Категорії
Дикорослі Лікарські рослини Природа

Горець багатоквітковий

Хімічний склад горця багатоквіткового,
Дія горця багатоквіткового,
Способи застосування горця багатоквіткового,
Протипоказання по застосуванню горця багатоквіткового.

Горець багатоквітковий (Fallopia multiflora) – трав’яниста багаторічна ліана родини Polygonaceae (гречкові). Інші назви: бульбовий фліс, фаллопія багатоквіткова, гірчак багатоквітковий, китайський горець, Xo шу ву, Фо ті, Reynoutria multiflora (Thunb.) Moldenke, Polygonum multiflorum Thunb.

Горець багатоквітковий
Горець багатоквітковий, склад рослини

Горець багатоквітковий – гепатопротектор, кардіопротектор, тонізує нервову, серцево-судинну та статеву системи, омолоджує організм.

Стебло ліани горця багатоквіткового здерев’яніле, добре розгалужене, в природних умовах в довжину за один сезон росте до 4-4,5 м від деревної бульби. В диких умовах розмір ліани може досягати 13-14 м в довжину. Корінь – стрижневої форми, швидко росте і розгалужується.

Горець багатоквітковий
Горець багатоквітковий, ліана рослини
Горець багатоквітковий
Горець багатоквітковий, листя рослини

Листя чергове, смарагдового забарвлення, ланцетової форми, на довгих черешках, по краю цільне, без зубчиків, з піхвами, серцеподібної або яйцеподібної форми із загостреною верхівкою, трохи завернутою назад. Нижнє листя зібране в пучок. Довжина листя від 2 см до 8 см і 2-5 см завширшки.

Горець багатоквітковий
Горець багатоквітковий, квітка рослини
Горець багатоквітковий
Горець багатоквітковий, суцвіття рослини

Квітки двостатеві, діаметром 6-7 мм, білі або зеленувато-білі, розташовані в пазухах листків, утворюють гіллясте волотисте суцвіття довжиною до 10-20 см.

Запилення квіток проводиться комахами. Перші бутони з’являються в першій декаді вересня. Плоди визрівають з другої декади жовтня до третьої декади листопада. Плід – тригранний або обернено яйцеподібний горішок розміром 2,5-3 мм, коричневого забарвлення. Поверхня плоду – глянцева, лискуча.

Горець багатоквітковий
Горець багатоквітковий, плід рослини

Батьківщиною Fallopia multiflora є Східна Азія, де ліани можна зустріти в передгір’ях на кам’янистих ґрунтах. Поширена рослина в субтропіках і помірному кліматичному поясі північної півкулі. Горець багатоквітковий росте в високогірних місцях з нежарким кліматом, прекрасно розростається в передгір’ях кам’янистих пагорбів, на вологих ґрунтах, полюбляє сонячні ділянки або ділянки з невеликою тінню. Розмножується рослина насінням і вегетативно.

Горець багатоквітковий – важлива рослина натуропатичної медицини. Омолоджує, сприяє утворенню крові і сперми, зміцнює м’язи, сухожилля, кістки, нормалізує роботу нирок, печінки і нервової системи. Горець багатоквітковий занесено до китайської фармакопеї. Відомий своєю здатністю відновлювати волосся.

Для лікування використовують корінь (оброблений). Призначають висушені коріння горця багатоквіткового у вигляді відвару, молочного відвару, порошку, в капсулах.

Заготівлю проводять восени. Викопувати коріння слід у рослин, які старше трирічного віку. Але китайські цілителі стверджують, що повністю цілющі властивості проявляються у кореневищ, яким не менше 50 років. Викопані корені слід очистити від землі, ретельно промити під струменем проточної холодної води, нарізати невеликими шматками і покласти сушитися в добре провітрюваному місці. Висушені корені слід зберігати в закритій тарі в сухому нежаркому темному місці. Термін зберігання корінців горця багатоквіткового – два роки.

Хімічний склад горця багатоквіткового. З Fallopia multiflora виділено понад 100 хімічних сполук. Основними компонентами рослини визначено: стільбени, хінони, флавоноїди; в екстракті – стільбен.

Кореневища горця багатоквіткового містять: антраглікозиди, полігоацетофенозид, антрахінони, метиловий ефір, ефір емодину, рапонтицін, глікозиди (стільбен, реін, емодин, хризофанол), фітостерини (бета-ситостерол, лютеолін-5-O-ксілозид), алкалоїди (перголид, лисен, бромкриптин, лізурид), флавоноїди, алкалоїди, капіллін, лецитин, лектин, кемпферол, катехіни, хризофанол-антрон, полідатин, дубильні речовини, таніни, кемпферол, глікозиди, скополетин, метилдофамін, полігонова кислота, протеїни, крохмаль, ліпіди та ряд інших речовин.

Горець багатоквітковий
Горець багатоквітковий, корінь рослини
Горець багатоквітковий
Горець багатоквітковий, сировина рослини

Дія горця багатоквіткового. Горець багатоквітковий володіє протиатеросклеротичною, імуномодулюючою, адаптогенною, антистресовою, загальнозміцнювальною, послаблювальною, сечогінною, кровоспинною, протизапальною, антиоксидантною, кровотворною, естрогеноподібною, антимутагенною дією.

Капіллін, що міститься в рослині, посилює перистальтику кишечника і інгібує повторне всмоктування холестерину; лецитин перешкоджає осіданню холестерину в печінці; лектин нормалізує рівень ліпідів у крові. Рослина знижує частоту серцевих скорочень, в’язкість крові, ступінь склеротизації судин.

Горець багатоквітковий призначають при старечому атеросклерозі, ожирінні, хворобах кишечника, недокрів’ї, лейкопенії, неврастенії, безсонні, запамороченні, шумі у вухах, свербінні, корості, астенії, хронічній малярії, болях і слабкості у попереку та колінах, ревматичних болях, маткових кровотечах, білях, менструальних порушеннях, проблемах з волоссям. Корисний для очищення печінки і нирок, лікування екземи та фурункульозу, зміцнення сухожиль і зв’язок. Препарати на основі цієї трави використовують зовнішньо при різних шкірних захворюваннях (екземі, фурункульозі, свербінні, корості).

Xo шу ву в китайській медицині застосовується з давніх-давен – вважають, що столітній корінь надає чоловікам небаченої сили.

Горець багатоквітковий
Горець багатоквітковий, вирощування рослини

Способи застосування горця багатоквіткового. Показаннями до застосування горця багатоквіткового є: анемія, неврастенія, імпотенція, болі в нижній частині спини, передчасне посивіння або випадання волосся, збільшення лімфатичних залоз, менорагії, білі, артеріосклероз, діабет.

Горець багатоквітковий китайський часто використовується в поєднанні з брамі (Brahmi Churna) для уповільнення процесу старіння, причому горець більш ефективний для відновлення тканин, а брамі – для пожвавлення розуму.

– відвар: 15 г горця багатоквіткового варять в 0,5 л води на повільному вогні протягом 30 хвилин і приймають щодня. Можна приймати горець і брамі (індійська трава Brahmi Churna) в рівних кількостях, додавши трохи насіння фенхеля для кращого засвоєння;

– настоянка з коріння горця багатоквіткового: 2 столові ложки подрібненої сировини (без гірки) засипають в пляшку з темним склом, заливають 0,5 л горілки, протягом 14 днів настоюють в темному прохолодному приміщенні, періодично струшуючи пляшку. Приймають по 30 крапель тричі на добу протягом 30 днів. Потім необхідно зробити перерву не менше, ніж на 10 діб.

Горець багатоквітковий
Горець багатоквітковий, вирощування в кімнатних умовах

Протипоказання по застосуванню горця багатоквіткового. Препарати на основі горця багатоквіткового практично не мають протипоказань. Надмірне споживання препаратів на основі горця багатоквіткового може призвести до токсичного гепатиту. Слід з обережністю застосовувати при слабкому травленні, сильних застоях або набряках, ревматизмі, артриті, подагрі, гепатиті, каменях у нирках. Бажано обмежити вживання препарату під час вагітності і при годуванні грудьми.

Горець багатоквітковий
Китайська рунічна квітка, лікувальний корінь рослини

Залишити відповідь