Маргай

Маргай
Кішка маргай

Маргай (Leopardus wiedii) – мала кішка сімейства Felidae (котових). Родом Маргай з Центральної і Південної Америки.
В результаті конверсії лісів через втрату середовища проживання популяція Маргаїв скорочується, тому в 2008 р. їх занесено до «Near Threatened» МСОП (знаходиться під загрозою зникнення).

У своєму першому описі швейцарський лікар і натураліст Генріх Рудольф Шинц (Heinrich Rudolf Schinz, 1777-1861) назвав Маргая Felis wiedii на честь принца Максиміліана Wied-Нойвіда, який збирав зразки у Бразилії.

маргай
Маргай (Leopardus wiedii)

Маргай – самотній, нічний кіт. Він живе в основному в вічнозелених листяних лісах. До 1990-х популяція margays знижувалася через незаконну торгівлю тваринами.

Маргай за зовнішнім виглядом дуже схожий на оцелота (третя за розмірами американська кішка після ягуара і пуми), хоча голова його трохи коротша, очі більші, а хвіст і ноги довші.

маргай
Маргай, лапи кота

Він важить від 2,6 до 4 кілограмів, довжина тіла від 48 до 79 сантиметрів, довжина хвоста від 33 до 51 сантиметрів. На відміну від більшості інших кішок, самиця має тільки два соска.

Хутро коричневе і відзначене численними рядами темно-коричневих або чорних розеток і поздовжньої смуги. Нижні плями блідіші, живіт від жовтувато-брунатного до білого, і хвіст має численні темні смуги з чорним кінчиком. Спинка вух чорна з круглими білими мітками в центрі.

Зокрема Маргай є набагато більш майстерним в лазінні по деревах ніж його родич оцелот.

У той час як оцелот в основному переслідує здобич на землі, Маргай може все своє життя прожити на деревах, стрибаючи через верхівки дерев в гонитві за птахами і невеликими мавпами.

маргай
Мала кішка маргай

Насправді, це один з усього лише двох видів котячих, які володіють супергнучкістю, необхідною щоб піднятися по дереву головою вниз (іншим є димчастий леопард).

Це дивно моторний кіт, його щиколотки можуть розкриватися на 180 градусів. Він однаково добре може схопити гілку і передніми і задніми лапами, здатний стрибати до 3,7 м по горизонталі.

Маргай може спостерігати за здобиччю зачепившись тільки однією ногою. Його погляд схожий з поглядом неотропічної кішки онцилли. Ареал розповсюдження Leopardus wiedii – південна Мексика, через Центральну Америку і на схід від Анд в північній частині Південної Америки.

Південна межа ареалу маргаїв досягає Уругваю і північної Аргентини. Зустрічаються вони майже виключно в районах густого лісу, починаючи від тропічних вічнозелених лісів до сухих тропічних лісів і високих захмарних лісів. Маргаїв також іноді спостерігають на какао плантаціях.

маргай
Кіт маргай

Знайдені свідчення присутності котів маргаїв у Флориді і Джорджії в часи Плейстоцену, тому припустили, що вони мали більш широке поширення в минулому. Останній запис з Техасу був за 1852.

В основному через нічний спосіб життя маргаїв і через мало чисельне розповсюдження в своєму природному середовищі, більшість дієтичних досліджень були засновані на вміст шлунка та аналізу калу.

Кіт маргай їсть дрібних ссавців (у тому числі іноді мавп), птахів, яйця, ящірок і деревних жаб. Він також може харчуватися травою та іншою рослинністю, швидше за все, щоб допомогти травленню.

Звіт за 2006 р. підтвердив, що в своєму природному середовищі Маргаї в гонитві за білками здатні повністю полювати свою здобич на деревах.

Тим не менш, маргаї іноді дійсно полюють на землі, і, як повідомляється, вживають земну здобич, наприклад, цукровий очерет, щурів і морських свинок.

В одній із доповідей про Leopardus wiedii, використовуючи слухову імітацію, кішка намагається заманити одну зі своїх жертв. Вона імітує звуки дитинча Saguinus bicolor, чим привертає увагу групи дорослих тамаринів.

маргай
Довгохвостий кіт маргай

Незважаючи, що маргаї в першу чергу ведуть нічний спосіб життя, в деяких районах їх бачили на полюванні протягом дня. Більшу частину свого життя вони проводять на деревах, але також подорожують і по землі, змінюючи зони полювання.

Протягом дня маргаї відпочивають у відносно недоступних місцях або серед заростей ліан. Як і більшість кішок, вони поодинокі, рідко поширюється навіть всередині свого природного середовища.

Діапазон мешкання маргая відносно великий, від 11 до 16 квадратних кілометрів. Для маркування території вони використовують запах, в тому числі розпилення сечі, залишають подряпини на землі або на гілках. Їх вокалізацію чути на короткі відстані.

Нещодавно були виявлені Маргаїв, які під час полювання імітували вокалізацію копитних і строкатого Тамаріну (Saguinus біколор).

Самиця в період тічки протягом чотирьох-десяти днів (цикл від 32 до 36 днів) залучають самців довгим, протяжним співом. Самець маргай, поведінка якого не подібна для інших видів кішок, відповідає верещанням або видає звуки трелі, швидко хитає головою з боку в бік.

Парування триває до шістдесяти секунд і схоже на парування домашніх кішок. Відбувається це кілька разів і в першу чергу на деревах.

Вагітність маргаїв триває близько 80 днів. Зазвичай в період з березня по червень народжується одне кошенятко, дуже рідко два. Кошенята при народженні важать від 85 до 170 грамів. Це відносно великий плід для маленької кішки, і, ймовірно, пов’язаний з тривалим періодом вагітності.

маргай
Кошенятко маргай

Народженні кошенята маргаїв сірого кольору і мають чорні плями. У віці двох тижнів у кошенят відкриваються очі. Тверду їжу маленькі маргаї починають приймати на сьомому – восьмому тижні.

Кошенята маргаїв досягають статевої зрілості у дванадцять – вісімнадцять місяців, і, як повідомляється, живуть у неволі до двадцяти чотирьох років. Смертність немовлят становить до 50%. В неволі розмножуються дуже важко.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*