Категорії
Лікарські рослини Природа

Орхідея Зозулинець Мавпячий

Орхідея зозулинець мавпячий (лат. Órchis simia) – багаторічна трав’яниста рослина, що належить до сімейства Orchidaceae (орхідні) роду Зозулинець.

Ця трав’яниста рослина з цибулинних геофітів (geophytes – багаторічні рослини, органи вегетативного розмноження (бульба) яких розвиваються у ґрунті), стовбур 20-40 см заввишки.

Орхідея зозулинець мавпячий
Бульби кореневої системи

Коренева система орхідеї складається з двох яйцевидних або у формі еліпса бульб (rizotuberi orchidee).

На стеблі зозулинцю мавпячого формується 3-5 листочків довжиною 10-15 см і шириною 3-3,5 см, довгасто-ланцетних, туповато-загострених. Вище на стеблі ще 2-3 вагінальних листочки.

Орхідея зозулинець мавпячий
Мавпячі орхідеї

Листки мавпячої орхідеї світло-зелене, завдовжки 3-6 см, зібрані в прикореневій розетці. Квітки об’єднані в щільне суцвіття, 3-8 см завдовжки і 3-4 см завширшки. Чашолистки білуваті з пурпурними смугами, шолом з оберненої пелюстки такого ж кольору, але менший; шпора циліндрична.
Шпора квітки зозулинцю мавпячого коротше зав’язі, 4-5 мм завдовжки і близько 1,5-1,75 мм завтовшки, циліндрична, направлена вниз і ледь зігнута.

Орхідея зозулинець мавпячий
Квітка зозулинець мавпячий

Цвіте зозулинець мавпячий з квітня по червень. Губа (Labellum – лабеллум) трилопатева і має антропоморфний вигляд (зозулинець Militaris, зозулинець Італійський і т. д.).

Зав’язь зозулинцю мавпячого скручена. Плодоносить рослина у червні. Розмножується насінням. На відміну від більшості видів роду квітка зозулинцю мавпячого відкрита, знаходиться у верхній частині суцвіття. Число хромосом 2n = 42.

Орхідея зозулинець мавпячий
Зозулинець мавпячий (Monkey orchid)

Прицвітники зозулинцю мавпячого білуваті (2-4 мм довжиною), короткі зав’язі, яйцевидні або яйцеподібноланцетні, білуваті. Листочки оцвітини світло-фіолетові або сірувато-пурпурні, біля основи спаяні, яйцеподібноланцетні, загострені, з жилками завдовжки 1-1,4 см. Дві внутрішніх пелюстки оцвітини лінійні, загострені, з однією жилкою і майже білі, трохи коротші за зовнішні.

Губа блідо-пурпурна або світло-рожева, в середині більш бліда і з пурпуровими цяточками; біля основи дві вузькі лінійні вигнуті частки довжиною до 7,5 мм.

Середня частина губи розділена на дві продовгуваті (до 11 мм), у виїмці між ними є зубчик-шило до 2-3 мм довжиною; довжина всієї губи 1,4-1,5 см.

Орхідея зозулинець мавпячий
Орхідея зозулинець мавпячий

Зозулинець мавпячий широко розповсюджений в басейні Середземного моря, в Південній і Західній Європі, в Північній Африці, Ірані, на Кавказі, в Криму (в околицях Феодосії), в Туркменістані (Копетдаг).

Росте у вапняному субстраті, на сухих луках, галявинах, чагарниках, на лісових галявинах гірського поясу. Зустрічається зозулинець мавпячий і на висоті 1,8 км над рівнем моря. Не утворює суцільних заростей, росте спорадично.

Багато популяцій зозулинцю мавпячого знищено.

Орхідея зозулинець мавпячий
Салеп (Salep)

Бульби кореневища орхідеї використовують для приготування салепу. Салеп – порошок білого або світло-жовтого кольору з висушених бульб орхідеї, складається переважно з крохмалю і кухонної солі. Приправляють цукром і спеціями (кориця, гвоздика, імбир). Салеп підсилює сексуальну енергію.

Залишити відповідь