Категорії
Різне

Автомобілі, що літають

Автомобіль, що літає, є гіпотетичним особистим літаком, який забезпечує повітряне перевезення від дверей до дверей (наприклад, з дому на роботу або в супермаркет). В такому автомобілі зручно і без доріг, і без злітно-посадкових смуг та інших спеціально підготовлених робочих місць.

Крім того, у літального апарату відсутні будь-які видимі засоби підйому (на відміну від літаків і вертольотів), що дозволяє йому працювати в міських районах поблизу будівель, людей та інших перешкод.

Літаючий автомобіль (повітряне судно або зависаюча автівка) – це гібридний автомобіль, який поєднує в собі літаючу здатність повітряного судна із можливістю автомобільного газування по поверхні землі.

За стилем більшість літаючих автомобілів поділяються на інтегровані (коли всі компоненти можуть бути на транспортному засобі або на встановленому автомобільному причепі) або модульні (деякі авіаційні підрозділи залишаються в аеропорту, коли аеромобіль рухається).

DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency – агентство передових оборонних дослідницьких проектів, яке підпорядковано Міністерству оборони США і відповідає за розробку і використання нових технологій у збройних силах), проявило інтерес до концепції розробки чотирьохмістного аерокрафту і запустило програму в 65 мільйонів доларів під назвою Transformer. Такий аерокрафт повинен злітати вертикально і мати змогу рухатися в діапазоні 280 миль.

В кінці 2010 року для програми Phase 1 були укладені контракти з AAI Corporation і Lockheed Martin. Дизайн Lockheed Martin був обраним для розвитку моделі до Phase 3.

У квітні 2012 року створено Міжнародну асоціацію Flying Car – Центральний ресурсний центр інформації і спілкування між літаючою автомобільною індустрією для створення інформаційних мереж, управління і надання додаткової інформації по всьому світу.

Автомобілі, що літають
Аерокарета Air Mule

Із історії літаючих автомобілів. Першим сконструював літаючий автомобіль Гленн Кертисс – головний суперник братів Райтів. Його великий Curtiss Autoplane був з трьома крилами і міг стрибати, але не вмів літати.

Першою спробою транспортабельного по шосе літаючого автомобілю був аерокрафт Autogiro Company of America AC-35. 26 березня 1936 року AC-35 із функцією протилежного обертання гвинтів пілотував льотчик-випробувач Джеймс Г. Рей. Пізніше зустрічні обертові гвинти були замінені одним звичайним гвинтовим пристроєм.

Автомобілі, що літають
Curtiss-Wright VZ-7

2 жовтня 1936 року Рей приземлив AC-35 в центрі парку в Вашингтоні, округ Колумбія, де і відбулася його демонстрація. 26 жовтня 1936 літак був перетворений в транспортабельну по шосе конфігурацію. Хоча випробування аерокрафту AC-35 було успішним, у виробництво його не запустили.

Автомобілі, що літають
Autogiro Company of America AC-35

Перший транспортабельний по шосе аерокрафт з нерухомим крилом, який вмів літати, було побудовано Уолдо Уотерманом (Waldo Waterman) і Куртиссом (Curtiss в 1910-х роках був піонером літака-амфібії на Північному острові в затоці Сан-Дієго).

Автомобілі, що літають
Автоплан Куртіса (Curtiss)

21 березня 1937 р. Arrowbile Уотермана вперше піднявся в повітря. Перший безхвостовик Уотермана був довжиною 6,25 м і мав розмах крил 11 м. На землі і в повітрі приводився в дію двигуном Studebaker, міг літати зі швидкістю 180 км за годину і їхати 90 км/год.

Автомобілі, що літають
Аеромобіль Arrowbile Uotermana

У 1942 році британська армія побудувала Hafner Rotabuggy – експериментальний транспортабельний по шосе гелікоптер, який був розроблений для повітряного опускання позашляховика.

Автомобілі, що літають
Ротоджип Hafner Rotabuggy

Хоча початкові тести показали, що Rotabuggy схильний до сильної вібрації на швидкостях, що перевищують 72 км за годину, згодом більш досконала модель Rotabuggy досягла швидкості польоту 113 км/год.

Автомобілі, що літають
Гелікоптер Hafner Rotabuggy, схема

Тим не менш, введення планерів, які можуть нести транспортні засоби, такі як Waco Hadrian і Airspeed Horsa, зробили Rotabuggy зайвим і подальший його розвиток було скасовано.

Автомобілі, що літають
Джип Hafner Rotabuggy

Кілька конструкцій (наприклад, ConVairCar) не користувалися комерційним успіхом і залишилися невідомими широкій громадськості.

Найбільш успішним прикладом, який і досі літає, є Taylor Aerocar (1949). Аерокар американського інженера Молтонома Тейлора (з 1949 по 1966 він побудував шість зразків трьох типів аерокарів Aerocar I, II і III) – двомісний легковик, що володів складними крилами і хвостом, які утворювали причіп.

Автомобілі, що літають
Аеромобіль ConVairCar (Model 118)

Після прибуття в аеропорт водій міг самотужки підготувати аерокар до польоту за 5 хвилин. Опозитна «четвірка» Lycoming (150-180 к. с.) дозволяла аерокару розвивати в повітрі швидкість до 190 км/год і пролітати на одній заправці більше 480 км. У режимі літака ДВЗ розкручував гвинт, а на дорозі через триступеневу «механіку» приводив передні колеса. Аерокар коштував в рази дорожче звичайного легковика і масове виробництво літака не відбулося.

Автомобілі, що літають
Piasecki AirGeep

Одним з примітних дизайнів був Henry Smolinski’s Mizar (з’єднання заднього кінця Cessna Skymaster з Ford Pinto), але Mizar розпався під час випробувальних польотів.

Автомобілі, що літають
AVE Mizar

Декілька сучасних компаній сьогодні також розробляють автомобільні літальні апарати, але тільки деякі з них можуть продемонструвати повнорозмірний автомобіль, придатний для вільного польоту.

У транспортабельній по шосе конструкції літака в проекті Ікар 101 планується використання роторів Flettner, компактність і збільшення підйомного потенціалу.

Автомобілі, що літають
Автомобілі – Автожири

Parajet Skycar для приведення в рух використовує Paramotor і для підйому Parafoil. Його максимальна швидкість – 130 км/год, максимальна дальність польоту – 290 км. Прототип Parajet прилетів і поїхав з Лондона в Тімбукту в січні 2009 року.

Автомобілі, що літають
Автомобіль Parajet Skycar

Terrafugia Transition знаходиться в стадії розробки приватною компанією, заснованою випускниками Массачусетського технологічного інституту.

Цей аерокрафт, який компанія описує як «Personal Air Vehicle» (особистий повітряний транспортний засіб), може скласти свої крила і задіяти привід передніх коліс за 30 секунд, що дозволяє йому працювати в якості традиційного дорожнього транспортного засобу і в якості літака загального призначення.

Автомобілі, що літають
Автомобіль Terrafugia Transition

Компанія планувала випустити реліз «Personal Air Vehicle» для клієнтів в кінці 2011 року. Робочий прототип був показаний на виставці Oshkosh в 2008 році, в 03.05.2009 відбувся перший політ.

Власники зможуть водити машину від свого гаражу до аеропорту, звідки вони потім зможуть літати в межах 800 км.

Автомобілі, що літають
Personal Air Vehicle

Він буде возити дві людини плюс багаж і свій двигун Rotax 912S, який працює на неетилованому бензині. В червні 2010 він був схвалений FAA (Federal Aviation Administration) і передбачалося, що його базова ціна становитиме $ 279,000.

Автомобілі, що літають
Terrafugia Transition

Найбільш близькою до здійснення мрій багатьох аероавтолюбителів є американська компанія Terrafugia. Її автомобіль зі складними крилами Transition вже можна замовити. Проте, поставки першим клієнтам затягнулися: раніше називався 2013 рік, тепер – 2015-й.

Автомобілі, що літають
Автомобиль Transition

Сьогодні компанія Terrafugia працює над моделлю Terrafugia TF-X. Це буде конвертоплан вертикального зльоту з поворотними і складними підйомними роторами, при цьому цей гібрид заряджатиметься й від мережі. Його підйомні гвинти приводяться в рух електромоторами, а маршовий гвинт – ДВЗ. Сумарна потужність установки – один мегават. Швидкість в повітрі – 320 км/год, дальність польоту – 805 км. Прогнозований термін виходу легально допущеної на дороги машини – 2021.

Super Sky Cycle – американський саморобний транспортабельний по шосе аерокрафт, розроблений і виготовлений Butterfly Aircraft LLC. Це зареєстрований мотоцикл.

Автомобілі, що літають
Аерокрафт Super Sky Cycle
Автомобілі, що літають
Super Sky Cycle

PAL-V ONE – це гібрид Gyrocopter з 3 колесами від мотоцикла. Має два місця і сертифікований бензиновий двигун для польотів потужністю 160 кВт, максимальна швидкість – 180 км/ год на суші і в повітрі, і важить 910 кг.

Автомобілі, що літають
Аеромобіль PAL-V One
Автомобілі, що літають
PAL-V ONE

Maverick Flying Dune Buggy був розроблений Indigenous People’s Technology і Education Center (Флорида) як позашляховик, який міг би розгорнути передовий парашут, щоб подорожувати по повітрю над непрохідною місцевістю, коли мостові вже не придатні для руху.

Автомобіль «Maverick» вагою 499 кг, двигун потужністю 128 к.с. (95 кВт), може управлятися п’ятьма лезами штовхального повітряного гвинта. Його було задумано для того, щоб дістатися до віддалених громад тропічних лісів Амазонки, але тепер автомобіль «Maverick» можна застосовувати для візуального контролю за трубопроводами та іншими аналогічними заходами в пустельних районах або в важкодоступній місцевості.

Автомобілі, що літають
Maverick Flying Dune Buggy

Driven PD-1 Roadable Glastar – практичний аерокрафт, модифікація Glastar Sportsman GS-2 з шасі «pod».

Автомобілі, що літають
Driven PD-1 Roadable Glastar

Крила складаються уздовж боку. Основне шасі і гондола двигуна ковзають у кормовій частині в напрямку конфігурацій водіння, щоб компенсувати задній центр ваги зі складеними крилами і надати додаткової стійкості при русі по дорозі.

Автомобілі, що літають
Аерокрафт Driven PD-2

Aeromobil 2,5 в перший раз вилетів в 2013 році, має складні крила і двигун Rotax 912. Може подорожувати до 200 кілометрів за годину в діапазоні 690 км.

29 жовтня 2014 на Віденському Pioneers Festival Словацька компанія AeroMobil представила AeroMobil 3,0 – двомісний «Flying roadster» (дальність до 430 миль, володіє складними крилами). На даний момент це один з найбільш досконалих у світі зразків, що літають.

Автомобілі, що літають
Aeromobil 2,5

Його мотор Rotax 912 розганяє машину на шосе до 160 км/год, а в небі – до 200 км за годину. На трасі AeroMobil 3.0 витрачає 8 л на 100 км, а в повітрі – 15 літрів за годину. Пальне – звичайний автомобільний бензин. Запас ходу по шосе дорівнює 875 км. А в режимі літака апарат здатний подолати 700 км. У аеромобіля є система регулювання кута крил, завдяки якому для зльоту йому потрібно кілька сотень метрів вільного простору. Є автопілот і парашутна система порятунку. AeroMobil 3.0 розрахований на зліт і посадку в будь-якому аеропорту світу, в тому числі на ґрунтову смугу або траву.

Над своїм першим AeroMobil 1.0 компанія працювала з 1990 по 1994, над прототипом AeroMobil 2.0 – з 1995 по 2010-й, над його еволюцією AeroMobil 2.5 – з 2010 по 2013-й. Нинішній апарат з індексом 3.0 – третє покоління проекту, відшліфоване і продумане.

Scaled Composites Model 367 BiPod – гібрид, в якому використовуються подвійні фюзеляжі з тандемних коліс, з’єднаних на поверхні крила. Привілей – крила, стабілізатори і хвіст знімні для дорожніх операцій. Ліва кабіна налаштована для руху по дорозі, права кабіна – для повітряних операцій. Розмах крил майже 9,7 м зменшується до 2,4 м, коли крила збираються між двома секціями фюзеляжу під час експлуатації по дорозі.

Автомобілі, що літають
Scaled Composites Model 367 BiPod

Таким чином, транспортний засіб може паркуватися у звичайному гаражі. Кожна секція фюзеляжу має бензиновий двигун 450 куб. см, який приводить в дію електрогенератор. Генератори електродвигунів потужністю 15 кВт. Два таких двигуни приводу задніх коліс застосовуються під час руху автомобільними дорогами і чотири таких двигуни для чотирьох гребних гвинтів (два на горизонтальному стабілізаторі і два на крилах).

LaBiche Aerospace’s LaBiche FSC-1 – це прототип-спроба практичного літаючого автомобіля для забезпечення істинної подорожі «від дверей до дверей». Автомобіль призначений для паркування в будь-якому гаражі. Мета дизайну полягає в тому, щоб автоматичне перетворення з літака в автомобіль відбувалося одним натисненням кнопки.

Автомобілі, що літають
LaBiche Aerospace’s LaBiche FSC-1

Модель LaBiche в масштабі 1/10 і станом на 2006 протестований макет в масштабі ¼ прототип FSC-1 для автомобільного і повітряного випробування. Слід сподіватися, що після затвердження FAA нової супутникової системи навігації «hands free» (вільні руки) переліт в дорозі від аеропорту до аеропорту буде можливий без ліцензії пілота. Також на FSC-1 плануються численні системи безпеки, наприклад, покидання аерокрафта з парашутом.

Haynes Aero Skyblazer – транспортний засіб, що знаходиться в стадії розвитку, який використовує одинарний турбореактивний двигун для забезпечення тяги в повітрі і генерування електроенергії для електродвигунів під час наземної подорожі.

У режимі «авто» запатентований механізм дозволяє скласти крила в кузові автомобіля і паркуватися в гаражі для однієї автівки. В «режимі літака» транспортний засіб буде мати можливості короткого зльоту і посадки і в змозі використовувати практично будь-яке публічне використання аеродрому. Максимальна швидкість – 640 км/год, діапазон руху – 1340 км.

Автомобілі, що літають
Haynes Aero Skyblazer

Samson Switchblade від компанії Samson Motorworks. Вперше представлений на AirVenture в 2009 році. Switchblade – триколісний концепт з крилами-ножицями, з одним двигуном від мотоцикла і вентилятором в кільцевому обтічнику, щоб зберегти пропелер. Колеса і повітряний гвинт приводяться в дію від того ж двигуна. Розробка ведеться в Сан-Клементе (Каліфорнія) на Swift Engineering.

Автомобілі, що літають
Samson Switchblade

Передбачена максимальна швидкість на шосе – 160 км за годину, 260 км / год – в повітрі. Жодна з частин (крила і хвостове оперення забираються в корпус автомобіля) після перетворення з літака в наземний транспортний засіб не залишається в аеропорту. Станом на 22.01.2013 команда завершила льотні випробування 1/4 масштабної моделі і розвиває будівництво повномасштабної моделі з дистанційним управлінням.

Krossblade SkyProwler – літаюча міні версія «Switchblade», концепція типу SkyCruiser використовує перетворення в повітрі між мультикоптером і зафіксованим крилом. Крило моделі дещо менше ніж зазвичай, оскільки ротори виконують підйом на низькій швидкості.

Автомобілі, що літають
Krossblade SkyProwler

Залишити відповідь