Категорії
Лікарські рослини Плодові та ягідні Природа

Ожина сиза

Хімічний склад ожини сизої,
Дія ожини сизої,
Способи застосування ожини сизої.

Ожина сиза або ожина звичайна (Rubus caesus L.) – харчова, медоносна, лікарська, фарбувальна, танідоносна, тіньовитривала рослина сімейства Rosaceae (розові).

Поширена рослина по всій Європі, в Середній Азії. Ожина сиза росте в підліску мішаних лісів, по берегах річок, озер, по балках.

Ожина сиза
Ожина сиза, склад рослини

Ожина сиза – напівчагарник висотою до 3 метрів. Стебла з шипами, прямостоячі або дугоподібні, повзучі, покриті білим нальотом.

Листя ожини сизої з 3-5 яйцеподібними листочками, чергові, черешкові. Квітки білі або рожеві до 3 см у діаметрі, зібрані на кінцях гілок в щитоподібні китиці.

Ожина сиза
Квітка ожини сизої

Цвіте у червні-серпні. Ожина сиза – медонос (мед світлий із слабким ароматом, медпродуктивність 20-25 кг з 1 га).

Ожина сиза
Китиця ожини сизої

Плодоносить ожина сиза з кінця липня по вересень. Плід — кістянка складна, чорна і вкрита сизим нальотом, кісточка з гачкоподібним кінчиком, сплюснута.

Ожина сиза
Плід-кістянка ожини сизої

Після цвітіння плоди ожини дозрівають через 4-6 тижнів. Плоди збирають вручну. Свіжість плоди зберігають протягом 3-5 днів. Сушать зрілі плоди на сонці або в сушарках при 55-60 °C. Висушені плоди не втрачають своїх поживних якостей. Зберігають їх у картонних ящиках, паперових мішках.

Ожина сиза
Корінь ожини сизої

Ожина сиза – лікарська рослина. Для лікування використовують плоди, корені, листя, сік. Заготовляють листя і сік в період цвітіння рослини, плоди – під час їх дозрівання, коріння – восени. Збір і сушка сировини здійснюються звичайним способом. Зберігається сировина в мішках в сухому добре провітрюваному приміщенні.

Ожина сиза
Листя ожини сизої

Хімічний склад плодів ожини сизої включає: глюкозу – 3,7%, фруктозу – 3,2%, сахарозу – 0,5%, вітаміни (кислоту аскорбінову – 15 мг/ 100 г, каротин, вітаміни групи B1 і B2, E, PP), органічні кислоти (винну, лимонну, саліцилову, яблучну), мінеральні речовини (калій, залізо, марганець, мідь, фосфор), дубильні, пектинові, ароматичні речовини, антоціани, флавоноїдів до 300 мг/ 100 г.

У листі ожини сизої є аскорбінова кислота (до 270 мг/ 100 г), слизові і дубильні речовини (до 10%), флавоноїди; в насінні – жирна олія (12,5%).

Корені ожини містять значну кількість крохмалю і таніну, листя кислоти аскорбінової до 270 мг/ 100г, слизних і дубильних речовини до 10%, флавоноїди. Насіння містить до 12,5% жирних олій.

Ожина
Ожина біла
Ожина сиза
Чагарник ожини сизої

Дія ожини сизої. Листя мають лікувальні властивості і виконують: в’яжучу, кровоспинну, загоювальну, антисептичну, знеболювальну функції. Стимулюють діяльність шлунково-кишкового тракту.

Зелені плоди ожини сизої надають легку проносну і потогінну дію. Зрілі плоди впливають на потогінну і проносну функцію організму. Корені ожини стимулюють сечовиділення і мають протизапальну властивість.

Ожина сиза
Обрізка ожини сизої

В народній медицині відвар з листя ожини використовують при проносах, хронічних ентеритах, простудних захворюваннях, для полоскання при ангінах, при захворюваннях ясен, в якості спринцювання (при жіночих проблемах), примочок (при екземі).

Відвар з пагонів ожини заспокійливо впливає при неврозах, задишці. Свіжі ягоди і чай з ожини втамовують спрагу і діють як зміцнювальний засіб.

Ожина сиза сприяє виведенню радіонуклідів. Використовують її при кровотечах, слабкому травленні, як сечогінний засіб при водянці. Плодами ожини сизої лікують катари кишок, криваві проноси, використовують як кровоочисний, протиглисний засіб та засіб, що збільшує перистальтику кишок. Свіже листя ожини прикладають до лишаїв, застарілої виразки, тріщин на п’ятках.

Зі свіжих ягід готують сиропи, желе, варення, пастилу, компоти, настоянки, соки. Пагони й листя ожини містять таніди (4 −7%), які використовують для дублення шкур.

Ожина сиза
Ягода ожини сизої

Способи застосування ожини сизої:

– при проносах, простудних захворюваннях, кровотечах та для полоскання ротової порожнини приймають по 1/2 склянки 4 рази на день за 30 хвилин до їжі настій (4 чайні ложки листя ожини сизої залити 2 склянками окропу, настоювати 4 години, процідити);

– при водянці приймати по 1-2 столових ложки через кожні 2 години настій (20 г кореня ожини сизої залити 2 склянками окропу, настоювати в теплому місці 2 години, процідити);

– при переохолодженні, простудних захворюваннях і як зміцнювальний і заспокійливий засіб приймати по 30-50 мл 2 рази на день настоянку (1 частину ягід ожини сизої залити 10 частинами 60% спирту, настоювати 8 днів);

– при проносах приймати по 1 столовій ложці (дітям по 1/2 чайній ложці) 3 рази на день порошок (стовчені свіжі або сухі зелені ягоди ожини сизої, змішані з цукром за смаком).

Ожина сиза
Джем з ожини сизої

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *