Категорії
Лікарські рослини Овочеві і зернові Природа

Хрін звичайний

Хімічний склад хрону звичайного,
Дія хрону звичайного,
Способи застосування хрону звичайного.

Хрін звичайний (Armoracia rusticana Gaertn., Mey. Et Scherb.) – багаторічна трав’яниста рослина родини Brassicaceae (Cruciferae) – хрестоцвіті (капустяні).

Хрін звичайний
Хрін звичайний, склад рослини

Хрін звичайний – рослина заввишки до 90 см. Корінь стрижневий, довгий, товстий, м’ясистий, з тонкими бічними корінцями. Стебло пряме, борозенчасте, розгалужене. Прикореневе листя хрону довжиною до 60 см, довгасте, з серцеподібною основою і городчатим краєм, зібране в розетку. Стеблові листки довгасті або довгасто-ланцетні, перистороздільні, нижні – черешкові, верхні – сидячі, по краю зубчасті або цільні. Квітки хрону білі, в подовженій негустій китиці. Плоди – довгасто-овальні сітчато-жилкові стручки. Цвіте хрін в травні-липні, плоди дозрівають в серпні.

Хрін звичайний
Хрін звичайний, квітка рослини

В дикому вигляді хрін звичайний зустрічається в середній смузі європейської частини материка, Західному Сибіру, на Кавказі. Зростає на сирих луках і берегах річок. Як культурна рослина поширений майже повсюдно, вирощують в городах.

Для лікування використовують коріння хрону звичайного. Заготовляють їх у вересні-жовтні, очищають від землі, бічних корінців, надземної частини рослини і зберігають у темному прохолодному місці, в льохах і овочесховищах при температурі ± 1° C.

Хрін звичайний
Хрін звичайний, листя рослини

Хімічний склад хрону звичайного. Коріння хрону містять вітаміни C (250 мг/100 г), B1, B2, PP; вуглеводи (глюкозу, галактозу, арабінозу, ксилозу, cахарозу), полісахариди, галактуронову кислоту; тіоглікозиди (синігрин, глюконастурціїн), флавоноїди, сапоніни, гірчичну олію, азотисті речовини, калій, кальцій, магній, залізо, мідь, фосфор, сірку, фтор, фермент мірозин, білкову антибіотичну речовину лізоцим. Глікозид синігрин під дією ферменту мірозину при подрібненні кореня розщеплюється на алілову гірчичну олію, глюкозу і кислу сірчанокислу сіль. Алілова гірчична олія обумовлює гострий аромат і смак хрону. У листі хрону знайдено аскорбінову кислоту (до 526 мг/100 г), фітонциди, фермент мірозин, алілову гірчичну олію.

Хрін звичайний
Хрін звичайний, корінь рослини

Дія хрону звичайного. Коріння хрону збуджують апетит, посилюють секреторну діяльність шлунково-кишкового тракту, покращують кровообіг, збільшують виділення сечі, мають відхаркувальну, болезаспокійливу, бактерицидну, протицинготну, подразнювальну шкіру дію.

Хрін звичайний
Стебла хрону звичайного

У народній медицині корені хрону та сік широко використовують при цинзі, хворобах органів дихання, недокрів’ї, при водянці, утрудненому сечовипусканні, утворенні каменів в сечовому міхурі, для поліпшення апетиту і травлення, регулювання обміну речовин при різних хворобах шкіри. Листя хрону – гарний протицинготний засіб. Зовнішньо протерте коріння застосовують для компресів і втирання як відволікальний і подразнювальний шкіру засіб при ішіасі, головних і зубних болях. Настій коренів хрону призначають для полоскань ротової порожнини і горла при ангіні, хворобах ясен і зубів, для обмивань застарілих ран і виразок, компресів при різних запальних процесах.

Алілова гірчична олія володіє різко вираженою місцевою дією і викликає гіперемію шкіри і пекучий біль. При тривалому застосуванні може викликати опіки і гангрену. Пари алілової гірчичної олії викликають сильний кашель і сльозотечу. Прийнята всередину у великих дозах може викликати важкий гастроентерит.

Хрін звичайний
Хрін звичайний, китиця рослини

Способи застосування хрону звичайного:

– натертий хрін приймати по 1 чайній ложці з хлібом за 30 хвилин до їжі для поліпшення апетиту і функції шлунково-кишкового тракту;

– 1 чайну ложку натертого хрону і 1-2 чайні ложки меду на 1/2 склянки теплого молока приймати 3 рази на день при кашлі;

– 1/2-1 чайну ложку натертого хрону або його соку на 1/2 склянки теплої кип’яченої води застосовувати для полоскань ротової порожнини, горла і обмивань гнійних ран та виразок.

Залишити відповідь