію в 100 г даного продукту повністю покриває денну потребу організму. Кукурбітин – рослинна отрута від стрічкових і круглих черв’яків (для людини нешкідливий).

Гарбуз звичайний
Гарбузове насіння

Гарбузове насіння – природне джерело цинку. При нестачі цинку відбувається уповільнення статевого дозрівання у хлопчиків, у дорослих чоловіків можуть виникнути статеві проблеми. За даними ВООЗ, дефіцит цього мікроелемента в організмі збільшує ризик інфаркту. Регулярне вживання гарбузового насіння сприяє поліпшенню роботи нирок і печінки, а також позитивно позначається на функціонуванні шлунково-кишкового тракту. Через значний вміст цинку (більше цинку міститься тільки в устрицях) вживання насіння гарбуза знизить ризик захворювання передміхурової залози. Незалежно від статі, цинк бере участь у синтезі білків, в активації ферментів, утворенні гормонів і колагенових волокон, процесах ділення клітин.

Гарбуз звичайний
Гарбуз звичайний, вуса рослини
Гарбуз звичайний
Гарбуз звичайний, стебло в розрізі

Склад гарбузового листя (в 100 г): рослинних олій – до 0,4 г, білків – до 3,15 г, вуглеводів – до 2,33 г, води – до 92,88 г, золи – до 1,24 г, рослинні волокна (клітковина). З жиророзчинних вітамінів в 100 г листя гарбуза присутній вітамін А – 97,0 мкг, з водорозчинних (в 100 г): вітаміни C – до 11 мг, B1 – 0,1 мг, B2 – 0,1 мг, B3 (PP) – 0,9 мг, B5 (11 мг в 100 г), B6 (0,2 мг в 100 г) і B9 (36 мкг в 100 г). Мінерали в листі гарбуза (в 100 г): кальцій – 39,0 мг, залізо – 2,2 мг, магній – 38,0 мг, фосфор – 104,0 мг, калій – 436,0 мг, натрій – 11,0 мг, цинк – 0,2 мг, мідь – 0,1 мг, марганець – 0,4 мг, селен – 0,9 мкг.

Гарбуз звичайний
Гарбуз звичайний, розріз рослини

Хімічний склад м’якоті гарбуза (в 100 г продукту):

Білки: валін – 40 мг, ізолейцин – 30 мг, лейцин – 50 мг, лізин – 50 мг, метіонін – 10 мг, треонін – 30 мг, триптофан – 10 мг, фенілаланін – 30 мг.

Замінні амінокислоти: аланін – 30 мг, аргінін – 50 мг, аспарагінова кислота – 100 мг, гістидин – 20 мг, гліцин – 30 мг, глутамінова кислота – 180 мг, пролін – 40 мг, серин – 40 мг, тирозин – 40 мг.

Жирні кислоти – 0,07 г:
– насичені кислоти 0,05 г (миристинова С14: 0 – 0,01 г, пальмітолеїнова С16: 0 – 0,01 г);
– мононасичені кислоти – 0,02 г (пальмітолеїнова С16: 1 – 0,01 г, олеїнова С18: 1 – 0,01 г).

Вуглеводи – 4,4 г:
– вуглеводи прості – 4,2 г (глюкоза – 2,60 г, фруктоза – 0,90 г, сахароза – 0,50, полісахариди – 0,2 г);
– крохмаль – 0,2 г.

Незасвоювані вуглеводи – 2 г: гемицелюлоза – 0,2 г, клітковина – 1,20 г, пектин – 0,3 г.

Вітаміни: β-каротин – 1500 мкг, ретиноловий еквівалент – 250 мкг, вітамін E – 0,4 мг, вітамін C – 8 мг, вітамін B1 – 0,05 мг, вітамін B2 – 0,06 мг, вітамін B6 – 0, 13 мг, вітамін PP – 0,5 мг, ніаціновий – 0,7 мг, пантотенова кислота – 0,40 мг, фолієва кислота – 14,0 мкг, холін – 8 мг.

Макроелементи: зола – 600,0 мг, калій – 204 мг, кальцій – 25 мг, магній – 14 мг, натрій – 4 мг, сіра- 18 мг, фосфор – 25 мг, хлор – 19 мг.

Мікроелементи: залізо 0,4 мг, йод – 1,0 мкг, кобальт – 1,0 мкг, марганець – 40 мкг, мідь – 180 мкг, фтор – 86 мкг, цинк – 240 мкг.

Органічні кислоти (яблучна) – 0,10 г.

Гарбуз звичайний
Гарбуз мускатний

Дія гарбуза звичайного. Гарбузове насіння має глистогінну і сечогінну властивості. М’якоть плодів гарбуза поліпшує діяльність шлунково-кишкового тракту, діє як легкий проносний, сечогінний і протизапальний засіб.

У медицині насіння гарбуза і приготовлені з нього препарати застосовують проти різних стрічкових гельмінтів: свинячого, бичачого та карликового ціп’яків, лентеця широкого та ін. За активністю гарбузове насіння не поступається препаратам з щитника чоловічого, але не має шкідливого впливу на організм людини. Призначають при захворюваннях нирок і печінки, подагрі, при захворюваннях серця, що супроводжуються набряками.

У народній медицині очищене насіння гарбуза з сіро-зеленою шкіркою, розтерте і перемішане з водою, приймають проти стрічкових глистів і як сечогінний засіб при водянці, болях в сечовому міхурі. Свіжий гарбузовий сік з м’якоті плодів вживають при порушеннях функції нирок і сечового міхура. М’якоть плодів гарбуза використовують для поліпшення діяльності шлунка і кишечника, при запорах, для посилення діурезу, а також обкладають нею запалені місця при опіках, екземі та інших захворюваннях шкіри. З насіння роблять молоко.

Гарбуз звичайний
Гарбуз гігантський

Способи застосування гарбуза звичайного:

– гарбузове насіння очистити від шкірки, розтерти в емальованому або глиняному посуді, змішати з водою. Приймати від стрічкових глистів натщесерце дорослим по 200-300 г, дітям по 50-100 г;

– 300 г гарбузового насіння, очищеного від твердої шкірки, але з м’якою зеленою оболонкою, розтерти невеликими порціями в ступці або пропустити через м’ясорубку, промити ступку (50-100 г води), злити цю воду разом з розтертим насінням в тарілку, ретельно перемішати, додати 50 – 100 г меду або варення і пити невеликими дозами протягом 1 години натщесерце. Через 3 години після останнього прийому прийняти проносне і ще через 30 хвилин поставити клізму;

– сік з м’якоті плодів гарбуза приймати по 1/2 склянки в день, розділивши на 3-4 рівні частини при хворобах нирок;

– м’якоть плодів свіжо натерту:

а) приймати по 500 г на день, розділивши на 3 частини, при запорах, для поліпшення діяльності шлунка;
б) обкладати запалені місця, опіки;

– м’якоть плодів гарбуза, варену з медом, дуже корисно вживати в їжу при захворюваннях печінки, нирок і захворюваннях, що супроводжуються набряками;

– від стрічкових глистів 300 г насіння гарбуза розтерти в ступці, додати 50 г варення, прийняти натщесерце протягом 1 години;

– від стрічкових глистів на прийом дитині до 10 років: 1 столову ложку насіння гарбуза залити 150 мл води, прокип’ятити 20 хвилин на повільному вогні, настояти, приймати теплим;

– від стрічкових глистів на прийом дитині 3-4 років натщесерце 50 г насіння гарбуза відварити у 200 мл води.

Гарбуз звичайний
Види гарбузів

Залишити відповідь