Категорії
Природа Тварини

Мавпи використовують «пластир» з комах

У Національному парку Лоанго в Габоні за мавпами ретельно стежать учасники дослідницького проекту Ozouga Chimpanzee Project. В 2019 році біолог Алессандра Маскаро (Alessandra Mascaro) помітила дивне в поведінці цих тварин. Вчена зняла на відео, як самка на прізвисько Сьюзі потяглася до рослини, витягла щось чорне з-під листя і приклала це щось до рани на нозі свого дитинча Сіа. Біолог Алессандра Маскаро припустила, що мавпа використала якусь комаху як «пластир» для загоєння рани.

Алессандра Маскаро задокументувала використання мавпою комах у ролі пластиру, але таку ж саму поведінку помітила і у інших особин. Так, одного разу шимпанзе на прізвисько Фредді виловив комаху в повітрі і приклав її до рани на своєму плечі.

Подібну поведінку помітила і дослідниця Лара Саузерн (Lara Southern). За її словами, у дорослого самця Літтлгрея утворилася відкрита рана на гомілці. Самка Керол, що була поруч з ним, теж упіймала комаху і передала самцю – він приклав «пластир» до рани. Після цього кілька мавп, його родичів, підходили і поправляли комаху на його рані. Загалом, дослідникам вдалося спостерігати за 22 випадками прикладання комах до рани. Вони вважають, що це є актом лікування, чи речовини, що містяться в комах, мають знеболювальну дію.

Біолог Сімоне Піка (Simone Pika) нагадав, що деякі мавпи іноді жують листя рослин, які мають антигельмінтні властивості. Таким чином вони очищають свій організм від паразитів, що мешкають у шлунково-кишковому тракті. Але використання комах в ролі «пластиру» – це нове явище, яке раніше не було помічено.

Приблизно 1400 років до нашої ери за допомогою комах лікувалися і наші далекі предки. Втім, деякі комахи використовуються у медичних цілях і сьогодні. Наприклад, личинки мух вміщують на ранову поверхню, щоб ті поїдали інфіковані ділянки тканин.

Чи розумні мавпи? Деякі вчені не хочуть вірити, що шимпанзе здатні розпізнавати комах із лікувальними властивостями, і, можливо, ловлять їх без розбору, щоб прикладати до ран не заради лікування. На питання, чому шимпанзе часто кидаються камінням по деревах, науковці не змогли дати розумного пояснення. Можливо це гра чи частина їхніх традицій.

Але на сьогодні вже точно можна сказати, що шимпанзе дійсно можуть мати деякі знання в медицині і вміють піклуватися про своїх родичів. З іншого боку, турбота про родичів суперечить ідеї прагнення індивіда до виживання. Щоб наблизитися до правди, вчені мають намір продовжити спостереження за мавпами і з’ясувати, яких комах вони прикладають до рани. Якщо вибір падає на види з лікувальними властивостями, то шимпанзе набагато розумніший, ніж здавалося раніше.

Залишити відповідь