Гіппеаструм

Гіппеаструми
Квітка гіппеаструма

Гіппеаструм (лат. Hippeastrum) – рід рослин сімейства Amaryllidaceae (амарилісові). Рід включає близько близько 90 видів, що розповсюджені у тропічній та субтропічній Америці. Найбільше число видів знаходиться в басейні річки Амазонки (Бразилія, Болівія, Перу).

Це величезний простір є центром, з якого всі види гіппеаструмів розповсюдилися по інших  тропічних і субтропічних районах. Назва роду походить від давньо-грецького слова ἱππεύς –  вершник і ἄστρον – зірка. Нерідко гіппеаструм помилково називають амарилісом. Амариліс  в дикому вигляді росте в Південній Африці і  представлений всього одним видом –  Амариліс прекрасний (Amaryllis belladonna L.). Рід амариліс і гіппеаструм об’єднує лише одну родину.

Гіппеаструми
Гіппеаструм yungacensis

Представники роду гіппеаструмів це  багаторічні цибулинні рослини. За своєю будовою цибулина гіппеаструма відноситься до тунікатних, тобто складається з короткого, потовщеного стебла і зімкнутих замкнутих лусок. Цибулина округла або округло-конічна, іноді здавлена з боків  сидячими дочірніми цибулинами.

Гіппеаструми
Гіппеаструм roseum

Залежно від виду розмір цибулини гіппеаструмів коливається від 5 до 10 см в діаметрі. У верхній частині цибулина звужується і переходить в шийку довжиною 2,5-3 см. Основа цибулини – округле або овальне донце, плоске, вкрите бурою відмерлою тканиною, з пучком шнуровидних коренів. У молодої цибулини донце ледь помітне, але у старої цибулини воно видається на 1,5-2 см.

Гіппеаструми
Гіппеаструм machupijchense

Внаслідок руйнування нижніх лусок донце гіппеаструмів оголюється і збільшується його довжина. Одночасно з нижньої сторони донця відбувається злущування мертвої тканини, тому донце іноді не досягає надмірної довжини, за винятком великих цибулин, у яких відбувається передчасне зруйнування луски.

Гіппеаструми
Гіппеаструм leopoldii, гібрид

Коренева система гіппеаструмів складається з додаткових коренів, які формуються кільцем по краю донця нижче місця прикріплення цибулинних лусок, залишаючи центральну частину донця вільною. Коріння численні, м’ясисті, слабо розгалужені, діаметром 0,5-0,6 см, довжиною до 35 см. Старі корені поступово відмирають, і кільце коренів пересувається вище по стеблу. Донце гіппеаструмів є основою вкороченого конусоподібного стебла, до якого  прикріплюються м’ясисті луски цибулини.

Гіппеаструми
Гіппеаструм iguazuanum

Зовнішні луски гіппеаструмів зазвичай мертві, сухі, легко  злущуються. Під ними розташовані соковиті замкнуті луски, що чергуються з незамкненими, в основі яких знаходяться суцвіття. Луски – це м’ясисті основи асимілювального листя, що розрослося. Луски характеризуються більш тривалим терміном життя, ніж їх наземна асимілювальна частина. Як правило, 10-12 зовнішніх лусок не мають листової пластинки. Наступні 8-12 лусок несуть зелене асиміляційне листя.

Гіппеаструми
Гіппеаструм goianum

Листки гіппеаструмів лінійні, зверху жолобчасті, з нижньої – кильоваті, з виступаючою середньою жилкою, що розташовується в два супротивних ряди. Довжина їх сягає 50-70 см, ширина – 4-5 см. Листя червоних сортів гіппеаструмів можуть мати рівномірний червоний відтінок.

Гіппеаструми
Гіппеаструм glaucescens

При досягненні статевої зрілості у гіппеаструмів спостерігається строге чергування листя із замкнутою і незамкнутою основою. Після трьох листків із замкнутою основою виростає лист з незамкнутою основою, в пазусі якої з внутрішньої сторони формується суцвіття. Відрізок стебла гіппеаструмів, на якому сформувалося 4 листки і квітконіжка складають цикл. Наступний листок утворюється з того ж боку, де і листок з незамкнутою основою. Таким чином, порушується черговість листя і обидва листки розташовуються з одного боку. За вегетаційний період таких циклів може бути два або три.

Гіппеаструми
Гіппеаструм evansiae

Суцвіття гіппеаструмів, закладені в поточному вегетаційному періоді, з’являться над поверхнею і будуть цвісти лише після того, як листя відповідних періодів відімруть. Листя виходять з цибулини і досягають повного розвитку за короткий час. Суцвіття, які утворилися одночасно з ними, залишаються всередині цибулини, продовжуючи повільно розвиватися. Квітконіжка гіппеаструмів з’являється тільки з листям наступного року вегетації. Від формування квітконіжки до цвітіння проходить близько 18-20 місяців. За кількістю листя, що утворилося протягом вегетаційного періоду, можна точно знати, скільки у гіппеаструма закладено суцвіть в цьому році.

Гіппеаструми
Гіппеаструм elegans

Суцвіття гіппеаструма – зонтик. Квітконіжка являє собою безлисте стебло висотою від 35 до 80 см, циліндричне і порожнє. Поверхня квітконіжки гладка, покрита восковим нальотом, що легко стирається; забарвлення його від світлого до темно-зеленого з антоціановою засмагою кольору. На верхівці квітконіжки – зонтикоподібне суцвіття з 2-4, рідко з 5-6, великих злегка зигоморфних обох статей квіток.

На ранніх стадіях розвитку, при виході квіткової стрілки з цибулини і під час подальшого її зростання, квіткові бутони гіппеаструма укладені в покривало з двох приквіткових листочків, які захищають їх від механічного пошкодження. Приквіткове листя гіппеаструмів порівняно щільне, з розвиненим кілем, зелене, часто з антоціановою засмагою, вільне до самої основи. Розмір покривала з укладеними в нього квітковими бутонами коливаються від 7 до 14,5 см в довжину. Форма і розміри покривала не впливають на якість і величину квітки гіппеаструма, але є характерною відмітною ознакою для визначення виду і сорту.

Гіппеаструми
Гіппеаструм elegans, склад рослини

Квітка гіппеаструма розташовується на квітконіжці довжиною 4,0-5,0 см, біля основи якої є по одному плівчастому приквітнику. Квіти довжиною 13-15 і до 15-25 см в діаметрі, воронкоподібні або трубчасті, різного забарвлення: яскраво-червоні, темно-вишневі, рожеві, помаранчеві, білі та ін. Оцвітина зрощена, вінчиковидна, з 6 листочків, розташованих у два кола. Трубка оцвітини може бути дуже довгою (10-12 см) або зовсім короткою (2-4 см).

Гіппеаструми
гіппеаструм brasilianum

Листочки зовнішнього кола гіппеаструма крупніші внутрішніх; верхній листочок зовнішнього кола зазвичай більший, ніж інші, а найнижчий листочок внутрішнього кола найменший. У зіві оцвітини є придатки з щетинок, лусок і волосків, які прикривають вічко. Наявність їх є одною з істотних ознак при розмежуванні видів гіппеаструмів.

Тичинок у квітки гіппеаструма – 6, спрямовані вони вниз, потім загинаються догори. Тичинкові нитки тонкі, довгі, нерівної довжини. Пильовики хитні, довжиною 2,3-2,5 см до розкриття і 0,6-0,7 см після. Пилок жовтий, рясний, досить важкий. Маточка ниткоподібна, трироздільна, з лопатевим рильцем. Зав’язь нижня три-гніздова, з численними сім’ябруньками.

Плід гіппеаструма – суха коробочка, куляста або вугласта, тристулкова. Коли коробочка дозріває, вона розтріскується і звільняє насіння. При штучному запиленні квітки утворюється в середньому 60 – 100 шт. нормально розвиненого насіння, а всього на одній рослині гіппеаструма – 170 – 340 шт. Гіппеаструми зі світлими квітками, особливо білими, утворюють мало повноцінного насіння.

Гіппеаструми
Гіппеаструм aulicum

Представників роду гіппеаструмів відносять до життєвих форм геофітів, які екологічно приурочені головним чином до степових, напівстепових районів і особливо до гірно-степових поясів.

Рослина гіппеаструм родом з Південної Америки, вперше був завезений в Європу в XVI столітті і з тих пір користується великою популярністю серед садівників. З появою в 1799 році першого гібрида Hippeastrum jonsonii, названого на честь селекціонера гіппеаструма Джонсона, відкрилося широке поле діяльності для садівників. Вирощування гібридних форм гіппеаструмів особливо зросло після введення в культуру видів з Бразилії та Перу. У шістдесятих роках XIX століття вже існувало понад 100 сортів квітки.

Гіппеаструми
Гіппеаструм angustifolium

З шкідників найчастіше гіппеаструм пошкоджують цибульний кліщ, приморський борошнистий червець, амаріллісовий червець, м’яка несправжня щитівка, з хвороб – стаганоспороз або червоний опік, антракноз і фузаріоз.

Гіппеаструми
Гіппеаструм aglaiae

Культура гіппеаструма володіє великим сортовим розмаїттям. Всього налічується майже 2000 видів сортів, але найбільш широко обробляють близько 200. Вони відрізняються за походженням, розмірами і формою квітки. За термінами цвітіння гіппеаструми поділяються на 9 груп садової класифікації:
– культивовані дикорослі види;
– гібриди з довготрубчатими квітками;
– гібриди з амарилліс беладонни;
– гібриди з гіппеаструма регіна;
– Леопольд-гібриди;
– гібриди з орхідеєвидними квітками;
– гібриди з махровими квітками;
– мініатюрноквіткові гібриди;
– сорти та гібриди, які не можуть бути віднесені до інших груп.

Серед гіппеаструмів найбільш поширеними є сорти, що входять до групи Леопольд-гібриди.
Міжнародний орган реєстрації (ICRA) нових сортів – Royal General Bulb Growers Association (KAVB), сайт асоціації якого включає базу даних зареєстрованих сортів.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*