Грицики звичайні

Грицики звичайні
Рослина грицики звичайні

Хімічний склад грициків звичайних,
Дія грициків звичайних,
Способи застосування грициків звичайних.

Грицики звичайні (Capsella bursa-pastoris (L.) Medik.) – однорічна трав’яниста рослина родини Brassicaceae (Cruciferae) – хрестоцвіті (капустяні). 

Грицики звичайні
Грицики звичайні, склад рослини

Рослина з прямим гіллястим стеблом заввишки 20-30 см. Прикореневі листки у грициків сидячі, довгасто-ланцетні, виїмчасто-зубчасті, з цільним краєм, зібрані в розетку; стеблові листки – чергові, сидячі, стрілоподібні, охоплюють стебло, з цільним краєм.

Квітки дрібні, білі, зібрані в довгу верхівкову китицю.

Плоди грициків звичайних – трикутні стручки, з боку швів сплющені. Нектаронос.

Цвітуть грицики в травні – вересні, плоди дозрівають в травні-жовтні.

Народні назви грициків звичайних: бордюжок, горобине око, льон дикий, помолочник, рижуха, червишник.

Зростають грицики звичайні на полях, городах, в садах, парках, лісах, уздовж доріг, по пустирях і смітних місцях. Поширені повсюдно, крім Крайньої Півночі і пустельних районів Середньої Азії.

Грицики звичайні
Грицики звичайні, квітка рослини

Для лікування використовують траву грициків звичайних.

Заготовляють траву грициків звичайних разом з прикореневим листям в період цвітіння, зрізують ножами, серпами або секаторами вище коренів, сушать в тіні на повітрі, на горищах під залізним дахом, розклавши тонким шаром (3-5 см) на папері або тканині. Вихід готової сировини 26-28 %.

Готову сировину пакують у тюки або мішки по 25 кг і зберігають у сухих добре провітрюваних приміщеннях. Термін зберігання до 3 років.

Хімічний склад грициків звичайних. Трава грициків звичайних містить флавоноїди (рутин, лютеолін-7-глюкозид), холін, ацетилхолін, тирамін, інозит, рамноглікозид гісопін, дубильні речовини, бурсову, винну, лимонну, фумарову, яблучну кислоти, багато калію, вітаміни A, B2, C, K, флавоновий глікозид діосмин, смоли, сапоніни, фітонциди, каротин, ефірна олія. У насінні грициків звичайних є жирна і аллілгорчична олія.

Дія грициків звичайних. Трава грициків зупиняє різні внутрішні кровотечі, викликає скорочення матки, підсилює перистальтику шлунка і кишечника, знижує артеріальний тиск, звужує периферичні кровоносні судини, припиняє проноси, посилює виділення сечі.

У медицині настій грициків призначають всередину в акушерській практиці після пологів і в гінекології при мено- і метроррагіях, а також при лікуванні хворих на туберкульоз легень з частим кровохарканням і кровотечами.

Грицики звичайні
Грицики звичайні, зарості рослини

У народній медицині грицики звичайні як лікарська рослина вже відомі в Стародавній Греції і Римі. І сьогодні широко застосовуються в різних країнах світу.

Настій трави грициків звичайних використовується при кровотечах легеневих, маткових, шлунково-кишкових, при пораненнях, гарячковому стані, проносах, а також при хворобах печінки, печінковій коліці, хворобах нирок і сечового міхура, сечокам’яній хворобі, при порушенні обміну речовин, при раку матки.

Зовнішньо настій грициків звичайних вживають для місцевих ванн, обмивань, примочок, компресів при запаленнях сухожиль, легких пораненнях і пошкодженнях шкіри, при ударах.

З молодого листя прикореневої розетки грициків звичайних готують салати, супи, зелені борщі, начинки для пирогів.

Способи застосування грициків звичайних:
– при внутрішніх кровотечах або проносах приймають свіжовичавлений сік грициків звичайних по 30-40 крапель на 1 столову ложку води 4-5 разів на день;

– настій (1 столову ложку свіжої або сухої подрібненої трави грициків звичайних залити 1 склянкою окропу, настоювати 1-2 години, процідити) приймати: по 1-2 столових ложки 4 рази на день при внутрішніх кровотечах; вживати зовнішньо для обмивань, примочок, компресів при пораненнях і ударах;

– при внутрішніх кровотечах (маткових, легеневих) настоянку (1 частина свіжої або сухої трави грициків звичайних залити 10 частинами 70% – го спирту, настоювати 7 днів, процідити) приймати по 20-25 крапель з водою 3 рази на день;

– як кровоспинний засіб при кровотечах в післяпологовому періоді, при легеневих кровотечах екстракт грициків аптечний приймати по 20-30 крапель 3-4 рази на день.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*