Категорії
Кухня країн світу

Момідзі темпура – кленове листя у фритюрі по-японськи

Клен японський (латинською Acer japonicum, японською Клен Каеде) – вид багаторічних листопадних рослин родини Sapindaceae роду Acer. В природних умовах – це невеличке дерево, в культурі – чагарник заввишки 5-10 м, іноді до 15 метрів заввишки зі стовбуром до 40 см в діаметрі.

Пагони японського клену тонкі з білявими волосками. Гілки червонувато-сірі. Кора сіра, на молодих деревах гладка, на старих стає грубою і лускатою.

Листя округле, супротивне, розсічене менш ніж на половину діаметра (діаметр – 7-15 см), по краях пильчасте, семи-, дев’яти-, одинадцяти-зубчате. Черешки довжиною 2-4 см, злегка опушені, на початку з білими волосками.

Восени листя японського клену від яскраво-оранжевого до темно-червоного кольору.

Момідзі темпура - кленове листя у фритюрі по-японськи
Японський клен

Квітки рослини діаметром до 1 см, темно-пурпурно-червоні з п’ятьма чашолистками і пелюстками, по 10-15 разом в пониклих щитках, з’являються раніше листя, в квітні. Плід – парна крилатка довжиною 20-30 см з горішками діаметром 7 мм, опушена, завжди висить під листям. Виділяють кілька підвидів, які розрізняють за формою і ступенем опушеності крилаток і листя.

Момідзі темпура - кленове листя у фритюрі по-японськи
Кленове листя

У культурі розмножується насінням або щепленнями на клен долонеподібний. Росте в гірських лісах на висоті 900-1800 м на півночі Японії, на островах Хоккайдо, Хонсю, Кюсю, у південній частині Кореї, у Росії на о. Кунашир Сахалінської області.

Момідзі темпура (у перекладі – червоне листя) – осінній японський делікатес. Японці вважають, що все, що обсмажене у фритюрі, набагато смачніше.

Момідзі темпура - кленове листя у фритюрі по-японськи
Момідзі темпура по-японськи

Коли настає жовтень, на осінніх фестивалях і в ресторанах продають диковинну момідзі темпуру – вишукана страва з листочків клена.

Екзотична солодкість створює характерну осінню атмосферу, як це робиться із пелюстками сакури навесні.

Для темпури використовують найрізноманітніші продукти. Зібране листя попередньо настоюють в солоній воді протягом року.

Момідзі темпура - кленове листя у фритюрі по-японськи
Кленове листя у фритюрі

Потім листя обвалюють в клярі і смажать у киплячій олії. Не думайте, що японці збирають це листя просто на вулиці, а потім смажать його.

Спершу кленове листя ретельно миють, потім поміщають в соляний розчин і зберігають у спеціальних бочках.

Якщо ви хочете спробувати приготувати подібну закуску, то занурте очищене і висушене в ідеалі японське кленове листя в тісто і підсмажте його в розігрітій рослинній олії. Потім обов’язково полийте кленовим сиропом.

Момідзі темпура - кленове листя у фритюрі по-японськи
Кленове листя у фритюрі по-японськи

Кляр для темпури: борошно змішують з водою, додають невелику кількість саке і білок одного яйця.

Листя у фритюрі обсмажується протягом хвилини до утворення хрусткої скоринки.

Готову страву їдять гарячою і в охолодженому стані (вважають, що в такому стані момідзі темпура не така солодка і що вона вимагає більш тривалого жування).

Момідзі темпура - кленове листя у фритюрі по-японськи
Момідзі темпура – кленове листя у фритюрі по-японськи

Найімовірніше, листя як такі не мають смаку, а лише надають форму закусці. Але саме таку унікальну, схожу на зірку форму японці знаходять найбільш привабливою. Вважають, що це цікаве блюдо з’явилося ще 1000 років тому в центральній Японії, в регіоні Кансай. Хоча за кілька століть рецепт зазнав безліч змін.

Залишити відповідь