Категорії
Дикорослі Культивовані Лікарські рослини Природа

Гісоп лікарський

Хімічний склад гісопу лікарського,
Дія гісопу лікарського,
Способи застосування гісопу лікарського.

Гісоп лікарський (Hyssopus officinalis L.) – багаторічна трав’яниста рослина родини Lamiaceae (Labiatae) – губоцвіті.

Рослина заввишки 30-60 см з безліччю стебел від одного кореня. Стебла гісопу лікарського 4-гранні, гіллясті, при основі здерев’янілі, опушені. Листки супротивні, дрібні, з коротким черешком, ланцетні або лінійно-ланцетні, з цілим краєм, злегка загорнуті на нижню сторону, покриті з обох сторін залозистими волосками, що виділяють ефірну олію.

Гісоп лікарський
Гісоп лікарський, склад рослини

Квітки гісопу лікарського темно-сині або фіолетові, розташовані несправжніми колотівками у верхній частині стебла. Чашечка трубчаста, з 5 загостреними зубчиками. Тичинок – 4, всі виступають з віночка, маточка з 2 рильцями і верхньою зав’яззю.

Плід гісопу лікарського складається з 4 горішків. Гісоп лікарський – медонос. Цвіте рослина в липні – вересні.

Гісоп лікарський
Гісоп лікарський, квітка рослини

Зростає гісоп лікарський на сухих вапняних, щебеневих і скелястих ґрунтах, культивується на плантаціях лікарських рослин. У дикому вигляді зустрічається в Центральній і Південній Європі, в Середній Азії, в Північній Африці.

Для лікування використовують верхівкову частину стебла з листям і квітками гісопу лікарського. Заготовляють гісоп лікарський в липні – вересні, зрізуючи верхню частину рослини, і сушать звичайним способом в тіні або в добре провітрюваних приміщеннях, на горищах під залізним дахом, розклавши тонким шаром на папері або тканині, часто перемішують. Готову сировину гісопу лікарського пакують у мішки і тюки і зберігають в сухих, добре провітрюваних приміщеннях на стелажах.

Хімічний склад гісопу лікарського. Трава гісопу лікарського містить ефірну олію з сильним скипидарно-камфорним запахом, гесперидин, танін, глюкозид гісопин, олеанолову і урсолову кислоти, дубильні і гіркі речовини. До складу ефірної олії входять пінен, камфен, цинеол, сесквітерпени.

Гісоп лікарський
Гісоп лікарський, зарості рослини

Дія гісопу лікарського. Гісоп лікарський надає антисептичну, знеболювальну, протизапальну, ранозагоювальну, заспокійливу, легку збудливу діяльність внутрішніх органів дію. За своїми лікувальними властивостями гісоп лікарський подібний до шавлії лікарської.

У народній медицині настій трави гісопу лікарського застосовують при хронічному бронхіті, бронхіальній астмі, кашлі, надмірному потінні, при хронічному коліті і як протизапальний і ранозагоювальний засіб.

Зовнішньо настій гісопу лікарського корисний у вигляді полоскань при запаленні порожнини рота, горла, при захриплості голосу, для компресів при запаленні очей.

Способи застосування гісопу лікарського: при бронхіті, бронхіальній астмі, хронічному коліті приймати в теплому вигляді настій (2 чайні ложки трави гісопу лікарського залити 2 склянками окропу, настояти 30 хвилин, процідити) по 1/2 склянки 4 рази на день.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *