Жаботікаба

Жаботікаба

Жаботікаба (лат. Myrciaria caulifloria) – бразильське виноградне дерево, належить  до  покритонасінних класу дводольних родини миртових роду Мірціарія.

Поширені назви: бразильське Grape Tree, Guaperu, Guapuru, Jaboticaba, Jabotica, Jabuticabeira, Hivapuru, Sabará and Ybapuru (Guarani). 

Жаботікаба
Фрукти жаботікаби

Назва жаботікаба (португальською Jabuticaba) походить від Jabuti (черепаха) і Caba (місце), тобто місце, де ви знайдете черепах; Guarani – від «Yvapuru», де «Yva» означає «плоди», а «puru» – звукоподібне слово від хрусткіту, який виробляє плід, коли його вкусити. Традиційна пісня східних районів Болівії, в якій молода жінка має «очі, як guapuru» (м’якої чорноти) і вуста «як солодкий achachairu».

Жаботікаба
Формування плодів на дереві жаботікаба

Жаботікаба (порт. Jabuticaba) – повільно зростаюче вічнозелене дерево висотою від 5 до 12 м з овальним ланцетоподібним глянцевим шкірястим листям завдовжки 2,5-10 см і шириною 1,25-2 см.

Жаботікаба
Стовбур дерева жаботікаба

Молоде листя жаботікаби оранжево-рожеве, спалахує зеленим світлом у міру дорослішання. Квітки білі чотирьохпелюсткові, з шістдесятьма тичинками чотирьох міліметрової довжини.

Жаботікаба
Листя дерева жаботікаби

Плід жаботікаби – кругла або еліптична товстошкіра кістянка діаметром від 0,5 до 4 см, глянцева бордово-фіолетова із залишками чашолистків.

Жаботікаба
Розташування плодів на стовбурі дерева жаботікаби

М’якоть плодів жаботікаби напівпрозора, соковита, білувата або рожево желеподібна.
Ковзання шкірки плоду нагадує виноград. Відношення розміру насіння до плоду становить 3:59. Насіння жаботікаби розрізняється за формою залежно від виду.

Жаботікаба
Розмір плоду жаботікаби біля 0,5-4см
Жаботікаба
Нерівномірність дозрівання плодів жаботікаби
Жаботікаба
Плід-кістянка жаботікаби

Плоди жаботікаби ростуть гронами на стовбурах і на головних гілках – кауліфлорія (cauliflorous). В недоглянутому стані дерево жаботікаби може цвісти і плодоносити лише один або два рази на рік. При постійному зрошуванні в тропічних регіонах свіжі фрукти жаботікаби можуть бути доступними цілий рік.

Жаботікаба
Плід-кістянка жаботікаби, розріз
Жаботікаба
Квітки рослини жаботікаби

Плоди жаботікаби можна їсти в сирому вигляді або використовувати для виготовлення желе й напоїв (соку або вина). Свіжі фрукти можуть заграти на 3 – 4 день після збору врожаю, тому з плодів жаботікаби готують варення, пироги, кріплені вина, лікери. Через надзвичайно короткий термін придатності свіжі фрукти жаботікаби за межами районів культивування зустрічаються на ринках дуже рідко.

Жаботікаба
Желеподібна м’якоть плоду жаботікаби

Традиційно використовують в’яжучий відвар із висушених на сонці шкірки плодів жаботікаби для лікування кровохаркання, астми, діареї і для полоскання при хронічному запаленні мигдалин.

Дерево жаботікаба – потужний антиоксидант, має протизапальні і протиракові властивості.

Жаботікаба
Квітуча жаботікаба

Жаботікаба зустрічається в дикому вигляді і в культурному в Південній Бразилії, Болівії, Парагваї і Північній Аргентині. Вирощується в Уругваї, Колумбії, Панамі, Перу, на Кубі і на Філіппінах. У Бразилії плід жаботікаби представлений кількома спорідненими видами, а саме Myrciaria tenella і М. trunciflora.

Жаботікаба (лат. Myrciaria caulifloria)
Жаботікаба, кауліфлорія

Дерево жаботікаби воліє до вологих, злегка кислих ґрунтів. Має широкі адаптаційні можливості, може рости навіть на лужних ґрунтах типу пляж-пісок або на багатому верхньому шарі ґрунту. Жаботікаба нетерпима до засолених ґрунтів.

Жаботікаба
Плоди на стовбурах і на гілках дерева жаботікаби

Деякі субтропічні види жаботікаби можуть перетерпіти м’які короткі морози. Легко переносить рослина м’яку посуху, хоча урожай може бути зменшеним. Але під час сильної посухи потрібне обов’язкове зрошення. Комерційне вирощування плодів у Північній півкулі обмежене вкрай повільним зростанням і коротким терміном зберігання.

Жаботікаба
Джаботікаба- бонсай

Щеплені рослини жаботікаби плодоносять вже через 5 років, а дерева з насіння тільки через через 10 – 20 років починають приносити свої плоди, хоча їх повільне зростання і малий розмір зробили жаботікабу популярною декоративною рослиною в регіонах з помірним кліматом.

Тому жаботікаба широко використовується в мистецтві бонсай, особливо на Тайвані і в країнах Карибського моря. В Бразилії жаботікабу вважають унікальним для країни деревом, так як нібито воно зростає тільки в Бразилії. Дерево Jabuticaba – на гербі Contagem Мінас-Жерайс (Бразилія).

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*