Категорії
Дикорослі Лікарські рослини Природа

Гірчак перцевий або водяний перець

Хімічний склад гірчака перцевого,
Дія гірчака перцевого,
Способи застосування гірчака перцевого.

Гірчак перцевий або водяний перець (Polygonum hydropiper L.) – однорічна трав’яниста гола рослина з прямостоячим червонуватим від основи помірно зеленим стеблом висотою 30-80 см. Належить до родини Polygonaceae (гречкові). Народні назви: горець перцевий, гречка перцева, жаб’яча трава, жабник, річковик, почечуйник, розчепір, чередник, собачий перець, лісова гірчиця, дика гірчиця, гірчична трава.

Гірчак перцевий
Гірчак перцевий, склад рослини

Листя гірчака перцевого довгасто-ланцетні, звужені до вершини, нижні – короткочерешкові, верхні – майже сидячі.

Квітки дрібні, білувато-рожеві, зібрані у вузькі переривчасті китиці. Плід – тригранний яйцеподібний горішок.

Листя і стебла водяного перцю мають гострий, перцевий смак. Цвіте гірчак перцевий в липні-серпні, плоди дозрівають в серпні-вересні.

Зростає по долинах річок, ставків, озер, ариків, по вологих болотистих луках, на зрошуваних полях.

Поширений гірчак перцевий майже повсюдно, крім Крайньої Півночі.

Для лікування використовують траву гірчака перцевого. Заготовляють її в період цвітіння, до почервоніння стебел, зрізуючи рослину на висоті 10-15 см від землі ножами або серпами, очищають від домішок і сушать в сушарках при температурі 40-50 °C, під навісами, в приміщеннях з хорошою вентиляцією, на горищах під залізним дахом, розклавши тонким шаром (3-5 см) на папері або тканині, часто перемішуючи.

Вихід сухої сировини гірчака перцевого 20-22%. Готову сировину пакують у тюки по 50-75 кг і зберігають у сухих добре провітрюваних приміщеннях на стелажах. Термін зберігання 2 роки.

Хімічний склад гірчака перцевого. Трава гірчака перцевого містить глікозид полігопіперії, в’яжучі та дубильні речовини, ефірну олію, органічні кислоти (валеріанова, мурашина, полігонова, оцтова, яблучна), флавоноїди (гіпрозид, кверцетин, кверцитрин, кемпферол, рамнетин, ізорамнетин, рутин), фітостерини, цукри, вітаміни А, C, D, E, K, ситостерин, солі магнію, марганцю, срібла, титану.

Гірчак перцевий
Гірчак перцевий, квітка рослини

Дія гірчака перцевого. Горець перцевий володіє сильною в’яжучою, кровоспинною, знеболювальною, заспокійливою, антисептичною та протизапальною дією.

Флавонові похідні, що входять до складу гірчака перцевого, стимулюють скорочення матки, сприяють ущільненню капілярів і зменшенню їх ламкості, підвищують згортання крові, діють заспокійливо на нервову систему.

У медицині відвар, рідкий екстракт і аптечні препарати трави гірчака перцевого застосовують як кровоспинний засіб при внутрішніх кровотечах у хворих з кровохарканням, кровотечах із сечового міхура, в гінекології при менструальному болю та інших маткових кровотечах, при шлункових і гемороїдальних кровотечах, а також як заспокійливий і болезаспокійливий засіб.

Екстракт гірчака перцевого входить до складу протигеморойних свічок «Анестезол».

У народній медицині настій трави гірчака перцевого вживають при сильних менструаціях, маткових, шлунково-кишкових, гемороїдальних кровотечах.

Зовнішньо траву гірчака перцевого використовують у вигляді припарок, компресів при різних шкірних захворюваннях – абсцесах, висипах, ранах, пухлинах, при зобі і як болезаспокійливий засіб при ревматизмі, подагрі.

Способи застосування гірчака перцевого:

– при кровотечах приймати по 1 столовій ложці 4-5 разів на день до їжі настій (1 столову ложку гірчака перцевого перцю залити 1 склянкою окропу, настоювати 30 хвилин в закритій посудині, процідити);

– при кровотечах приймати по 1 столовій ложці 2-4 рази на день відвар (20 г подрібненої сухої трави гірчака перцевого залити трохи більше 1 склянки води кімнатної температури, кип’ятити 15 хвилин, настоювати 1 годину, процідити, віджати залишок трави);

– як кровоспинний засіб приймати по 30-40 крапель з водою 2-3 рази на день за 30 хвилин до їжі рідкий екстракт гірчака перцевого (1 частина подрібненої водяного перцю заливають однією частиною 70%-го спирту, настоюють до отримання прозорої зелено-бурого кольору рідини);

– як кровоспинний засіб при маткових кровотечах приймають по 20-30 крапель 3-4 рази на день аптечний Extr. Polygonii hydropiperis fluidi 25,0.

Залишити відповідь