ГМО-грибок вбив 99% малярійних комарів

ГМО-грибок вбив 99% малярійних комарів
Генетично модифікований грибок зміг вбити 99% малярійних комарів

Малярію вважають вкрай небезпечним захворюванням, що поширюється через укуси комарів – щорічно від нього гине близько 400 000 людей. Щоб зменшити популяцію малярійних комарів, використовували інсектициди, але згодом комахи навчились виробляти до них імунітет. Перебуваючи в пошуках альтернативного методу знищення заразних кровососів, вчені з Університету Меріленда виявили, що ці комахи гинуть від спор грибків з вбудованими в них генами австралійського отруйного павука.

Підданий генетичній модифікації грибок Metarhizium pingshaensei вже давно був відомий як природний вбивця малярійних комарів. Дослідники виявили, що токсинів, що містяться в спорах цього виду грибків, для повного вбивства комах іноді не вистачає. Тому вчені вирішили вбудувати в гени грибків Metarhizium pingshaensei гени отруйного австралійського павука. Щоб перевірити ефективність генетично модифікованих спор, автори роботи для проведення масштабного експерименту побудували три ізольованих споруди.

ГМО-грибок вбив 99% малярійних комарів
Новий метод винищення малярійних комарів

Експериментальний майданчик отримав назву «MosquitoSphere». В кожній з трьох споруд були створені різні умови. У першій кімнаті вчені повісили полотно з модифікованими спорами грибів, в другій – полотно зі звичайними зразками спор грибів. У третьому спорудженні ніяких спір не було, і комарам, в принципі, нічого не загрожувало.

Всередині споруд також були посаджені рослини і споруджені водойми для харчування комарів – в кожну ізольовану область випустили по 1000 дорослих самців і 500 самиць малярійних комарів. Через 45 днів дослідники порахували кількість загиблих комах.

Як і припускали, в спорудженні з генно-модифікованими спорами грибків на 45-й день залишилося тільки 13 дорослих комарів, чого для їх розмноження явно не вистачає. У другій кімнаті зі звичайними спорами вижило 455 комарів, а в третій число комах скоротилося з 1500 особин до 1396.

У нового методу знищення небезпечних комарів є ще один величезний плюс – його токсини не діють на нешкідливих комах на зразок бджіл. За словами співавтора дослідження Реймонда Сент-Леже, коли спори грибків знаходяться на комарі, вони проникають в його кутикулу і потрапляють всередину комахи. На інших комах вони так не діють.

Дослідники за допомогою цього методу планують скоротити популяцію малярійних комарів, чим планують зупинити поширення хвороби.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*