Категорії
Природа

Із історії багатоклітинних

Багатоклітинний організм – позасистемна категорія живих організмів, тіло яких складається з багатьох клітин, більша частина яких диференційована, тобто вони розрізняються за будовою і функціями. В цілому ж багатоклітинність виникала в різних еволюційних лініях органічного світу кілька десятків разів. Найбільш древніми багатоклітинними, відомими на даний час, є червоподібні організми довжиною до 12 см, виявлені в 2010 році в відкладеннях формації Francevillian B в Габоні. Їх вік оцінюється в 2,1 млрд років.

До цих пір вважалося, що більшу частину часу Земля була населена нерухомими одноклітинними організмами, а багатоклітинні істоти з’явилися на ній десь 600-650 млн років тому. Нове відкриття повністю спростувало цю теорію – відтепер вчені знають, що перші «тварини» почали пересуватися по поверхні планети набагато раніше, мільярди років тому. Про це свідчать скам’янілості, знайдені на території африканської країни Габон.

Відкриття було зроблене групою палеонтологів з данського Центру вивчення еволюції Землі. Використовуючи геометричні та хімічні методи археологічного датування, вони з’ясували приблизний час утворення слідів і крихітних нір на скам’янілостях. Їх вік становить близько 2,1 мільярда років – тобто це найстаріші на даний момент сліди багатоклітинних організмів.

Знайдені сліди являють собою крихітні «норки» діаметром в декілька міліметрів. Вивчивши їх, палеонтологи дійшли висновку, що їх було зроблено організмом, схожим на слимака, який жив в водах з вмістом кисню. У вчених є припущення, що такий організм складався з сукупності одноклітинних істот, які об’єдналися і утворили «колонію», схожу на слиз. Швидше за все, вони пересувалися в пошуках їжі – на це натякають інші виїмки на скам’янілих останках.

Залишити відповідь