Кукурудза звичайна

Кукурудза звичайна

Хімічний склад кукурудзи звичайної,
Дія кукурудзи звичайної,
Способи застосування кукурудзи звичайної.

Кукурудза звичайна або маїс (Zea mays L.) – однорічна трав’яниста однодомна рослина родини Poaceae (Grarmineae) – злакові.

Кукурудза звичайна

Кукурудза звичайна, склад рослини

Стебло кукурудзи звичайної – округла соломина висотою до 3 м, товщиною — 2–7 см, прямостояча, вузлувата (міжвузлів на стеблі до 8-12 іноді до 30–40), з серцевиною (нещільна паренхіма).

Мичкувата коренева система кукурудзи звичайної добре розвинена, кількаярусна (зародкова, гіпокотильна, епікотильна, підземно-вузлова та наземно-стеблова (опірне коріння або повітряне).

Листя кукурудзяне чергове, довголанцетне, війчасте по краю. Розміщується на стеблі почергово. Краї листків ростуть швидше, ніж середня частина, тому вони хвилясті, що збільшує листкову площину. Кількість листя на стеблі дорівнює кількості стеблових вузлів. Довжина листкової пластинки – 70–110 см, ширина 6–12 см і більше.

Квітки кукурудзи звичайної роздільно статеві. Чоловічі квітки рослини зібрані в суцвіття – розлогі волоті на верхівці стебел. Жіночі квітки кукурудзи в качанах, звідки звисають довгі ниткоподібні зелені або темно-коричневі стовпчики з рильцями.

Кукурудза звичайна

Кукурудза звичайна, чоловіча квітка

Кукурудза звичайна

Кукурудза звичайна, жіноча квітка

Початки кукурудзи одягнені піхвовим листям, знаходяться в пазухах стеблових листків на середній частині стебла. Плід кукурудзи звичайної — гола зернівка жовтуватого або червонуватого кольору. Зерна кукурудзи при зростанні в прохолодних умовах можуть набувати фіолетового відтінку.

Цвіте кукурудза звичайна в червні – серпні.

Вирощується на полях і городах як зернова і кормова культура майже повсюдно, в дикому вигляді не зустрічається. Батьківщина кукурудзи звичайної – Центральна та Південна Америка. З’явилася на наших столах років сто тому, використовується як у вареному вигляді, так і у вигляді кукурудзяного борошна, крупи, олії та ін.

Для лікування використовують стовпчики з рильцями кукурудзи звичайної. Заготовляють їх в період молочно-воскової стиглості качанів, в червні – вересні.

Рильця кукурудзи зривають або зрізують з качанів, видаляють зіпсовані або почорнілі частини (рильця мають бути чистими, без сторонніх домішок), сушать в тіні на свіжому повітрі, в приміщеннях, на горищах під залізним дахом, розклавши тонким шаром (1-2 см) на папері або тканині, або в сушарках при температурі до 40° C. При сповільненій сушці або сушінні товстим шаром кукурудзяна сировина буріє, пліснявіє, псується. Вихід готової сировини 25%. Сухі кукурудзяні рильця пакують в тканинні мішки або тюки по 15-30 кг і зберігають у сухих добре провітрюваних приміщеннях на стелажах. Термін зберігання до 3 років.

Див. також: Різнобарвна кукурудза Скляний Джем

Кукурудза звичайна

Кукурудза звичайна, трансформація чоловічої квітки під час дозрівання

Кукурудза звичайна

Кукурудза звичайна, чоловіча квітка в збільшеному вигляді

Хімічний склад кукурудзи звичайної. Стовпчики і рильця кукурудзи звичайної містять ситостерол, стигмастерол, жирну (до 2,5%) і ефірну (до 0,12%) олії, камедеподібну речовину (до 3,8%), пантотенову кислоту, цукристі і смолисті речовини, гіркі глікозиди, сапоніни ( до 3,18%), інозит, криптоксантин, алкалоїди, вітамін C і у великій кількості вітамін K3, що згортає кров, а також вітаміни B1, B2, E, P, PP.

Насіння кукурудзи звичайної містить понад 60% крохмалю, жирну олію (близько 5%), вітаміни B1, B2 (близько 100 мг /100 г), B6, нікотинову кислоту, біотин, пантотенову кислоту, алкалоїди, зеакаротини, зеаксантин, кверцетин, ізокверцин та інші флавоноїди, калій, фосфор, залізо, мідь, золото, нікель.

Кукурудза звичайна

Кукурудза звичайна, початки на рослинах

Дія кукурудзи звичайної. Рідкий екстракт і настій рилець кукурудзи звичайної збільшують секрецію жовчі, зменшують її в’язкість і вміст в ній білірубіну, прискорюють процес згортання крові, підвищують кількість тромбоцитів, підсилюють діурез, розчиняють камені в нирках. Олія, яку добувають із зародків насіння кукурудзи звичайної, знижує рівень холестерину в крові і рекомендується як допоміжний дієтичний засіб для профілактики і лікування загального та регіонарного атеросклерозу, ожиріння, хвороб печінки, облітеруючих захворювань артерій, при цукровому діабеті. З кукурудзяної олії виробляють вітамін E. Із зерна кукурудзи звичайної готують крохмаль і крохмальний цукор, які застосовують в дієтичному харчуванні.

У народній медицині настій кукурудзяних рилець використовують як кровоспинний засіб при кровотечах; запальних процесах придатків матки, як сечогінний засіб при хворобах нирок, каменях у нирках і сечовому міхурі, набряках, при захворюваннях печінки, жовтяниці, а також як заспокійливий засіб.

Кукурудза звичайна

Кукурудзяне поле

Кукурудза звичайна

Кукурудза звичайна, початок стиглої кукурудзи

Способи застосування кукурудзи звичайної:

1) настій кукурудзи звичайної: 10 г рилець залити 1 склянкою окропу, настоювати 1 годину, процідити. Приймати по 1 столовій ложці 3-4 рази на день до їжі як жовчогінний засіб;

2) відвар кукурудзи звичайної: 1 десертну ложку подрібнених стовпчиків з рильцями помістити в емальований посуд, залити 1 склянкою гарячої води, закрити кришкою, кип’ятити 30 хвилин, охолодити, процідити. Приймати по 1-2 столових ложки кожні 3-4 години до їжі;

3) екстракт кукурудзяних рилець рідкий (готують у співвідношенні 1:1 на 70%-му спирті) призначають всередину по 20-30 крапель з водою 3-4 рази на день до їжі;

4) олію кукурудзяну вживають до 75 г на добу при атеросклерозі.

Див. також: Тортилья мексиканська,

Кукурудзяна крупа з буряком і квашеною капустою.