Категорії
Дикорослі Лікарські рослини Природа

Калачики лісові або мальва лісова

Хімічний склад мальви лісової,
Дія мальви лісової,
Способи застосування мальви лісової.

Мальва лісова (Malva sylvestris L.) – дворічна (іноді однорічна) трав’яниста рослина родини Malvaceae (мальвові). Народні назви: калачики лісові, дика мальва, рожа лікарська, проскурняк, проскурник.

Корінь мальви лісової зелений стрижневий. Стебло пряме, гіллясте, висотою 30-120 см, волосисте. Листя чергове, довгочерешкове, 5-7-лопатеве, по краю зубчасте, округло-яйцеподібне. Квітки мальви лісової білі або рожеві, по 2-3 в пазухах листків. Цвітуть в червні-вересні.

Дрібний плід мальви лісової – суха коробочка, що залишається в чашці і розпадається на ниркоподібні сім’янки.

Калачики лісові або мальва лісова
Мальва лісова, склад рослини

Поширені калачики лісові майже повсюдно. Зростають як бур’ян біля будинків, парканів, уздовж доріг, на полях, луках, берегах річок, лісових узліссях, серед чагарників.

Поряд з калачиками лісовими можна зустріти проскурник малий (Malva pusilla Smith) і рідше проскурник зневажений (Malva neglecta Wallr.), які також мають лікувальні властивості.

Калачики лісові або мальва лісова
Мальва лісова, листя рослини

Для лікування використовують квіти, іноді листя і коріння мальви лісової.

Квітки мальви заготовляють в період, коли вони набули рожевого кольору, але остаточно ще не розпустилися. Разом з квітами зривають листя рослини.

Сушать листя і квітки мальви лісової окремо, в теплих приміщеннях або в тіні на відкритому повітрі. Сухі квіти калачиків відокремлюють від квітконіжок і зберігають в добре провітрюваних приміщеннях в банках.

Коріння мальви лісової викопують восени, очищають від землі, видаляють дрібні сторонні корені і надземну частину рослини, миють у холодній воді і сушать на свіжому повітрі в тіні.

Калачики лісові або мальва лісова
Мальва степова криворізька

Хімічний склад мальви лісової. Мальва лісова містить велику кількість слизових і дубильних речовин, барвник мальвидин, каротин (12,4 мг/ 100 г), вітамін C (0,12%), цукри (понад 2%).

Дія мальви лісової. Мальва лісова має протизапальну, обволікальну, болезаспокійливу, заспокійливу кашель дію. Слиз проскурника є адсорбентом, наділений антитоксичними властивостями. Послаблює подразнення різних речовин на шкіру і слизові оболонки.

У медицині проскурник застосовують при бронхітах, сухому кашлі, ларингіті, як пом’якшувальний засіб, що зменшує роздратування і запальну реакцію, а також для послаблення рефлекторної секреції бронхіальних залоз.

В народній медицині настій квіток і листя проскурника приймають всередину при запальних захворюваннях шлунково-кишкового тракту, дихальних органів і шляхів (особливо при сухому кашлі і захриплості голосу) як пом’якшувальний і протизапальний засіб.

Зовнішньо настій мальви лісової вживають у вигляді полоскань при ангінах, захриплості голосу, для пом’якшувальних ванн, обмивань, припарок і мазі при геморої, флюсі, пухлинах, опіках, шкірних хворобах, ранах і виразках, запаленні очей.

Свіже молоде листя мальви лісової використовують для салатів, вінегретів. Препарати проскурника лісового за своєю дією можуть замінити коріння і квітки алтеї лікарської.

Способи застосування мальви лісової:

– при бронхіті, сухому кашлі приймати по 1 столовій ложці 3-4 рази на день настій мальви лісової (1 столову ложку квіток або листя калачиків лісових залити 1 склянкою окропу, настоювати 20 хвилин, процідити);

– для ванн, обмивань, полоскань, примочок, компресів застосовують настій мальви лісової (4 столові ложки квіток або листя калачиків лісових залити 2 склянками окропу, настоювати 2 години, процідити).

Залишити відповідь