Категорії
Міста, країни, люди

Глобальне потепління, Гренландія

Гренландія – острів площею 2 130 800 квадратних кілометрів, розташований на північному сході Північної Америки. Омивається Гренландія Атлантичним і Північним Льодовитим океанами. Це найбільший острів на Землі. Разом з оточуючими островами утворює адміністративну автономну одиницю Данії.

Глобальне потепління, Гренландія
Пам’ятник в Кассіарсуке Еріку Торвальдсону, який відкрив Гренландію

Гренландію відкрили в 982 році норвезькі вікінги під керівництвом Еріка Торвальдсона Рудого, який через кровну помсту був змушений покинути Ісландію (Ісландія тоді належала Норвегії, тому гренландців також вважали громадянами Норвегії). Ерік заснував на острові колонію і назвав острів «Зеленою землею». За однією з версій, острів в ті часи дійсно був покритий рослинністю. Згодом син Еріка Лейф відкрив Винланд (сучасну Канаду), він же приніс в Гренландію християнство.

З 1408 року поселення скандинавів в Гренландії фактично зникли. Арктичні народи, що колись населяли Гренландію до відкриття острова європейцями, залишили цей острів ще до прибуття скандинавів. Місцеві тепер ескімоси-калааліти з’явилися тут лише в XIII столітті, коли на острові вже двісті років існували поселення скандинавів, але з тих пір калааліти вже не покидали острів.

В 1536-му Норвегія і всі її заморські володіння увійшли в унію з Данією, і з 1605 року Данія почала повторну колонізацію Гренландії. Після розірвання унії в 1814 році Норвегія вийшла зі складу Данії, але Гренландія залишилася в складі Данії.

Населення Гренландії за даними на липень 2016 року становить 57 728 осіб. Переважна більшість населення проживає на південно-західному узбережжі, де зосереджені найбільші міста Гренландії: Нуук (Готхоб) – столиця, де мешкає майже 17 тис людей (2014 р.), Какорток, Сісіміут, Маніітсок. Основна мова – гренландська, поширена датська. Основні народи на території Гренландії – це гренландські ескімоси (калааліти), становлять близько 90% всього населення. Інші 10% – в основному датчани та інші європейці. Заняття населення – полювання, рибальство.

Тваринний світ представлений 30 видами ссавців: північний олень, вівцебик, білий ведмідь (зображений на гербі), песець, полярний вовк, лемінг, гренландський кит, гренландський тюлень, морж та інші. З птахів особливо поширені білі куріпки, гаги, чайки. З риб – тріска, палтус, мойва, сьомга, акула. Ведеться промисел креветок.

700 видів комах: двокрилі, перетинчастокрилі (джмелі Bombus hyperboreus і Bombus polaris), жуки (ендемік острова – Atheta groenlandica), метелики. Павукоподібних – 100 видів, прісноводних ракоподібних – приблизно 60, Collembola – 40, клоп Nysius groenlandicus. Викопна ентомофауна представлена ​​кількома десятками видів жуків та інших комах, включаючи арктичного жука Amara alpina, інвазивними космополітичними мурахами є Monomorium pharaonis. Виявлено 290 видів кліщів.

На вільних від льоду місцях поширена рослинність. На крайньому півдні – березове криволісся, зарості горобини, вільхи, верби і ялівцю, а також осокові, верес та злаково-різнотравні луки. На узбережжі до 80 ° північної широти переважає тундра.

Глобальне потепління, Гренландія
Ландшафт поблизу Нанорталика в південній частині острова Гренландії (гори і плавучий лід)

Клімат прибережних районів Гренландії мінливий. Найбільш м’який на південно-західному узбережжі, де середні температури липня в Какортоку до +9,6 ° C, в Нууке – +8,3 ° C, а в січні, відповідно, – -7,8 ° C і -10,7 ° C. Влітку іноді температура буває трохи вище + 21 ° C, але нерідко навіть влітку температури трималися близько 0 ° C. Найнижчі температури спостерігаються в центрі острова, взимку на льодовиковому щиті температура нижче -60 ° C, а влітку не вище -12 ° C. На західному узбережжі холодно. В Пітуффіке середня температура січня – -27 ° C. Тут з поверхні льодовикового покриву зі швидкістю до 70 км за годину часто дмуть сильні стокові вітри.

Глобальне потепління, Гренландія
Острів Гренландія без льодовикового щита

Сьогодні Гренландія – острів, що входить до складу Данського королівства, і на якому активно тануть вічні льодовики. Дональд Трамп (чинний президент Сполучених Штатів Америки) запропонував Данії продати Гренландію – США готові були платити данцям за острів по 600 млн доларів на рік. Спроби купити Гренландію не було б, якби не глобальне потепління. Арктика з запасом природних ресурсів знову стає стратегічною метою.

Цього літа на острові Гренландія зафіксовано аномально високу температуру. Рекордне скорочення знаменитого гренландського крижаного щита було зафіксовано 1 серпня, коли розтануло понад 11 мільярдів тонн – це рекордна кількість за всю історію спостережень, про це CNN повідомила вчений-кліматолог Рут Моттрам з Данського метеорологічного інституту. Як пояснила Моттрам, зазвичай льодовий щит через високі температури починає танути в кінці травня, але в 2019 році процес стартував ще в квітні і до липня значно прискорився. «Так лише за один цей місяць розтануло 197 мільярдів тонн льоду. Це майже в три рази більше звичайних 60-70 мільярдів тонн»,- уточнила вчена. Моттрам додала, що 2 серпня в Гренландії на висоті 3 тисячі метрів над рівнем моря була зафіксована рекордно висока температура – 2,7 градуса за шкалою Цельсія.

Нагадаємо, починаючи з 1980-х років, швидкість танення гренландського льодовикового щита збільшилася в шість разів. А за останні десять років кількість льоду, який втратив острів, досягла небачених масштабів. Не так давно світ побачив фотографію собачої упряжки в затопленій Гренландії. Цей знімок став черговим символом руйнівних наслідків змін клімату.

Глобальне потепління, Гренландія
Фото собачої упряжки в Гренландії

Ідея купити Гренландію не божевільна. Крім покупки Луїзіани у Франції, Флориди у Іспанії, Аляски у Росії і великої частини свого південного заходу у Мексики, США майже купили Гренландію і Ісландію в 1860-х роках. Ідея полягала в тому, щоб оточити Канаду американською територією і таким чином переконати її приєднатися до США. Але після покупки Віргінських островів, в той час данської колонії, в 1917 році США визнали суверенітет Данії над Гренландією.

Незабаром найбільший острів у світі знову знайшов стратегічну важливість для США, на цей раз під час Другої світової війни в якості бази для військової авіації. Поява атомної бомби підвищило стратегічне значення Гренландії. З появою ракет важливим стало мати базу для бомбардувальників біля ворожого кордону, і Гренландія була ідеальною базою для розвідувальних польотів.

В 1946 році США знову спробували купити Гренландію, але висунута пропозиція знову залишилася без відповіді, хоча в той час на острові проживало лише 600 данців. Створення НАТО, одним з членів-засновників якого є Данія, і двостороння угода про безпеку 1951 року дало можливість США отримати бажану військову присутність в Гренландії. Сьогодні авіабаза Туле є частиною системи раннього попередження у разі ядерного удару.

Але стратегічна значущість Гренландії знову зростає – глобальне потепління і швидке танення льоду в Гренландії полегшує доступ до її багатих природних ресурсів. У Данії немає причин для продажу Гренландії. Це багата країна, у якої профіцит бюджету. Данія легко може дозволити собі щорічну субсидію в розмірі близько 500 мільйонів доларів, яку вона сплачує Гренландії і вважає себе розумним керівником острова, а не небажаним власником величезної, але в основному безлюдної території.

Глобальне потепління, Гренландія
Карта-схема острова і льодовикового щита Гренландії

Чим же Гренландія привернула увагу США? Гренландія майже цілком розташована в північно-східній частині Канадського щита. Породи, що складають щит, представлені гнейсами, кварцитами, мармурами і гранітами архейського і раннього протерозойського віку, вулканогенно-осадовими товщами середнього протерозойського віку. Східна зона каледонідів відділена від щита глибинним розломом. Області каледонської геосинклинали виконані теригенними і карбонатними товщами пізнього протерозою і карбонатними породами кембрію і ордовика. В мезозої відкладалися піщано-глинясті породи, у кайнозої відбулися розколи, з якими пов’язана наявність базальтів.

Корисні копалини архейсько-раннього протерозойського віку – кріоліт, графіт, мармур. З мезозоєм пов’язані родовища бурого вугілля. У східній зоні виявлено каледонід, родовища свинцево-цинкових і уранових руд, а також запаси нафти і газу.

Гренландія – найбільший острів на Землі, має великі запаси рідкоземельних металів, пише Financial Times (FT), але сьогодні ці необхідні в високотехнологічних секторах елементи на світовий ринок постачає в основному Китай (у минулому році це було близько 70% світового видобутку рідкоземельних металів, а також майже 90% їх переробки, відзначає BBC).

Видобуток на острові рідкоземельних металів дозволить потіснити на цьому ринку світового лідера – Китай.

В середині серпня стало відомо про інтерес президента США Дональда Трампа до Гренландії. Трамп підтвердив стратегічність цієї угоди для Вашингтона, хоча влада острова і Данії, якій він належить, відразу ж заявила, що острів не продається.

Незабаром після того, як в травні Вашингтон заборонив Huawei купувати комплектуючі у американських постачальників, голова КНР Сі Цзіньпін відвідав великий завод з виробництва рідкоземельних металів. Це було сприйнято багатьма як натяк, що Пекін може обмежити цей експорт через торгові війни з Вашингтоном.

Глобальне потепління, Гренландія
Гора Замок диявола, Гренландія

Льоди в Гренландії цього літа зникають рекордними темпами. Це відбувається через температурні аномалій, які зафіксовані в багатьох європейських країнах: у Франції, Німеччині, Нідерландах і Бельгії. Викликана аномалія хвилею гарячого повітря з Сахари.

За 2019 рік у Гренландії вже розтануло 248 000 000 000 тонн льоду. Пік припав на 31 липня та 1 серпня. Всього за добу тут перетворилося в воду і вилилося в світовий океан 12,5 млрд тонн льоду. Такий рекорд зафіксував Данський метеорологічний інститут. За місяць аномальної температури (яка в липні нерідко досягала 22 ° C) крижаний щит Гренландії втратив близько 200 млрд тонн льоду. У разі якщо гренландський крижаний щит повністю розтане, рівень світового океану виросте на 7 метрів.

Раніше німецькі і швейцарські вчені опублікували дослідження, що сніг, який випадає в Арктиці, містить мікрочастинки пластику. При цьому наголошується, що Арктика є одним з найчистіших регіонів планети. Вчені взяли проби снігу в Німеччині і Швейцарських Альпах – найбільша концентрація пластика була виявлена ​​в сільській місцевості в південній провінції Баварії – це близько 154 000 часток в літрі (для порівняння, в Арктиці сніг під час дослідів містив до 14 400 часток в одному літрі). Також дослідники виявили в зразках снігу частки нітрильного каучуку, акрилатів і фарб. Так що робіть висновки.

Залишити відповідь