Категорії
Різне

Невідомий раніше мінерал в метеориті

Як пише Newsweek, раніше невідомий мінерал виявили в метеориті.

Як вважаєте, скільки метеоритів за рік падає на нашу планету? За оцінками фахівців, ця кількість варіюється в межах 5-6 тонн за добу (це приблизно 2 тисячі тонн за рік). Чимало, правда? Вперше падіння метеорита на нашу планету було зафіксовано Працівниками Державтоінспекції лише в 1790 році. В ті часи повідомлення очевидців про об’єкти, що падали з небес, нерідко сприймалися як звичайні вигадки. І сьогодні ці космічні мандрівники, які, проникаючи в атмосферу Землі іноді тягнуть за собою шлейф руйнівних наслідків, в більшості своїй представляють величезний інтерес лише для вчених. Саме допитливими вченими в середині метеорита Веддерберна, який ще в 1951 році знайшли в Австралії, нещодавно був виявлений новий мінерал.

Що ж таке метеорити? Метеоритами називають кам’яні і залізні уламки небесних тіл комет і астероїдів (між Марсом і Юпітером є пояс астероїдів – невеликих космічних тіл, що рухаються по орбіті навколо Сонця), які час від часу падають на нашу планету. Тобто, якщо маршрут метеорита перетинає земну орбіту, то він на величезній швидкості спрямовується до атмосфери Землі. До речі, більшість об’єктів, що відвідують нашу планету, випаровуються в нашій атмосфері, але деякі з них, більш більші, долітають до поверхні Землі. Ми спостерігаємо за цими об’єктами, як за падаючими зірками.

Розмір метеорита може бути дуже крихітним і неймовірно великим. Найбільшим метеоритом в світі є метеорит Гоба. Він впав на територію Намібії (Африка) понад 80 тисяч років тому і був виявлений в 1920 році. Важить цей велетень більше 60 тонн, а його діаметр перевищує три метри. Гоба на 84% складається із заліза, що робить його найбільшим самородком цього металу на Землі.

Що знайшли в Веддерберні? У 1951 році в австралійській глибинці неподалік від міста Ведденберн був виявлений метеорит з червоного і чорного заліза вагою 210 грамів. На думку планетолога Джеффрі Бонніна з Австралійського національного університету, цей метеорит утворився всередині розплавленого ядра якоїсь планети мільйони років тому.

З моменту виявлення метеорит перебував під пильним доглядом вчених, які бажали визначити його склад. У 2018 році Чи Ма з Каліфорнійського технологічного інституту і Алан Рубін з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі запросили зразок метеорита. Вчені хотіли з’ясувати, чи є в ньому рідкісні мінерали.

В своєму аналізі дослідники з’ясували, що в метеориті міститься едскоттіт (мінерал отримав назву на честь Едварда Скотта – піонера космологічної хімії з Гавайського університету). Такий мінерал утворюється при виплавці чавуну, але в природі зустрічається вперше. Видання пише, що за правилами в науковому світі, мінерали не отримують власної назви до виявлення їх в природних джерелах. Тож тепер дослідники отримали офіційне право дати ім’я речовині, яка раніше вважалася лише штучною.

Науковці вважають, що колись ядро ​​стародавньої планети, з якого утворився метеорит Веддерберна, розплавилось. Тоді прямо в самому центрі планети капав гарячий метал, а навколишня висока температура і тиск, напевно, сприяли утворенню едскоттіту. Можливо, в якийсь момент та активна планета зіткнулася з іншим небесним тілом, після чого була зруйнована і її уламки викинуло в Космос. В результаті один з уламків – метеорит Веддерберна – виявився в поясі астероїдів між Юпітером і Марсом і зрештою був вибитий чимось з орбітального шляху, після чого цей метеорит звалився на Землю.

Едскоттіт є лише одним з ряду мінералів, які були знайдені в метеоритах. У минулому році російські вчені оголосили про відкриття уакіту, який знайшли всередині залізного метеорита золотого кольору (він впав в районі селища Уакіт в Сибіру).

Залишити відповідь