Категорії
Кухня країн світу Узбецька кухня

Горіхи і горіхово-фруктові суміші узбецької кухні

Смажені фісташки,
Смажений солоний мигдаль або ядра абрикосів,
Солоні ядра абрикосів,
Ядра мигдалю або урюк з родзинками,
Янчміш,
Аштак-паштак.

Горіхи в Узбекистані широко вживаються як закуска, десерт і проміжне блюдо. Улюбленими горіхами є фісташки, солодкий мигдаль і ядерця абрикосів. Разом з тим нерідко в узбецькій кухні «під горіхи» обробляють і горох – смажать його особливим способом і вживають або окремо, або в поєднанні з родзинками, як солодкість. Обробка кожного сорту горіхів має свої відмінності.

Смажені фісташки. Фісташки смажити в котлі на слабкому вогні, змішавши з просушеним стовченим і просіяним гірським суглинком (гульватою), якого за обсягом беруть одну третину від маси фісташок. Щоб обсмажування йшло рівномірно, фісташки весь час слід помішувати дерев’яною ложкою, поки ядра не почнуть хрустіти. Потім висипати фісташки разом з гульватою (блакитна глина) висипати на деко або фанеру і дати охолонути.

Горіхи і горіхово-фруктові суміші узбецької кухні
Смажений солоний мигдаль

Смажений солоний мигдаль або ядра абрикосів. Очищені від шкаралупи ядра покласти в солону воду (на 1 л води – 1 ст. ложка солі зверху) на 3-4 дні, потім висушити на сонці і смажити в котлі або казанку разом із сухим річковим (дрібним) піском і невеликою кількістю солі, постійно помішуючи. Дати охолонути на дошці разом з піском.

Горіхи і горіхово-фруктові суміші узбецької кухні
Солоні ядра абрикосів

Солоні ядра абрикосів. Кісточки урюку залити на 6-7 днів великою кількістю холодної води, потім обережно надколоти їх так, щоб видно було ядерце, але шкаралупа при цьому не розвалилася, залити їх солоним окропом (на 1 л 200 г солі), залишивши в солоній воді на 3-4 дні. Після цього ядра вийняти, висушити і смажити на сковороді або в казані разом з просіяною деревною золою.

Горіхи і горіхово-фруктові суміші узбецької кухні
Ядра мигдалю або урюк з родзинками

Ядра мигдалю або урюк з родзинками. Ядра ошпарити окропом і зняти з них верхню коричневу шкірку, трохи підсушити в котлі або на деку в духовці. Потім змішати з промитими родзинками в пропорції 1:1, при бажанні пропустити через м’ясорубку.

Горіхи і горіхово-фруктові суміші узбецької кухні
Янчміш

Янчміш. Підготовлені горіхи (очищені від шкірки і прожарені), взяті в рівних частках з промитими родзинками, потовкти у ступці або пропустити через м’ясорубку разом з кукурудзяним толокном, що становить десяту частину ваги суміші (100 г толокна на 500 г родзинок і 500 г горіхів) і додати будь-яку фруктову есенцію (з розрахунку 30-40 крапель на 1 кг суміші), перемішати в клейке тісто, зробити з нього кульки завбільшки з волоський горіх і обваляти в цукровій пудрі.

Горіхи і горіхово-фруктові суміші узбецької кухні
Аштак-паштак

Аштак-паштак. Свіжі абрикоси з м’ясистою м’якоттю обережно роздвоїти, не розриваючи повністю, вийняти кісточки, дістати з них ядра і вкласти їх назад в абрикоси, які закрити і розкласти для сушки на сонці.

Залишити відповідь