Categories
Різне

Крижаний ліс супутника Юпітера

Супутник газового гіганта Юпітера Європа представляє великий науковий інтерес. Під крижаною кіркою планети знаходиться великий океан, в якому може виявитися води більше, ніж на Землі. Наявність води – один з індикаторів можливої ​​наявності життя на планеті. Вчені давно придивляються до Європи і думають про те, як висадити туди якийсь дослідницький апарат. Але, судячи з усього, зробити це не надто просто, як вважалося раніше. Згідно з висновками нових досліджень планетологів, опублікованими в журналі Nature Geoscience, поверхня Європи вкрита величезними гострими крижаними шипами, які суттєво ускладнять висадку.

У новій роботі науковці змоделювали, як на поверхні супутника газового гіганта Європи формуються крижані структури. Дослідники стверджують, що весь супутник вкритий лісом крижаних голок, висота яких іноді досягає 15 метрів. Утворюються такі крижані голки в результаті сублімації – процесу, при якому крига перетворюється одразу на водяну пару, минаючи стадію рідини. Для такого перетворення необхідні особливі умови: багато світла і дуже холодна та суха середа з відсутністю руху повітряних потоків.

Подібні крижані шипи є і на нашій планеті – їх називають кальгаспорами. Зустрічаються вони в сухих і холодних високогір’ях Анд. Спочатку на поверхні льоду з’являються нерівності. Ці трохи темніші поглиблення ефективніше поглинають світло і тому тануть швидше, ніж більш щільні крижані опуклості, що залишаються яскраво-білими і більшу частину сонячного випромінювання відображають, в результаті чого формуються високі і тонкі крижані піднесення.

Крижаний ліс супутника Юпітера
Кальгаспори пустелі Атаками

На думку дослідників, умови для утворення гігантських кальгаспорів на Європі є ідеальними, температура поверхні якої досягає мінус 165 градусів Цельсія, тому в поєднанні з іншими чинниками створюється ідеальне середовище для сублімації.

Вчені відмітили, що безпосередньо кальгаспорів на Європі вони не бачили через погану якість фотографій поверхні супутника, отриманих з орбіти, щоб їх можна було розгледіти. Але про їхню присутність говорять непрямі докази.

Використавши раніше зібрані дані спостережень, вчені розрахували рівень сублімації в різних регіонах поверхні Європи, що дозволило встановити розмір і розподіл кальгаспорів. Прийнявши до уваги різні процеси ерозії на Європі, падіння невеликих метеоритів і опромінення зарядженими частинками, астрономи з’ясували, що висота таких об’єктів може бути до 15 метрів, і розташовані вони приблизно в 7 метрах один від одного. При цьому вчені відзначають, що, найімовірніше, цей крижаний ліс зустрічається в екваторіальних областях Європи. Також наявність кальгаспорів можуть підтверджувати енергетичні аномалії, які науковці відмітили ще під час досліджень поверхні супутника за допомогою радарів.

Дослідники відзначають, що для підтвердження наявності кальгаспорів на Європі необхідні нові спостереження за допомогою більш сучасних наукових інструментів. На щастя, така можливість дійсно може статися і досить скоро. Аерокосмічне агентство NASA веде розробку місії Europa Clipper, запуск якої має відбутися десь між 2022 і 2025 роками.

Орбітальний зонд, обладнаний новітніми інструментами, зможе наблизитися до поверхні супутника на висоті 25 кілометрів і вже звідти пошукати кальгаспори. Передбачається, що в цілому результати місії Europa Clipper стануть відправною точкою для підготовки подальшої місії по висадці космічного апарату на поверхню Європи. Цей апарат зможе пробурити крижану поверхню супутника і заглянути в темний підлідний світ його океану. Проте наявність шипів на поверхні істотно ускладнить це завдання, якщо звичайно не брати до уваги саму технічну складність подібної місії.

Leave a Reply