Категорії
Міста, країни, люди Природа Тварини

Хто врятує рожевих дельфінів?

Ще й досі рожевий дельфін в Гонконзі є загадковою істотою. Скільки рожевих тварин цього виду живе біля узбережжя Гонконгу до початку 90-х навіть ніхто не міг з точністю сказати. Влада Гонконгу вирішила провести підрахунок лише після того, як було побудовано новий міжнародний аеропорт Чек Лап Кок. Під час цього будівництва дельфіни втратили значну територію свого природного середовища. Можливо, тому тепер в цій місцевості нарахували лише 250 представників цього виду.

Хто врятує рожевих дельфінів?
Акробатичні вистави рожевих дельфінів

Рожевий дельфін Гонконгу (якого ще називають Sousa chinensis – китайський дельфін) – ссавець з роду горбатих дельфінів, що мешкають в тропічних помірно теплих прибережних водах, в тому числі затоках, прибережних лагунах, скелястих та коралових рифах, мангрових болотах і гирлах Південно-Східної Азії, Австралії, Південної Африки. Зустрічаються більш ніж за кілька кілометрів від берега. Іноді (дуже рідко) заходять в річки, навіть на кілька кілометрів вгору за течією, але зазвичай залишаються в межах дії приливу.

Довжина тіла дорослих представників виду знаходиться в межах 2-3,5 м, а вага тіла – 150-230 кг. Новонароджені китайські дельфіни чорного кольору, довжиною до 50-60 см. Колір спочатку змінюється на сірий з рожевими плямами. Шкіра у дорослих китайських дельфінів біла, але виглядає рожевою через кровоносні судини, які розташовані близько до поверхні шкіри, тому інколи за кольором нагадує ніжно-рожеву жувальну гумку.

Їжею для китайських дельфінів є риба та молюски. До поверхні води піднімаються кожні 20-30 секунд, щоб зробити вдих, після чого знову занурюються на глибину. Дорослі дельфіни перебувають під водою від 2 до 8 хвилин, молоді особини (у них менш потужні легені) – від 1 до 3 хвилин. Живуть рожеві дельфіни до 40 років, групами по 3-4 особини. Самиці у віці 10 років стають статевозрілими, самці – в 13 років. Спаровуються вони зазвичай в кінці літа. Дитинча самиця виношує 11 місяців, за сприятливих умов може народжувати кожні три роки.

Першим з європейців про рожевих дельфінів згадав у своїх нотатках в 1637 році торговець з Британії Пітер Манді, який з Китаю до Англії привозив чай, але він вважав, що це риба-меч. Проте рибалки Гонконгу називали цих ссавців Хак-Кей або Пак-Кей (чорне або біле табу відповідно). За їхніми словами, коли з’являються рожеві дельфіни, одразу зникає вся риба.

Хто врятує рожевих дельфінів?
Міст Гонконг – Чжухай – Макао – автомобільний міст завдовжки 49,6 км і має в своєму складі три вантові мости.

Любителі тварин в захваті від китайських дельфінів. «Я була свідком, – розповідає екскурсоводка Джанет Вокер, що супроводжує тури спостереження за китайськими дельфінами. – Вони часом в повітрі демонструють справжні акробатичні етюди або воду підпливають прямо під ноги і дивляться прямо в очі». Втім, за словами цієї ж Джанет, китайських дельфінів з кожним роком стає значно менше. Якщо не враховувати рибалок та туристів, то понад сім мільйонів мешканців цього портового міста зовсім не переймаються долею рожевих дельфінів.

«Якщо відверто, то я мало що знав про цих дельфінів, поки не почав займатися цією роботою, – зазначає голова товариства з охорони дельфінів Гонконгу Тайсон Чан. – І в цьому головна проблема, щоб зрозуміти, як врятувати їх, потрібно знати, що їм загрожує».

Ще в 2017 р. вважали, що популяція цих китайських дельфінів є невеликою, але достатньо стабільною. Але всього за рік популяція рожевих дельфінів тут скоротилася на 32%.

Власне, рожеві дельфіни є досить поширеним за міжнародною класифікацією видом і вимирання їм не загрожує.

Однак в результаті величезного будівництва уздовж узбережжя Китаю і через забруднення води відбувається стрімке скорочення чисельності цього виду в зоні природного середовища. Тобто популяція рожевих дельфінів в регіоні Гонконгу може зовсім зникнути ще за життя нашого покоління.

Хто врятує рожевих дельфінів?
Repulse Bay – бухта чарівної краси в одному з престижних районів Гонконгу. Залив досить вузький. Акваторія усипана невеликими острівцями, які захищають гавань від сильного вітру і високих хвиль, завдяки чому курортна зона особливо сприятлива для купання. Водна площа для купання позначена буйками стометрової віддаленості від берега і сіткою від акул і можливих великих риб.

Існуванню китайських дельфінів загрожує й жваве судноплавство. Трагічним прикладом може бути історія дельфіна WL212, у якого в 2015 році гребеневим гвинтом майже відірвало хвоста, але цей шестирічний самець ще був живим.

«Наша команда спостерігала за ним майже три тижні, він з усіх сил старався вижити і навіть міг сам годуватися», – згадує Чан. Цей випадок викликав бурю невдоволення, тому співробітники державного морського заповідника Ocean Park відловили травмованого дельфіна і навіть назвали Надією, проте попри лікування на четвертий день дельфін помер.

Хто врятує рожевих дельфінів?
Травмований дельфін WL212

На початку 90-х мегапроекти на кшталт нового міжнародного аеропорту відчутно зменшили межі проживання рожевих дельфінів. А потім їхню територію перерізав ще й міст, який з’єднав Гонконг і Макао з материковим Китаєм (у 2009 році, коли почалося будівництво, в регіоні налічували 88 рожевих дельфінів, і лише за рік під час будівельних робіт загинуло 13 дельфінів, тобто популяція скоротилася на 15%). До того ж чиновники стверджували, що в водах Гонконгу та річки Сіцзян в 2017-18 роках мешкало 945 рожевих дельфінів, проте, за словами природоохоронників, вони так і не отримали копію цього дослідження, щоб упевнитися в правдивості цих показників.

Хто врятує рожевих дельфінів?
Річка Сіцзян – третя за довжиною річка Китаю.

«Ніби-то дельфінів виганяють в інше місце, – каже Джанет Вокер, – але їм нікуди подітися, і мало хто це розуміє».

Водні простори на північ від цих місць для дельфінів недостатньо солоні, а на південь, навпаки, занадто солоні.

«Дельфіни прив’язані до цих місць, де прісна вода зустрічається з морською, через свій раціон, – пояснює Чан. – Вони не залишать гирло, щоб піти у відкрите море, це особливість майже всіх горбатих дельфінів».

Але сьогодні, коли почалось будівництво третьої злітно-посадкової смуги, у китайських дельфінів знову з’явилася велика загроза.

Хто врятує рожевих дельфінів?
Аеропорт Гонконгу має другу назву Аеропорт Чхеклапкок, за назвою острова Чхек Лап Кок, на якому побудований, а також для того щоб не плутати його зі старим Міжнародним аеропортом Гонконгу.

У 2014 році керівництво аеропорту стверджувало, що у рожевих дельфінів ще залишається 339 квадратних кілометрів акваторії між материком і Гонконгом. Сьогодні нова злітно-посадкова смуга забере в тварин ще щонайменше 6,5 квадратних кілометрів прибережної зони.

Керівництво аеропорту стверджує, що слідкує за чисельністю, пересуванням та поведінкою дельфінів і робить все необхідне, щоб будівництво не мало жодного негативного ефекту для рожевих дельфінів. Але у 2018 році співробітники заповідника Ocean Park виявили у водах Гонконгу шістьох мертвих дельфінів, двох з яких знайдено поруч з будівництвом злітно-посадкової смуги.

Якщо враховувати, що в Гонконгу залишилося лише 32 дельфіни, загибель кожного стрімко наближає їх до вимирання.

«Все настільки погано, що я навіть і не знаю, чи хоче загалом влада або населення рятувати жменьку дельфінів?- каже Чан, який починає сумніватися, чи взагалі хвилює людей доля рожевих дельфінів.- Це важка і довга битва, але потрібно боротися».