Козлятник лікарський

Козлятник лікарський

Хімічний склад козлятнику лікарського,
Дія козлятнику лікарського,
Способи застосування козлятнику лікарського.

Козлятник лікарський (Galega officinalis L.) – багаторічна трав’яниста рослина з коротким кореневищем і зеленим коренем. Належить до родини Leguminosae (бобові).

Козлятник лікарський
Козлятник лікарський, склад рослини

Стебла козлятнику лікарського численні, прямі або гіллясті, висотою 30-120 см. Листя складне, непарноперисте, з широко ланцетними прилистками і лінійно-ланцетними листочками.

Квітки козлятнику лікарського дрібні, численні, світло-блакитні або блідо-фіолетові, зібрані у великі на довгих квітконіжках пазушні китиці.

Плоди – голі боби з численним зеленувато-жовтим продовгуватим ниркоподібним насінням.

Цвіте козлятник в червні-серпні, плоди дозрівають в липні-вересні.

Зростає у ярах, на берегах річок, луках, узліссях. Поширений в південній смузі європейської частини материка.

Для лікування використовують траву і насіння козлятнику лікарського. Заготовляють траву до початку цвітіння, зрізуючи рослину на висоті 10-15 см від землі. Насіння збирають після того, як боби стануть бурими.

Сушать траву і насіння козлятнику лікарського в тіні на свіжому повітрі або в добре провітрюваних приміщеннях. Зберігають готову сировину окремо від інших лікарських рослин.

Хімічний склад козлятнику лікарського. У листі і насінні містяться алкалоїд галегін, лютеолін, глікозиди галутеолін і стерин, сапоніни, гіркі і терпкі речовини. Галегін знижує вміст цукру в крові.

Рослина отруйна.

Дія козлятнику лікарського. Має сечогінну, потогінну, лактогонну, антидіабетичну властивості.

У народній медицині настоєм трави і насінням лікують цукровий діабет, збільшується виділення молока у жінок.

Способи застосування козлятнику лікарського:

– для лікування цукрового діабету протягом 4-6 тижнів приймати по 1-2 столових ложки 4-5 разів на день настій (1 чайну ложку суміші трави і насіння козлятнику лікарського залити 1 склянкою окропу, настоювати 1 годину, процідити);

– для збільшення лактації приймати по 1 столовій ложці 3-4 рази на день настій (1 столову ложку трави козлятнику лікарського залити 1 склянкою холодної кип’яченої води, 2 години настоювати, процідити);

– при цукровому діабеті вживають порошок з сухого листя козлятнику лікарського по 0,5 г з водою 3 рази на день;

– при цукровому діабеті 1 чайну ложку суміші (50 г трави козлятнику лікарського і 50 г насіння козлятнику) залити 1 склянкою теплої води, кип’ятити 10 хвилин, процідити і пити по 1/4 склянки 4 рази на день, курс лікування 1,5 місяця;

– при цукровому діабеті 1 столову ложку суміші (30 г трави і насіння козлятнику лікарського, 30 г листя і квітів шавлії, 30 г листя і квітів рути дикої, 30 г листя і квітів деревію) залити 1 склянкою окропу і пити по 1/2 склянки 4 рази на день.

Залишити відповідь