Ліщина звичайна

Ліщина звичайна

Хімічний склад ліщини звичайної,
Дія ліщини звичайної.

Ліщина звичайна (Corylus avellana L.) – рослина родини Corylaceae (ліщинові).

Ліщина звичайна

Ліщина звичайна, склад рослини

Ліщина звичайна – однодомний чагарник висотою 2-5 метрів, з коричнево-сірою корою. Листя ліщини чергові, округлі, серцеподібні, загострені, неправильно зубчасті, з пушком по жилах. Прилистки довгасто-яйцеподібні, волосисті. Маточкові квітки ліщини – дрібні ниркоподібні суцвіття з ниткоподібними червоними рильцями. Тичинкові сережки поодинокі або зібрані по 2-4.

Ліщина звичайна

Ліщина звичайна, горіхи

Плід ліщини звичайної – яйцеподібний горіх, оточений дзвіночковою плюскою. Горіхів в китицях по 1-4 штуки. Цвіте в березні – квітні, горіхи дозрівають в серпні – жовтні.

Зростає ліщина звичайна по схилах гір і пагорбів, на лісових узліссях і в підлісках змішаних широколистяних лісів, вирощується в садах. Поширена в дикому вигляді в лісовій, лісостеповій та степовій смузі Європи, в гірсько-лісових районах Кавказу. Культивується широко, майже повсюдно.

Для лікування використовують горіхи і горіхову олію ліщини звичайної. Заготовляють горіхи в міру їх дозрівання, сушать в тіні і зберігають в мішках або коробках.

Ліщина звичайна

Ліщина звичайна, листя рослини

Хімічний склад ліщини звичайної. Плоди ліщини звичайної містять до 66,5% жирної олії, до 15,6% азотистих речовин, до 9% безазотистих речовин, до 9 мг / 100 г вітаміну B1, мінеральні солі, білки, вуглеводи, солі заліза.

Ліщина звичайна

Кущ ліщини звичайної

Дія ліщини звичайної. Плоди ліщини звичайної мають жарознижувальну, ранозагоювальну, в’язку, сечогінну, вітрогонну, заспокійливу, протиглисну, пом’якшувальну дію.

У народній медицині плоди ліщини звичайної вживають для посилення вироблення молока у жінок, що годують грудьми, для подрібнення і видалення каменів з нирок і сечового міхура при сечокам’яній і нирковокам’яній хворобах, для поліпшення роботи шлунка і кишечника, при проносах і скупченнях газів в кишечнику.

Розтерті з водою і медом плоди ліщини звичайної використовують при легеневих хворобах, кровохарканні, гарячкових станах, сечокам’яній хворобі, недокрів’ї і ревматизмі. Горіхову олію ліщини звичайної приймають усередину як заспокійливий засіб при епілепсії і від глистів – аскарид. Подрібнені плоди ліщини прикладають до ран і опіків для їх загоєння. Горіхову олію втирають в шкіру для посилення росту волосся.

Ліщина звичайна

Олія ліщини звичайної