Категорії
Дикорослі Лікарські рослини Природа

Кислиця звичайна

Хімічний склад кислиці звичайної,
Дія кислиці звичайної,
Способи застосування кислиці звичайної.

Кислиця звичайна (Oxalis acetosella L.) – багаторічна трав’яниста рослина сімейства Кисличні (Квасеницеві – Oxalidaceae). Рід Оxalis поєднує близько 800 видів. Назви-синоніми: квасениця звичайна, капуста заяча, капуста заяча, щавель заячий, щавух.

Кислиця звичайна
Oxalis acetosella, склад рослини

Кореневище повзуче, розгалужене, вкрите м’ясистими лусочками, на кінцях розвиваються безлисті квітконосні пагони-стрілки, надземне стебло нерозвинуте. Листя трійчасте, довгочерешкове – рослина заввишки 5-12 см. Листочки обернено серцеподібні, голі. Квітки правильні, п’ятипелюсткові, білі, з рожевими жилками. Плід – яйцеподібна загострена коробочка (гола, зморшкувата) з п’ятьма стулками. Цвіте у травні-червні, плоди дозрівають у липні. Росте в тінистих місцях хвойного та ялинового лісу. Поширена на Поліссі і в західній частині правобережного Лісостепу.

Кислиця – невибаглива рослина. Добре росте в напівтіні і на підвіконні кімнати. У літню пору кімнатну кислицю можна винести на свіже повітря, захистивши її від протягів. Взимку стежать, щоб температура не опускалася нижче 16-18 °C. Види кислиці, у яких на зимовий період відмирає надземна частина, утримують при 12-14 °C. Влітку кислиця потребує рясного поливу, але волога не має застоюватися в горщику. Підживлюють рослину комплексними мінеральними добривами, які вносять у період активного росту кожні 2-3 тижня, відповідно з рекомендаціями, вказаними на упаковці.

Від дня посадки до повного розвитку проходить 30-40 днів. З появою коріння черешки можна висаджувати по кілька штук в один горщик. Для вирощування кислиці підготовлюють ґрунтову суміш, що складається з дернової і листової землі, перегною і піску в рівних частинах. На дно горщика необхідно покласти дренажний шар з керамзиту.

Заготівля. У лікарських цілях використовують свіже листя з квітучими стеблами. Свіже листя кислиці можна використовувати протягом усього вегетаційного періоду, але краще в період цвітіння.

Хімічний склад кислиці звичайної. Кислиця містить щавлеву, яблучну, янтарну кислоти, вітамін С, провітамін А та рутин, флавоноїд орієнтин.

Дія кислиці звичайної. Кислиця використовується як антитоксичний, жовчогінний, сечогінний, протицинготний, ранозагоювальний та антигельмінтний засоби.

У народній медицині кислиця застосовується для лікування хвороби нирок, печінки, шкірних захворювань, порушень обміну речовин та травлення, цинги, жовтяниці та атеросклерозу. Діє як протиотрута при отруєнні важкими металами. Свіже листя прикладають до фурункулів, гнійних ран, наривів.

Способи застосування кислиці звичайної.

– настій зі свіжого листя кислиці при нефриті – 1 ч. ложку кислиці залити 1 склянкою окропу, настоювати протягом 2 годин, процідити. Приймати по 1 ст. ложці 3-4 рази на день;

– настій трави кислиці для лікування гнійних ран і виразок – 1 ст. ложку трави залити 1 склянкою холодної кип’яченої води, настояти протягом 8 годин, процідити. Настоєм промивати рани;

– відвар сухої трави кислиці при грипі, пропасниці – 2 ст. ложки сировини залити 1,5 склянками гарячого молока, кип’ятити на водяній бані протягом 30 хвилин, охолодити і процідити, сировину віджати. Приймати по 0,5 склянки 3 на день за 30 хвилин до їжі;

– розтерти з цукром свіже листя кислиці приймати внутрішньо як протиотруту при отруєнні ртуттю.

Популярні види:

Кислиця звичайна
Кислиця Деппе (Oxalis deppei) – багаторічна трав’яниста рослина висотою 20-25 см. Листя із 4-х часток яскраво-зеленого кольору із червоно-коричневою серединкою, на тонкому довгому черешку. Цвіте зібраними по кілька штук малиново-червоними квітками досить тривалий час. Народна назва – «конюшина щастя».
Кислиця звичайна
Кислиця дев’ятилиста (Oxalis enneaphylla) з характерним сизим листям, що складається з численних листочків і білих воронкоподібних квіток.
Кислиця звичайна
Кислиця трикутна (Oxalis triangularis) – рослина із трійчастими темно-пурпурними листками на довгих гнучких черешках, схожі на метеликів – народна назва «Мадам Батерфляй» (у різновиду papilionacea листочки яскраво-зеленого кольору, квітки білі, рожеві або фіолетові.
Кислиця звичайна
Кислиця сукулентна (Oxalis succulenta) відрізняється від інших видів 4-складовими бронзово-зеленими листками і рожевими квітами. Рослина висотою 30-35 см. Вид культивують також у кімнатах як ампельну рослину.

Залишити відповідь