Категорії
Психологія

Невпевненість

Невпевненість – внутрішнє відчуття відсутності сил, нездатності в прийнятті рішення.

Зазвичай невпевненість виникає в ситуації недружнього оточення або коли такою сприймається ситуація. Ті люди, які частіше допускають недружнє ставлення від оточуючих, найчастіше переживають і демонструють невпевнену поведінку або агресивну поведінку.

Невпевненість в дитячій історії і у дорослих людей. Невпевненість на початковому етапі не властива дітям. Всі немовлята поводяться впевнено, а невпевненої поведінки набувають у віці зазвичай від 2 до 5 років – шаблонна поведінка або стан, що допомагає дитині уникати деяких труднощів і гарантуватиме увагу батьків. Ті діти, які з віком не відмовилися від невпевненості, зазвичай перетворюються в людей з проблемами.

Невпевненість – типова проблема невротика і людини-дитини. Дорослих душевно здорових людей зазвичай не турбує невпевненість, але з завданням напрацювання більшої впевненості є проблеми, оскільки впевненість в собі – це важливий життєвий ресурс.

У дорослих і душевно здорових людей стан непевності може проявлятися при освоєнні нової справи, якщо, наприклад, навіть дуже впевнену у собі людину поставити освоювати новий верстат, вона буде якийсь час відчувати себе невпевнено. Звідси висновок – розвивайте навички, ставайте професіоналами, вмілими, розвиненими, і почуття невпевненості зникне саме по собі без довгих психологічних досліджень.

Невпевненість жінок і чоловіків. Коли про свою невпевненість говорять жінки, вони зазвичай мають на увазі почуття (відчуття) невпевненості. Коли про свою невпевненість говорять чоловіки, вони найчастіше мають на увазі свою поведінку.

Працюючи над собою чоловіки найчастіше йдуть від зовнішнього до внутрішнього, від поведінки до почуття. Жінки зазвичай йдуть протилежним шляхом – від внутрішнього до зовнішнього, від почуття до поведінки.

В тренінговій практиці в змішаній групі, учасниками якої є чоловіки і жінки, зазвичай використовується поєднання обох підходів: підхід від внутрішнього до зовнішнього доповнюється підходом від зовнішнього до внутрішнього. У поєднанні обидва підходи підтримують і підсилюють один одного.

Коли зазвичай жінки хочуть позбутися невпевненості, вони прагнуть впевнено виступати перед публікою, впевнено триматися – говорять начебто про поведінку. При більш уважних розпитах майже завжди виявляється, що насправді для жінки більш важливим є відчуття впевненості в якості почуття переможниці, тобто для неї більш важливим є внутрішній стан. І внутрішній стан жінки буде стимулювати відповідну впевнену поведінку.

Коли про свою впевненість говорять чоловіки, вони найчастіше мають на увазі свою поведінку. Вони також можуть говорити про своє почуття невпевненості, але за цим чоловіки реально бачать і в більшості їх це турбує, як вони тримаються, як вибудувано поведінку. Чоловік упевнений, що якщо він навчиться впевнено себе тримати, говорити, діяти, це дасть йому і потрібний внутрішній настрій.

Процесники (частіше – жінки) звертають увагу переважно на те, чи відбулися значні зміни в процесі самоусвідомлення, переживанні та стилі життя. Що стосується чоловіків, то чоловіки – результатники, звертають увагу переважно на результат: чи відбулися зміни в об’єктивних, зовнішніх, підсумкових показниках.

Що робити з невпевненістю? Робота з невпевненістю може бути ситуативною, що знижує невпевненість в конкретній ситуації, і стратегічною, що дає довготривалий ефект в широкому колі ситуацій. В тому чи в іншому випадку робота може бути самостійною і в групі. У групі на тренінгах результату досягти буває простіше і швидше за умови, якщо центр, куди ви звернулися, має великий досвід проведення подібних тренінгів.