Категорії
Психологія

Мистецтво компліменту

Компліменти – це невеликі словесні виділення переваг людини, які приємно почути співрозмовнику. Людина, вислуховуючи приємні слова на свою адресу, відчуває особливий вид задоволення, вдовольняючи цим свою потребу в отриманні позитивних емоцій.

Головна мета компліменту – через приємний емоційний стан вплинути на підсвідомість людини. При вислуховуванні приємних слів також спрацьовує психологічний феномен навіювання, внаслідок чого отримувач компліментів намагається «дорости» до підкресленої якості. Чим приємніше людині спілкуватися з будь-ким, тим більше вона довіряє співрозмовнику, і тим більшим буде шанс вдало налагодити стосунки.

Слід відрізняти компліменти від лестощів (похвала з корисливою метою). Вислуховуючи лестощі на свою адресу, більшість також відчуває позитивні емоції, однак в діловому спілкуванні краще застосовувати саме компліменти, які мають суттєві відмінності від лестощів:

– лестощі зазвичай прямолінійні, однозначні, прості і зрозумілі, комплімент же передбачає різночитання, роздум, в ході якого людина сама домислює суть висловленого;

– лестощі – надмірне перебільшення позитивних якостей особистості або у вигляді приписування чеснот, яких немає, комплімент же лише опосередковано вказує на наявність у людини ряду позитивних якостей;

– комплімент здатний викликати у співрозмовника приємні почуття, лестощі можуть викликати відторгнення і спровокувати зворотну реакцію.

Комплементарний вплив в діловому спілкуванні вимагає певного мистецтва. Існують особливі вимоги до компліментів, основними з яких є наступні:

1) зосередьте увагу не на зовнішніх чеснотах співрозмовника, а на його внутрішніх і душевних якостях;

2) намагайтеся розгледіти і підкреслити приховані чесноти співрозмовника (чим більше прихованих чеснот вдасться відмітити в партнері, тим більш щирими будуть здаватися йому ваші слова);

3) будьте щирими при висловлюванні компліментів;

4) будьте максимально конкретними при висловлюванні компліментів – конкретні і персоніфіковані компліменти здаються людям більш щирими і відвертими (при цьому можна використовувати слова «тому що…» з подальшим описом очевидних спостережень);

5) будуйте компліменти на фактичній основі, бажано використовувати факти, відомі обом партнерам;

6) комплімент має бути коротким;

7) не використовуйте в компліменті повчань (комплімент повинен констатувати наявність характеристики і не містити рекомендації щодо її поліпшення);

8) в компліменті слід лише трохи виділити позитивну рису (перебільшення в компліменті може роздратувати);

9) не слід робити комплімент щодо тих якостей, від яких людина хотіла би позбутися;

10) роблячи компліменти, слід враховувати статеві і вікові особливості співрозмовника. Так для молодих людей важливим є наскільки вони розкуті і сексуально привабливі, чи мають власну думку, життєвий досвід, можливо навчаються в престижному навчальному закладі або вже незалежні від батьків. Для зрілої людини значимим є соціальний статус, успішна діяльності, наявність результатів професійної праці, здоров’я, імідж і багато іншого, що може і повинно стати предметом щирого захоплення. В літньому віці ціннісні орієнтації багато в чому об’єктивно змінюються, наприклад, для бабусі чи дідуся є дуже важливими успіхи їхніх дітей, визнання накопиченого досвіду, бажання передати свій досвід послідовникам та ін. Для чоловіків особливим є розумові здібності, фінансове становище, успішна кар’єра, соціальний статус, цілеспрямованість, рішучість і ряд інших якостей, які в ідеалі складають імідж успішного сучасного чоловіка. Для жінки значимим є зовнішній вигляд, краса обличчя і фігури, жіночність, освіта, фінансове положення (своє або чоловіка), кар’єра (для бізнес-леді), внутрішня чарівність і ще дуже багато якостей, на які слід звертати увагу, коли об’єктом компліменту є жінка.

Слід звернути увагу, що бажаний ефект досягається не тільки при використанні явних, але і прихованих компліментів. Під прихованими компліментами розуміються такі, які, неявно впливаючи на співрозмовника, створюють особливу атмосферу довіри у взаєминах. До числа прихованих компліментів можна, зокрема, віднести:

– прояв щирого інтересу до співрозмовника (щоб інтерес був дійсно щирим, важливо постаратися знайти в людині щось насправді дійсно цікаве в його біографії, роботі, сім’ї, події, свідком якої він був, хобі та ін.;

– часте згадування імені співрозмовника (ім’я співрозмовника, що запам’яталося одразу, демонструє по відношенню до нього щось більше, ніж просте шанобливе ставлення).

Оволодіння мистецтвом компліменту вимагає тренування. Не маючи досвіду або роблячи компліменти-дрібниці, навряд чи можна домогтися успіху. Ось тому, щоб комплімент був вдалим в потрібній ситуації, необхідно удосконалювати його в повсякденно-побутових взаєминах. Починати вчитися робити компліменти ліпше один на один, однак, якщо комплімент хороший, то більше враження він справляє, коли роблять його при свідках.

Оскільки чоловіки не особливо розпещені компліментами, то вони і менш вимогливі до їхньої якості. Тому тренуватися в цьому мистецтві краще на чоловіках. Готуючись до ділової розмови, доцільно заздалегідь підготувати невеликий набір компліментів для різних випадків, ситуацій, вікових категорій.

Компліменти бувають щирими і не зовсім, з позиції зверху, на рівних і знизу, прямі і непрямі, відкриті і закамуфльовані (такі приховані компліменти неявно, але впливають на співрозмовника і створюють особливу атмосферу довіри у взаємовідносинах). До числа прихованих компліментів можна віднести прояв щирого інтересу до співрозмовника (питання з приводу його життя, роботи, сім’ї, подій, свідком яких він був), а після в бесіді повертатися до цього, демонструючи, що це було важливим для вас і ви залишили ці розповіді у себе в пам’яті. Самий нейтральний варіант, це часте згадування імені співрозмовника, що демонструє по відношенню до нього щось більше, ніж просто шанобливе ставлення.

Синтонність в спілкуванні – це і є вміння робити приховані компліменти (це найнадійніший і найбезпечніший вид компліменту, оскільки самого компліменту ви і не говорили).

Якщо ж говорити про справжні, дійсні компліменти, то всі вони класифікуються за двома осями: «прямі – непрямі» і «відкриті – з прикриттям». В прямих компліментах йде пряма згадка чеснот людини або того, що вона робить. Непрямий комплімент трапляється непрямо (через щось), опосередкованим чином. Відкритий комплімент себе не приховує, більш того – привертає до себе увагу і себе підкреслює. Комплімент з прикриттям відволікає увагу від себе і переключає цю увагу на щось інше.

«Прекрасно виглядаєте», «Ця зачіска вам дуже пасує», «Як завжди, дуже смачно і красиво» – це все приклади відкритих і прямих компліментів.

«Не хвилюйся, у нас все вийде. Мені з тобою дуже легко працювати» – тут не йдеться прямо про людину, а про роботу з нею. Це – відкритий непрямий комплімент.

«Яка у тебе класна фігура! Це від природи або ти спортом займаєшся?» – комплімент прямий, але з прикриттям відволікаючого питання.

«О, у вас гідна машина! Давно ви придбали таку красуню?» – це непрямий комплімент з прикриттям.

Найпростіший і явний – це прямий і відкритий комплімент, саме він викликає найбільше відторгнення у людей, схильних в компліментах побачити лестощі і підлабузництво. Найбезпечніші – це непрямі компліменти з прикриттям, саме з них починати найнадійніше.

Обмін щирими компліментами – хороша міжособистісна гра. Люди роблять компліменти, щоб налагодити контакт і поліпшити відносини. Уміння говорити компліменти – показник загальної та психологічної культури, показник вихованості і душевного здоров’я. Людина, яка вміє говорити компліменти – це уважна до оточуючих особистість, вміє бачити людські чесноти і відчуває, як про це красиво сказати. Найчастіше компліменти люблять говорити люди з позитивним настроєм, яким подобаються люди і, доволі часто, які самі собі подобаються.

Більшість схильно ставляться до компліментів, але навіть ті, які самі добре говорять компліменти, не завжди вміють приймати хороші слова на свою адресу. Зазвичай це люди з низькою самооцінкою: вони хочуть компліментів, але бояться їм вірити. У цьому випадку, щоб комплімент викликав довіру, говоріть найочевидніші речі і по можливості спробуйте подивитися на таку людину її власними очима, що допоможе здогадатися, що їй подобається в собі.

Компліменти треба говорити не тільки щиро, але і з розумом. Говорити компліменти – це окреме мистецтво, яке потребує знань, техніки і уважності. Щоб не зіткнутися зі звинуваченнями в лестощах, майстри компліментів йдуть поступово, починаючи з самих прихованих компліментів і тільки поступово роблять їх більш і більш явними.

Залишити відповідь