Категорії
Психологія

Небезпечні нарциси (інструкція)

Нарцисизм – властивість психіки, яка характеризується надмірною самозакоханістю і завищеною самооцінкою, грандіозністю, що в більшості випадків не відповідає дійсності. Термін походить з грецького міфу про Нарциса, вродливого юнака, який не відповів взаємністю німфі Ехо, а закохався сам в себе, коли побачив власне відображення у воді озера.

Основа світогляду нарцисів — почуття своєї винятковості, обраності, яка обов’язково має бути визнана оточуючими. Без цього визнання нарцисам стає погано на психологічному рівні, що проявляється неврозами, депресіями, агресіями і психосоматичними захворюваннями у фізичному тілі. Нарцистична зверхність і демонстративність має характер претензій на все найкраще лише за факт свого існування, завжди представляє себе в більш вигідному світлі. Притаманні нарцисам також і фантазії про свій успіх і сильне почуття заздрості.

Чим небезпечні нарциси для оточуючих? З нарцисом не працюють закони простого людського спілкування, адже себе вони вважають неперевершеними, стовідсотково впевнені, що оточуючі їм щось винні, і не розуміють, якщо за це їм починають дорікати.

Як розпізнати нарциса і як спілкуватися з такими людьми, якщо нема можливості відсторонитися?

Нарцистичне почуття власної величі. Нарцис відчуває себе дуже важливим і значущим, часто перебільшуючи власні досягнення, які в реальності досить малі або взагалі відсутні.

Нарцистичне почуття власної унікальності. Нарцис вірить в те, що зрозуміти і оцінити його значимість можуть далеко не всі, а тільки особливі люди або навіть цілі організації, спільноти. Часто нарцис прагне налагодити зв’язки зі знаменитостями і організаціями високого статусу. Як не дивно, він часто в цьому процвітає, тому що вміє натхненно розповідати про свої особливі якості і успіхи (які, як ми вже зрозуміли, далеко не завжди є в наявності).

Потреба в перебільшеному захопленні. Близькі люди просто зобов’язані завжди говорити нарцису про те, який він прекрасний, красивий, незвичайний, щедрий і т. п. Якщо оточення недостатньо вдячне, нарцис обов’язково почне цього вимагати і часто невербально – в повітрі зависає напруженість, від невдоволеного нарциса нібито віє холодом.

Нарцистична отруйна заздрість. Нарцису погано, якщо вам добре. Наприклад, якщо у вас радісна подія або ви чогось досягли, людина-нарцис не упустить шансу, щоб додати ложку дьогтю в бочку меду. Кілке слово, уїдлива інтонація, дивна міміка у відповідь на вашу посмішку – і ось вже ви думаєте, що взагалі-то нема чому радіти.

Нарцистичне почуття влади, власної правоти і непогрішності. «Я завжди правий» – кредо нарциса. Така людина не погодиться з тим, що зробила щось неправильно, адже тоді нарцис втратить владу, а це для нього є нестерпним. Не намагайтеся довести нарцису, що він помиляється – нарцис в це повірить. Такі люди мріють про необмежену владу, успіх, нев’янучу красу, ідеальну любов.

Відсутність емпатії. Емпатія – це здатність розуміти почуття іншої людини, співпереживати і хотіти допомогти ближньому. Нарцису це невідомо: він ніколи не розуміє, що робить іншому боляче. Якщо той, інший, безпосередньо скаже йому про свій біль, нарцис почне його висміювати. «Це просто тому, що ти такий образливий, – відповість нарцис. – Тобі треба працювати над собою, не перекладай на мене свої проблеми». Навіть якщо ви попросите цю людину більше так не чинити з вами, нарцис абсолютно точно повторить це знову і знову.

«Це чіткий діагностичний маркер: якщо ви вже не один раз просите людину припинити якусь поведінку по відношенню до себе, тому що вам це неприємно, але вона продовжує це робити, то є ймовірність, що ви маєте справу з нарцисом», – вважає психотерапевт Еліна Фролова.

Маніпуляції, експлуатація людей заради досягнення власних цілей. Нарцис дуже любить лякати і принижувати свою жертву. Улюбленим прийомом таких осіб є газлайтинг – це манера поведінки, коли жертві навіюється, що у неї щось не так з пам’яттю, увагою, і до того ж що вона (жертва) не в змозі щось з цим зробити. Навіювання почуття провини, страху – ось чим із задоволенням займається нарцис.

Небезпечні нарциси (інструкція)
Газлайтинг – один з елементів психологічного насильства в аб’юзивних стосунках, основною метою є змусити жертву сумніватися в адекватності свого сприйняття навколишньої дійсності, ставлячи під сумнів її власну пам’ять та розсудливість.

Нарцистичне презирство, гордовитість, зарозумілість. Як не дивно, володіючи таким «чудовим» набором якостей, нарциси ще примудряються активно засуджувати інших людей. Причому найчастіше вони засуджують за ті якості, якими володіють самі: наприклад, за маніпуляції, підлість, бездушність.

Це основні характеристики нарцисів. Деякі якості, що перераховані вище, зустрічаються і у звичайних людей, але не на стільки виражені. Тому, якщо ви почали раптом підозрювати в собі нарцисизм, то, найімовірніше, ви не нарцис. Справжній нарцис ніколи не запідозрить, що з ним щось не так. А ось людям, які постраждали від дій нарцисів, дуже часто потрібна психологічна допомога. І фахівці радять за нею обов’язково звернутися, щоб заново навчитися чути себе і любити. Якщо рисами нарциса наділений ваш знайомий або партнер, припиняйте спілкування або не залучайтеся в спілкування емоційно, не намагайтеся вирішувати ці конфлікти, відновлюйте свою особистість, яка постраждала від такого спілкування.

Джерело