HP3 «Кріт» приступила до буріння Марса

HP3 «Кріт» приступила до буріння Марса

Офіційний сайт Німецького центру авіації та космонавтики (DLR) повідомляє, що бурова установка HP3 «Кріт» марсіанського посадкового модуля NASA InSight, запущеного з Землі в травні минулого року і який успішно зробив посадку на Червоній планеті в листопаді, вперше пробурила ґрунт Марса, заглибившись під поверхню на 18-50 сантиметрів. Протягом перших чотирьох годин роботи створений інженерами центру бур завдав в цілому 4 тисячі ударів, що дозволило вийти на такий рівень глибини. Як зазначає джерело, в ході занурення бур зіткнувся з каменем.

«Заглиблюючись, бурова установка HP3 нахилилася приблизно на 15 градусів, мабуть, натрапила на камінь і зрушила його або минула», – коментує керівник проекту HP3 Тільман Шпон.

«Спустившись трохи глибше, апарат досяг ще одного каменю. Але до цього моменту закінчилася його 4-х годинна зміна роботи. Як показали випробування на Землі, установка здатна відсувати дрібні камені в бік, що дозволяє істотно скоротити час на виконання поставленого завдання», – додає фахівець.

Як зазначає DLR, після закінчення періоду охолодження дослідники мають намір почати другий етап роботи бурової установки HP3, який також триватиме чотири години. Вчені планують в найближчі тижні поглибити HP3 в поверхню марсіанського ґрунту на три-п’ять метрів, що дозволить виміряти потік тепла з надр Марса.

Основне завдання посадкового модуля InSight полягає у вивченні геологічної будови Марса, для чого він оснащений сейсмометром та іншими приладами. Бурова установка модуля повністю автономна. Вона працює на базі електрики, яку модуль, що знаходиться на поверхні Червоної планети, отримує за рахунок сонячного світла.

Оскільки в процесі буріння створюється тертя, в результаті чого нагрівається бур і середовище всередині лунки, що може перешкодити в проведенні розрахунків теплопровідності ґрунту, після кожної чотиригодинної роботи протягом приблизно трьох марсіанських діб буру необхідний час для охолодження.

Нагрівання всередині лунки вимірюється спеціальним датчиком, інтегрованим в бурову установку. У зовнішню оболонку ударного механізму вбудована спеціальна металева пластинка. З нагріванням середовища і бура, нагрівається і сама платівка. Зчитування показань з цієї платівки дозволяє визначити рівень теплових потоків надр Марса. У доповненні до цього, у самого посадкового модуля InSight є радіометр, за допомогою якого апарат проводить вимірювання змін температури на поверхні Червоної планети. Варіюватися вона може в діапазоні від декількох градусів вище нуля до -100 градусів Цельсія.

Дані з температурних датчиків, а також з датчика для вимірювання теплопровідності надсилаються в центр управління місією в DLR, після чого передаються для аналізу і вивчення фахівцями Інституту планетних досліджень DLR.