Морозиво, якщо його лизнути, починає світитися

Морозиво, якщо його лизнути, починає світитися

Британець Charlie Harry Francis, засновник компанії Lick Me I’m Delicious («Лизни мене, я смачне»), випустив перше морозиво, що світиться в темряві. Незвичайного ефекту вдалося досягти завдяки використанню білка, що забезпечує біолюмінесценцію медуз.

Вчені з Китаю змогли з тіла медузи синтезувати білок, що світиться. В рецепт входить особлива форма білка, яка при нейтральному pH вступає в реакцію з кальцієм, і білок починає світитися.

Морозиво, якщо його лизнути, починає світитися
Флуоресцентний білок

Lick Me I’m Delicious ніколи не випускала морозива з традиційним смаком. В їх меню входить морозиво зі смаком ростбіфу, сиру чеддер і багато іншого. Бажаючим розкрити секрети смаку особливого морозива, що світиться, потрібно заплатити $ 225 за кульку.

Виробники вже працюють над створенням більш дешевого десерту, де замість білка медузи буде використаний хінін. Тепер на офіційному сайті компанії висить оголошення про пошук вчених і фокусників, які зможуть допомогти в створенні фантомного десерту.

Їжа, що світиться в темряві, вже далеко не сенсація. В ресторанах США подають суші, що світяться, з дрібних акваріумних рибок GloFish (різновид Даніо-реріо, генетично модифікованих в середині 90-х минулого сторіччя).

Сьогодні GloFish червоного, оранжевого, зеленого, синього і фіолетового кольору можна купити практично в будь-якому зоомагазині. Їх тримають вдома для акваріумів, що світяться в темряві, і широко застосовують в кулінарії. GloFish використовують при приготуванні піци, суші, сашимі, ролів, що світяться і т.д.

Рибки GloFish світяться завдяки зеленому флуоресцентному білку Green Fluorescent Protein (GFP). Білок був виділений з глибоководної медузи Aequorea Victoria. Ще в 50-х роках в американській морській лабораторії Friday Harbor білок GFP став вивчати вчений Осаму Симомура. І вже в 1962-му році Симомура і його колеги розповіли світові про відкриття нового GFP. Завдяки відкриттю GFP можна було бачити, як діляться клітини, як по нервовим волокнам пробігає імпульс або як метастази розповсюджуються по тілу піддослідних тварин. У 2008 році за відкриття і розробку GFP Осама Сімомура, Мартін Чалфі і Роджер Циен отримали Нобелівську премію з хімії.

GFP належить до нечисленної групи забарвлених білків, які мають колір завдяки наявності небілкових молекул. Так гемоглобін в крові складається з небілкової червоно-бурої молекули гема і безбарвної білкової частини – глобіну. GFP – чистий білок, молекула якого складається з безбарвних амінокислот.

Після синтезу ланцюжок GFP згортається в «клубочок», набуваючи зеленого забарвлення і здатність випромінювати світло.

Див. також: Морозиво «Хамелеон»

Залишити відповідь