Категорії
Культивовані Лікарські рослини Природа

Марена

Хімічний склад марени фарбувальної,
Дія марени фарбувальної,
Способи застосування марени фарбувальної.

Марена фарбувальна (Ruubia tinctorum L.) – багаторічна трав’яниста рослина родини Rubiaceae (маренові). Народні назви: марена красильна, марина, крап.

Марена фарбувальна
Марена фарбувальна, склад рослини

Рослина з головним потужним коренем, від верхньої частини якого відходять повзучі дерев’янисті кореневища, а від нижньої частини – коріння другого порядку.

Стебла марени гіллясті, чотиригранні, висотою 50 – 90 см, повзучі, з чіпкими загнутими шипиками на ребрах.

Листя в мутовках, по 4 – 6 штук, вузькояйцевидні, загострені, шорсткі, з однією базальною жилкою, усадженою хрящуватими зубчиками, що чіпляються.

Стебла і листя марени фарбувальної опушені, рідше голі, але вузли стебел завжди опушені.

Квітки дрібні, жовтувато-зелені, зі спайними пелюстками і 5 – роздільним віночком, зібрані в пазушні гіллясті напівпарасольки. Плоди чорні, соковиті, кулясті, кістянкоподібні.

Цвіте у червні – серпні, плоди дозрівають у вересні – листопаді.

Росте марена на приморських рівнинах, терасах, горбистих пісках, на схилах, по річкових долинах, на схилах гір і передгір’їв, у лісових дібровах і чагарниках, як бур’ян у виноградних і фруктових садах, вздовж парканів і огорож.

Поширена в здичавілому стані в Середній Азії, на півдні і південному сході європейської частини, на всьому Кавказі, в Ставропольському краї. У Краснодарському краї, в Криму, Полтавській області та на Чорноморському узбережжі Кавказу її культивують як лікарську рослину.

Для лікування використовують кореневища і коріння марени фарбувальної. Заготовляють їх восени або ранньою весною. Після скошування надземної частини підіймають землю плугами, потім вибирають руками з ґрунту кореневища з корінням, обтрушують землю, швидко миють холодною водою і сушать на відкритому повітрі під навісами, на горищах з хорошою вентиляцією, розклавши тонким шаром (3-5 см) на брезенті або тканині, періодично перемішують, або в сушарках при температурі 45-50 °C.

Вихід сухої сировини 25-30%. Готову сировину марени пакують у мішки по 25-30 кг або в тюки по 50 кг і зберігають у сухих добре провітрюваних приміщеннях на стелажах. Термін зберігання до 2 років.

Хімічний склад марени фарбувальної. Коріння і кореневища марени фарбувальної містять оксиметилантрахінон і оксіантрахінон, фарбувальні речовини (алізарин, муньїстин, ксантопурпурин, пурпурин, рубіадин, псевдопурпурин, луцидин), мінеральні солі, лимонну, яблучну і винну кислоти, цукри, білки, пектинові речовини.

Дія марени фарбувальної. Настій кореневищ і коренів марени фарбувальної має сечогінну, жовчогінну, спазмолітичну властивості. Володіє особливою здатністю розчиняти фосфорнокислі, щавелевокислі, сечокислі солі кальцію і магнію, сприяти швидкому виведенню з організму, а також посилює скорочення сечоводів.

Настоянка коренів і кореневищ марени входить до комплексного препарату цистеналу, який вживають для лікування нирковокам’яної хвороби.

У медицині таблетки з сухого екстракту коренів і кореневищ марени красильної застосовують для лікування жовчнокам’яної, сечокам’яної, сечокам’яній хворобі і для профілактики рецидивів після операцій з приводу нефролітіазу та фосфатурин.

У народній медицині настій кореневищ і коренів марени фарбувальної застосовують при сечокам’яній, нирковокам’яній і жовчнокам’яній хворобах, жовтяниці, запорах, ревматичних болях у попереку, захворюваннях суглобів, при рахіті, а також при різних хворобах печінки, селезінки, нирок, сечового міхура, нічному нетриманні сечі. Культивується як лікарська рослина і як джерело отримання червоної фарби різних тонів.

Способи застосування марени фарбувальної:
– як жовчогінний і сечогінний засіб приймати настій марени (чайну ложку стовчених в ступці коренів і кореневищ марени залити ½ – 1 склянкою окропу, настоювати 1 годину, процідити) по ¼ склянки через годину після їжі протягом 2-3 тижнів;

– при ревматичних, сечогінних, жовчогінних захворюваннях приймати по півсклянки 4 рази на день після їжі настій: 2 чайні ложки стовчених коренів марени красильної настоювати вісім годин в одній склянці холодної кип’яченої води, процідити, залишок коренів залити однією склянкою окропу, настоювати 10-20 хвилин, процідити, змішати обидва настої;

– при жовтяниці приймати 3 рази на день порошок кореня марени фарбувальної, стовчений в ступці і просіяний через сито, по 1-3 грами через годину після їжі;

– при жовчнокам’яній і сечокам’яній хворобі приймають по 1 таблетці сухого екстракту марени фарбувальної 3 рази на день після їжі.

Залишити відповідь