Калачики лісові або мальва лісова

Калачики лісові або мальва лісова
Мальва лісова

Хімічний склад калачиків лісових,
Дія калачиків лісових,
Способи застосування калачиків лісових.

Калачики лісові або мальва лісова (Malva sylvestris L.) – дворічна, рідко однорічна трав’яниста рослина родини Malvaceae (мальвові).

Народні назви: дика мальва, рожа лікарська, проскурняк або проскурник.

Корінь калачиків лісових зелений стрижневий. Стебло прямостояче, гіллясте, висотою 30 – 120 см, волосиста. Листя калачиків лісових чергове, довгочерешкове, 5 – 7-лопатеве, по краю зубчасте, округлояйцеподібне. Квітки білі або рожеві, по 2-3 в пазухах листків.

Дрібний плід калачиків лісових – суха коробочка, що залишається в чашечці і розпадається на ниркоподібні сім’янки. Цвітуть калачики лісові в червні – вересні.

Калачики лісові або мальва лісова
Мальва лісова, склад рослини

Зростають калачики лісові як бур’ян біля будинків, парканів, уздовж доріг, по полях, луках, берегах річок, лісових узліссях, серед чагарників. Поширені майже повсюдно.

Поряд з калачиками лісовими можна зустріти проскурник малий (Malva pusilla Smith) і рідше проскурник зневажений (Malva neglecta Wallr.), які також мають лікувальні властивості.

Калачики лісові або мальва лісова
Мальва лісова, листя рослини

Для лікування використовують квіти, іноді листя і коріння калачиків лісових. Заготовляють квітки мальви, коли вони придбали рожеве забарвлення, але остаточно не розпустилися, разом з ними зривають листя рослини.

Сушать листя і квітки калачиків лісових окремо в теплих приміщеннях або в тіні на відкритому повітрі.

Сухі квіти калачиків лісових відокремлюють від квітконіжок і зберігають в добре провітрюваних приміщеннях в банках.

Коріння калачиків лісових викопують восени, очищають від землі, видаляють дрібні сторонні корені і надземну частину рослини, миють у холодній воді і сушать на свіжому повітрі в тіні.

Калачики лісові або мальва лісова
Мальва степова криворізька

Хімічний склад калачиків лісових. Містить велику кількість слизових і дубильних речовин, барвник мальвідин, каротин (12,4 мг / 100 г), вітамін C (0,12%), цукри (понад 2%).

Дія калачиків лісових. Надає обволікальну, болезаспокійливу, заспокійливу кашель, протизапальну дію. Слиз проскурника має антитоксичні властивості, є адсорбентом. Послаблює подразнення різних речовин на шкіру і слизові оболонки.

У медицині проскурник застосовують при бронхітах, сухому кашлі, ларингіті як пом’якшувальний, що зменшує роздратування і запальну реакцію, а також як засіб для послаблення рефлекторної секреції бронхіальних залоз.

У народній медицині настій квіток і листя проскурника приймають всередину при запальних захворюваннях шлунково-кишкового тракту, дихальних органів і шляхів як пом’якшувальний і протизапальний засіб, особливо при сухому кашлі, захриплості голосу.

Зовнішньо настій калачиків лісових вживають у вигляді полоскань при ангінах, захриплості голосу і в вигляді пом’якшувальних ванн, обмивань, припарок і мазі при геморої, флюсі, пухлинах, опіках, шкірних хворобах, ранах і виразках, запаленні очей.

Свіжі молоді листки проскурника використовують для салатів, вінегретів. Препарати проскурника лісового за своєю дією можуть замінити коріння і квітки алтеї лікарської.

Способи застосування калачиків лісових:

– при бронхіті, сухому кашлі приймати по 1 столовій ложці 3-4 рази на день настій мальви лісової (1 столову ложку квіток або листя калачиків лісових залити 1 склянкою окропу, настоювати 20 хвилин, процідити);

– для ванн, обмивань, полоскань, примочок, компресів застосовувати настій мальви лісової (4 столові ложки квіток або листя калачиків лісових залити 2 склянками окропу, настоювати 2 години, процідити).

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*