Категорії
Дикорослі Лікарські рослини Природа

Кутра конопляна

Хімічний склад кутри конопляної,
Дія кутри конопляної,
Способи застосування кутри конопляної.

Кутра конопляна (Apocynum cannabinum L.) – багаторічна трав’яниста рослина сімейства Apocynaceae (кутрові або барвинкові). Батьківщина кутри конопляної – Північна Америка. Культивується в середній смузі європейської частини, в Західному Сибіру. Назви-синоніми: кутра коноплева, кендир коноплевий (kendir з турецької – клоччя).

Рослина висотою 1-4 метри. Кореневище велике, вертикальне, перехідне. Корінь тонкий стрижневий. Стебло гнучке, циліндричне, прямостояче. Листя супротивне з коротким черешком, довгасто-ланцетне. Квітки дрібні, рожеві, зібрані в суцвіття волоті на верхівках стебел. Плід – листівка з дрібним насінням. Цвіте у червні – липні, плодоносить у вересні – жовтні. На плантаціях вирощується як культурна рослина – волокниста та лікарська.

Має потогінну, проносну, відхаркувальну та сильну сечогінну дію.

Заготівля. У лікарських цілях використовують кореневища з корінням кутри конопляної. Викопують їх пізно восени, очищають від землі, ріжуть на шматки. Сушать у сушарках при температурі 50-60 °С.

Хімічний склад кутри конопляної. Коріння рослини містить глікозиди серцевої дії: цимарин (0,17-0,5%), апоканнозид, апобіозид, циноканнозид; смоли, ефірну олію, дубильні речовини, пальмітинову, стеаринову, лінолеву, олеїнову кислоти, танін, каучук.

Дія кутри конопляної. Коріння кутри конопляної застосовується як сильний сечогінний засіб.

Виділений із рослини цимарин використовується у медичній практиці для лікування захворювань серця. Цимарин збільшує силу серцевих скорочень, знижує ритм серця, збільшує швидкість кровотоку, розширює коронарні судини.

У народній медицині настій коріння рекомендується при порушеннях кровообігу, гіпертонічній хворобі, при хворобах нирок та різних формах водянки.

Способи застосування кутри конопляної: настій коренів кутри конопляної при захворюваннях серцево-судинної системи – 1 ст. ложку сировини залити 1 склянкою окропу, настоювати на киплячій водяній бані протягом 15 хвилин, охолодити до кімнатної температури, процідити, віджати сировину. Приймати по 1 ст. ложці 3 рази на день за 15-20 хвилин до їжі.

Фармацевтичні препарати: «Цимарин» – застосовується при гострій та хронічній недостатності кровообігу І та ІІ ступенів, що супроводжується набряками.

Залишити відповідь