Категорії
Міста, країни, люди

Країна Тепуї

На північному сході Південної Америки, де сходяться кордони Болівії, Венесуели та Гайани розкинувся загублений світ – кілька десятків абсолютно своєрідних гір з вертикальними схилами і плоскими вершинами Гори Пакарайма. Ці гори одні з найдавніших у світі.

Вони складені з дуже твердих пісковиків і являють собою осколки давно зруйнованого гігантського плато, яке в доісторичні часи простягалося від Атлантичного океану до кордонів басейнів річок Амазонки, Оріноко і Ріу-Негру.

Країна Тепуї

Саме плато утворилося на місці величезного озера, яке існувало близько двохсот мільйонів років тому, ще в часи, коли Південна Америка і Африка складали єдиний континент. Це плоскогір’я іноді називають «країною Тепуї» (або «будинок богів» мовою індіанців пемон, що населяють район Гран Сабана).

Столові гори парку Канаїма, вік яких датується з часів докембрійської епохи двома мільярдами років, вважають одними з найстародавніших геологічних утворень Землі.

Країна Тепуї

Країна Тепуї

Країна Тепуї

Країна Тепуї

Країна Тепуї

Країна Тепуї

Країна Тепуї вражає унікальною флорою і фауною. Тут на горі Ауантепуї в Венесуелі знаходиться найвищий у світі водоспад Анхель (близько 1300 м). По сусідству – безліч дивовижних водоспадів. Особливо популярні 250-метровий Кайєтур і 70-метровий Оріндуік в Гвіані, гігантські печери і провалля.

На деякі вершини Тепуї ще ніколи не ступала нога людини. Ізольованість цих гір робить їх носіями ендемічних видів рослин і тварин. Всі спроби сходження зазнавали невдачі.

Європейці дісталися до країни Тепуї в середині XIX ст. Першим був німецький дослідник Роберт Шомбургк в 1835 р. Саме звіт Роберта Шомбургка надихнув Артура Конан Дойля написати «Загублений світ». В 1884 році англієць Едвард Турн зміг піднятися на вершину гори Roraima (третя за висотою серед гір Тепуї) і дослідити кілька нових видів рослин і тварин, характерних тільки для цієї місцевості.

Країна Тепуї

Гора Рорайма розташована на Гвіанському плоскогір’ї, висота складає близько 2723 м, на стику кордонів Бразилії, Венесуели і Найан, оточена хмарами і завжди пливе у небесному океані. Близько 80% всіх тварин і рослин плата Рорайми ендемічні – зустрічаються тільки тут і ніде більше на Землі: носухи (родичі єнотів), величезні пацюки, чорні метелики, бабки і чорні жабки розміром трохи більше сантиметра, дивовижні квіти, які харчуються комахами, росичка Drosera roraimae.

Країна Тепуї

Тут виростають хмарні ліси з густих низькорослих дерев, суцільно вкритих мохом. Більшість дерев плата схожі на бонсай з японського саду. Уздовж троп ростуть численні папороті, величезна кількість орхідей, рослини Гуннера з триметровим листям.

Знизу здається, що плато ідеально рівне, насправді на вершині багато хаотичних кам’яних розсипів, фігур вивітрювання, крутих пагорбів і каньйонів. Пісковик руйнується з різною швидкістю і утворюється тисячі химерних скель: нескінченні поля «шахових фігур», зарості гігантських «грибів», казкові неповторні замки.

Країна Тепуї

Їх так багато, що серед них дуже легко заблукати, особливо в тумані. У північно-західній частині знаходиться лабіринт, куди бояться заходити навіть гіди.

Річки зникають в розколах і в гігантських тріщинах, щоб потім вирватися водоспадом із скель на сотні метрів нижче краю плата. Біля п’ятої частини плата Рорайма вкрите водою – швидкі ріки, найчистіші на світі озера, рожеві калюжі, торф’яні болота.

Країна Тепуї

Протягом сотень метрів русла деяких річок викладені кристалами гірського кришталю. Але для туристів вода здається дуже холодною. В районі Рорайми витікають річки басейнів Амазонки, Ессекібо, Оріноко.

Ніс Корабля – вражаюче місце з північного краю Рорайми, де плато закінчується вузьким, гострим виступом по обидві сторони якого 800-метрові обриви. Кілька хвилин, проведених на Носі серед летючих назустріч рваних хмар, викликають найсильніші враження, доступні мешканцям нашої планети.

Країна Тепуї

Вражає і те, що Рорайма з незрозумілою силою притягує до себе грози: щодня в вершину гори б’ють блискавки, через що на ній майже немає жодного дерева, яке б не постраждало від удару блискавки.

Місця навколо Рорайми настільки фантастичні, що здаються частиною іншого світу. Спілберг знімав свій «Парк» в цій глушині. Найпологіший схил знаходиться зі сторони Венесуели, якій належить три чверті гори.

Країна Тепуї

Тому підйом на Рорайму зазвичай здійснюють саме зі сторони Венесуели. Зі сторони Гайани та Бразилії – дуже складні для скелелазіння маршрути, величезні стрімкі скелі, ділянки з крутим нахилом. Хоча і звідси було зроблено кілька вдалих сходжень.

Країна Тепуї

Країна Тепуї – частина національного парку і здійснювати сходження дозволяється тільки в супроводі гіда. Зазвичай тур триває кілька днів. Туристам видають светри і спальні мішки. Особисте спорядження туристи несуть самі, а їжу та намети – нащадки індіанців пемон. У програму туру входять піші прогулянки, стоянки в облаштованих кемпінгах, сходження на гору, ночівля в печерах.

Країна Тепуї

Тривалі туристичні маршрути закінчуються біля кам’яної пірамідки – пункт стику трьох кордонів. Щодня на Рорайму забирається кілька десятків людей. Без допомоги скелелазного спорядження можна піднятися на гору тільки в одному місці – по вузькому похилому уступу «Рампа». Стежка місцями майже вертикальна і дуже слизька, подекуди доводиться проходити крізь водоспади.

Країна Тепуї

Тут можна годинами сидіти на самоті, звісивши ноги в безодню і дивлячись, як піднімаються і пропливають хмари з теплих рівнин. Коли вітер несе в обличчя клуби туману, здається, що здійснюється стрімкий політ крізь хмари.

Зрідка туман розступається і видно горбисті рівнини, прямокутні силуети інших Тепуї, на горизонті в смужках водоспадів – сусідню Кукенан-тепуї, а за спиною розстеляється плато – одне з найбільш фантастичних місць на світі.

Залишити відповідь